آموزش پرورش پرندگان گوشتی - آشنایی با پرورش 5 پرنده محبوب

آموزش پرورش پرندگان گوشتی - آشنایی با پرورش 5 پرنده محبوب
پرورش پرندگان پرورش پرندگان

درآمدزایی از طریق کسب و کار جوجه کشی و پرورش پرندگان گوشتی، با حداقل هزینه های ممکن قابل اجرا بوده و شما می توانید کارگاه یا مزرعه پرورش پرندگان خود را با مطالعه ای اندک و البته با کسب تجربه از متخصصین این کسب و کار، راه اندازی نمایید.

پنج پرنده محبوبی که امروز قصد معرفی آنها را به شما داریم شامل : شترمرغ ، غاز ، اردک ، بلدرچین و بوقلمون است. از شما دعوت می کنیم تا جهت آشنایی اولیه با اصول نگهداری و پرورش آنها، این مقاله کوتاه را از دست ندهید.

پرورش شترمرغ

شترمرغ پرنده ای است با گوشتی لذیذ که تقریبا تمام خواص مفید گوشت های قرمز و سفید را دارا است. در میان انواع پرندگان، پرورش شترمرغ یکی از درآمدزاترین و در عین حال سودآورترین گونه ها است. از ورود گوشت شترمرغ و به ویژه تخم آن به بازار ایران بیش از یک دهه می گذرد و با گذشت زمان و آشنایی بیشتر جامعه مصرف کننده با خواص گوشت این پرنده، محبوبیت آن افزایش نیز داشته است. اگر تصمیم شما در راه اندازی کسب و کار پرورش پرندگان جدی است، قطعا شترمرغ یکی از بهترین گزینه ها است.

 پرورش شترمرغ پرورش شترمرغ

به علت محبوبیت گوشت و تخم این پرنده، محصول شما در سریع ترین زمان ممکن به فروش می رسد و خیالتان از فروش چهار فصل محصولات این پرنده، آسوده است. بسیاری از مزارع مدرن و عظیم پرورش شترمرغ ، روزهای اولیه کسب و کار خود را تنها با اتکا به فروش تخم ارزشمند این پرنده گذرانده اند. ضمنا گوشت این پرنده دارای قیمت مناسبی بوده که گرانتر بودن آن به شما کمک می کند تا در ابتدای کار، با حداقل تعداد ممکن که یک نر و یک ماده است، بتوانید کسب و کار خود را به سرعت آغاز کنید. از دیگر ویژگی های فوق العاده پرورش شترمرغ می توان به ارزشمند بودن چرم و پر این پرنده اشاره کرد که به عنوان یک درآمد جانبی پایدار می توان به آن اتکا داشت.

پرورش غاز

غاز یکی از پرندگان وحشی است که با گذر زمان به یک حیوان اهلی با منبع گوشت لذیذ و فراوان تبدیل شده است. اولین بار روستاییان اقدام به پرورش این پرنده و اهلی نمودن آن کردند؛ اما با گذر زمان مزارع تخصصی پرورش این پرنده در دنیا راه اندازی شد. گوشت غاز نیز همچون شترمرغ دارای قیمت بالایی بوده و همین موضوع اصلی ترین دلیل محبوبیت پرورش غاز است.

از دیگر ویژگی های شاخص این پرنده می توان به دوران طولانی مدت تخم گذاری و همچنین تعداد تخم های زیاد این پرنده اشاره کرد. در کسب و کار پرورش پرندگان، ویژگی تخم گذاری بلندمدت و متعدد می تواند ضامن یک درآمدزایی پر سود و مطمئن باشد.

جالب است بدانید غازها نیز همچون اردک ها هزینه خوراک زیادی نداشته و با رها کردن آنها در مزارع، خودشان از میان علف های هرز و سایر حشرات اقدام به تغذیه می کنند. در صورتی که مزرعه سرسبز و وسیعی برای نگهداری غاز و پرورش این پرنده سودآور ندارید هم جای نگرانی وجود ندارد و خوراک غالب غازها، یونجه است که نسبت به بسیاری دیگر از دان ها، دارای قیمت اقتصادی تری است.

پرورش اردک

اردک ها مشهورترین پرندگان وحشی هستند که این روزها پس از مرغ و خروس، محبوب ترین و گسترده ترین خانواده را در میان پرندگان پرورشی دارند. اردک ها نیز همچون غازها و شاید با گستردگی بیشتر، در مزارع بسیاری از روستاییان یافت شده و آنها از پرورش این پرنده، درآمدی مناسب دارند.

پرورش اردک پرورش اردک

پرورش اردک در فضای کارگاهی و یا مزارع پرورشی اما شرایطی متفاوت دارد. این پرندگان نیز همچون غازها، گستره غذایی تقریبا ارزان قیمتی داشته تا شما را قادر سازد برای پرورش آنها هزینه زیادی صرف ننمایید. برخلاف تغذیه ارزان، اردک ها دارای گوشتی محبوب و در عین حال گران قیمت هستند. در صورت رعایت اصول اولیه نگهداری اردک ، پرورش این پرنده کاری بسیار آسان بوده و آنها نیز همچون غازها در محیط باز، از پس تامین خوراک خود برمی آیند. پر و تخم اردک هم ارزش اقتصادی مضاعفی برای شما تولید کرده و در تمامی فصول می توانید بر روی فروش محصولات آنها حساب کنید.

پرورش بلدرچین

شاید بتوان گفت گوشت بلدرچین اولین محصول پروتئینی ماکیان پس از مرغ در میان خانوارهای ایرانی است. اکنون چندین سال است که پرورش دهندگان عمده این پرنده سود آور، محصولات بسته بندی شده و بهداشتی این پرنده شامل گوشت و تخم بلدرچین را به فروشگاه های بزرگ و کوچک عرضه می کنند. بلدرچین در میان بسیاری از ماکیان، دارای دوران تخم گذاری طولانی تری بوده و مقاومت و همچنین پرورش سریع آن موجب شده است تا همواره از آن به عنوان یکی از پرسودترین انواع ماکیان نام ببرند.

جوجه کشی بلدرچین شاید از جوجه کشی مرغ هم آسانتر باشد و در شما در هر دوره جوجه کشی، با درصد هچ بالا و در نقطه مقابل، با تلفات محدود مواجه باشید. تنوع گونه های بلدرچین موضوعی است که پیش از آغاز به کسب و کار پرورش این پرنده، باید به خوبی با آنها آشنا شوید، زیرا هر کدام از این گونه ها دارای ویژگی هایی هستند که آشنایی با آنها می تواند به شما در پرورش بلدرچین و فروش بهتر کمک کند. در میان این 5 پرنده، بلدرچین یکی از جا افتاده ترین و گسترده ترین بازارها را دارد، پس خیال شما همواره از فروش محصولتان آسوده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری و پرورش بلدرچین می توانید به لینک زیر مراجعه کنید: https://dquail.com/پرورش-بلدرچین

پرورش بوقلمون

گوشت بوقلمون بدون شک در این فهرست از بیشترین میزان محبوبیت در جوامع و نقاط مختلف دنیا برخوردار است. بوقلمون غذای رسمی بسیاری از مراسم ملی و آیینی کشورهای مختلف دنیا است. این پرنده در بازار ایران هم محبوبیت بسیار خوبی داشته و در رده گوشتی، دارای دو گونه با گوشت سفید یا قرمز است. خوب است بدانید محبوبیت بالا گوشت این پرنده در چند سال گذشته در بین خانوارها موجب پرورش بوقلمون در خانه شده است. همچون سایر پرندگان معرفی شده در این فهرست، یکی از اولین ماموریت های شما، آشنایی و انتخاب گونه بوقلمون مورد نظرتان است.

پرورش بوقلمون پرورش بوقلمون

با خریداری گونه های تخم گذار، شما یک درآمد پایدار از طریق فروش جوجه های چند روزه و همچنین تخم های نطفه دار خواهید داشت که این بخش می تواند در گذر زمان، به اصلی ترین منبع درآمدزایی شما تبدیل گردد.

نظرات 2


ثبت نظر درباره «آموزش پرورش پرندگان گوشتی - آشنایی با پرورش 5 پرنده محبوب»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید