زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان

زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان

سید جواد حسینی خامنه‌ای مشهور به سیدجواد تبریزی روحانی شیعه ایرانی بود. وی فرزند سیدحسین خامنه‌ای و پدر سید علی خامنه‌ای بود. برای آشنایی با سید جواد خامنه‌ ای این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) را شرح می دهیم.

زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان

زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان

آسمونی : سید جواد حسینی خامنه‌ای در نجف متولد شد و پس از چند سال زندگی در خامنه و تبریز، برای کسب علوم دینی به نجف و قم رفت و پس از تمام شدن تحصیلاتش به مشهد آمد و در جوار علی بن موسی الرضا سکنی گزید. خانه وی در سالیان دور و دراز در تبریز و در محله کوی قره‌باغی‌ها قرار داشت. وی روز یکشنبه 15 تیرماه 1365 در سن 90 سالگی درگذشت.

ولادت و نسب سید جواد خامنه‌ ای

او در شانزدهم آذر 1274 (بیستم جمادی‌الثانی 1313) در نجف متولد شد و در کودکی همراه خانواده‌اش به تبریز آمد. جد او از سلسله سادات افطسی است. شجره وی به سلطان سید احمد می‌رسد که با پنج واسطه از اخلاف سجاد پیشوای چهارم شیعیان است.

سید احمد از مدینه به مناطق مرکزی ایران و تفرش، آشتیان و فراهان مهاجرت کرد و از سوی مردم آن مناطق مورد استقبال قرار گرفت ولی مأموران عباسی در تفرش او را دستگیر و کشتند. مزار او در میقان اراک است. سید احمد فرزند سید محمدتقی، فرزند سید میرزا علی، فرزند سید میرزا اکبر، فرزند سید فخرالدین از شجره سلطان سید محمد است که از تفرش به آذربایجان مهاجرت کرد و در شهر خامنه 80 کیلومتری شمال غربی تبریز ساکن شد. پس از وی سید حسین، فرزند سید محمد در خامنه مشغول هدایت و ارشاد مردم شد. سید حسین خامنه ای از روحانیان آذری مقیم نجف بودند و نیایش اهل تفرش که به آذربایجان هجرت کرده‌بود. سید حسین خامنه در شمار فقها و مدرسان برجسته حوزه علمیه نجف به‌شمار می‌آمده‌است. سید حسین همچنین از مدرسان مدرسه علمیه طالبیه تبریز بوده‌است و امامت مسجد جامع آن شهر را نیز به عهده داشته‌است.

تحصیلات سید جواد خامنه‌ ای

وی علوم مقدماتی را در مدارس تبریز خواند. پس از اتمام دورهٔ سطح، در حدود 1336ق به مشهد مهاجرت کرد.

سید جواد در فقه و اصول از اساتیدی چون حاج آقا حسین قمی، میرزا محمد آقازاده خراسانی (کفائی)، میرزا مهدی اصفهانی و حاج فاضل خراسانی و در فلسفه از محضر آقابزرگ حکیم شهیدی و شیخ اسدالله یزدی بهره‌مند گردید. سپس در 1345ق به نجف رفت و از حوزهٔ درس میرزا محمدحسین نائینی، سید ابوالحسن اصفهانی و آقاضیاءالدین عراقی کسب فیض کرد و از سه نفر مذکور اجازهٔ اجتهاد گرفت.

زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان

اقامت سید جواد خامنه‌ ای در مشهد

او پس گرفتن اجتهاد تصمیم گرفت به ایران بازگردد و راهی مشهد شد و برای همیشه در آن شهر اقامت گزید و ضمن تدریس، امامت مسجد صدیقیهای بازار مشهد (مسجد آذربایجانیها) را عهده‌دار شد. او همچنین از امامان جماعت مسجد جامع گوهرشاد نیز بود وی علاقهٔ زیادی به مطالعه داشت. مباحثات علمی روزانه وی با هم‌ردیفان از جمله حاج میرزا حسین عبائی، حاج سید علی‌اکبر خوئی، حاج میرزا حبیب ملکی و … تا ده‌ها سال ادامه داشت.

ویژگی‌های اخلاقی و فردی سید جواد خامنه‌ ای

گفته شده او فردی پرهیزگار و بی‌توجه به امور دنیوی بود و زندگی زاهدانه‌ای داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با آنکه فرزندانش به مقامات عالی سیاسی و اجرایی رسیدند، همچنان به زندگی زاهدانهٔ خود ادامه داد. به دلیل بهره‌مندی از کمالات انسانی همواره مورد وثوق مردم بود. اینگونه نقل می‌شود که سید جواد در مشهد به مدت پنجاه سال امام جماعت و روحانی موجه و همچنین دارای علاقه‌مندان فراوانی بود.

زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان

وفات سید جواد خامنه‌ ای

او در 15 تیر 1365 درگذشت. شیخ ابوالحسن شیرازی امام جمعهٔ مشهد، بر او نماز گزارد و در رواق پشت ضریح علی بن موسی الرضا جنب دارالفیض به خاک سپرده شد. در پی درگذشت سید جواد خامنه ای، سید روح‌الله خمینی در پیامی ضمن تسلیت به پسر وی (سید علی خامنه ای)، بیان کرد:

جناب حجت‌الاسلام آقای حاج سید علی خامنه‌ای رئیس‌جمهور محترم دامت افاضاته، رحلت والد معظم جنابعالی که عمری با علم و تعهد و تقوا به سر بردند، موجب تأسف گردید. این مصیبت را به جنابعالی و اخوان محترم و خاندان جلیل تسلی گفته، سلامت و موفقیت آن جناب را از خدای تعالی مسئلت دارم.

همسر و فرزندان سید جواد خامنه‌ ای

آسمونی : او از ازدواج اولش سه دختر دارد. پس از درگذشت همسر اولش با خدیجه میردامادی، دختر هاشم میردامادی نجف آبادی ازدواج کرد که از این ازدواج دارای 4 پسر (سید محمد، سید علی، سید هادی و سید حسن) و یک دختر (بدری، همسر شیخ علی تهرانی) شد.

ثبت نظر درباره «زندگینامه سید جواد خامنه‌ ای (پدر رهبر معظم انقلاب اسلامی) + معرفی فرزندان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید