2 شهریور ، آغاز هفته دولت

2 شهریور ، آغاز هفته دولت

علت نامگذاری چنین هفته ای این است كه دولت شهید رجایی، نخستین دولت مكتبی بود كه در آن دوره بحرانی حداكثر تلاش و كوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال كرد تا آن جا كه جان خویش را بر سر آن نهادند. روحشان شاد.

هفته دولت، هفته اقتدار و پیروزى دولتى است كه حمایت و پشتیبانى میلیونها تن از ملت خود را همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانى از دولتى است كه هدفش اجراى حدود الهى و احكام آسمانى اسلام و ایجاد جامعه اى سرشار از عدالت، نظم و امنیت است. این هفته مبارك بر همه دولت مردانى كه وجود خویش را وقف خدمت به اسلام و جامعه كرده اند، خجسته و فرخنده باد.

همراهى ملت با دولت و پشتیبانى آحاد مردم از آن، از عوامل ثبات دولت و اقتدار آن است و این رابطه، تا هنگامى كه دولت یك دولت ارزشى و خدمت گزار باشد، پایدار خواهد بود.

امام خمینى (ره)؛ رهبر كبیر انقلاب، دورى مسؤولان ایران اسلامى را از رفاه و تجملات و ثروت ها، لطف الهى دانسته و مى فرماید:

« اگر یك حكومتى، ارزشهایش ارزشهاى انسانى، اخلاقى و اسلامى باشد (و) بخواهد خدمت به نوع خودش بكند و خودش را خدمت گزار بداند، قهراً ملت با اوست و قهراً یك قدرت خارجى نمی تواند او را تحت تاثیر قرار بدهد».

مولى الموحدین، امام على (ع) در قالب نامه اى به مالك اشتر، خطاب به همه دولت مردان اسلامى درباره تكبر و غرور ریاست چنین هشدار مى دهد:

«اگر با مقام و قدرتى كه دارى، دچار تكبر و یا خود بزرگ بینى شدى، به بزرگى حكومت پروردگار كه برتر از توست بنگر كه تو را از آن سركشى نجات مى دهد و تندروى تو را فرو مى نشاند و عقل و اندیشه ات را به جایگاه اصلى باز مى گرداند».

دوم شهریور هر سال آغاز هفته دولت است كه روز پایانى آن سالروز شهادت محمد على رجایى؛ رئِس جمهور و محمد جواد باهنر؛ نخست وزیر وقت ایران در سال 1360 است.

شهیدان رجایى و باهنر تشكیل دهندگان نخستین دولت ایران پس از یكدست شدن جمهورى اسلامى ایران كه پس از خروج دولتمردان عصر حكومت موقت و دولت ابوالحسن بنى صدر استقرار یافت. از این جهت دولت رجایى و باهنر آغاز عصر تازه جمهورى اسلامى بشمار میرود و شهادت آنها ضایعه اى است كه دولت و مردم ایران هر سال به یاد آن در سوگ مى نشینند.

هفته دولت، فرصتى است تا لختى تامل كنیم و به آن چه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افكنیم. باید رنج و تلاش مسوولان متعهد كشور را ارج نهیم، خدمت هاى نادیدنى دولت مردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس گوییم و به همه تلاش گران و زحمت كشان نظام جمهورى اسلامى خسته نباشید بگوییم.

پیشرفت به همراه عدالت، رمز موفقیت مجاهدت کارگزاران نظام ، نقطه لطف الهی و دلیل همراهی مردم بوده است.

ابتناء سامانه سیاسی حاکم در این کشور دین و مذهب و حضرت امام (ره) بر اساس فقه سیاسی اسلام، نظام ولایت فقیه را پایه گذاری نموده است.

شالوده دینی حکومت ، برکت تلاش خدمتگزاران این مرز و بوم را دو چندان کرده و آموزه هایی چون توکل ، ایمان ، خداترسی و خدمت به خلق بعنوان عبادت ، ریسمان ایشان را با حضرت حق استحکام بخشیده است.

با این نگاه موشکافانه ، معارضین نظام جمهوری اسلامی از اولین روزهای شکل گیری آن روی نقطه مهمی دست گذاشته و آن توانائی انقلابیون در نظام سازی ، قانون مندی و اجرائی کردن آرمانها بر اساس واقعیتهای عینی و خارجی است. تعارض بین آرمانها و واقعیتها چالش همه نهضتها و انقلابیون بوده است.

جمهوری اسلامی « نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد» مدل حکومتی اندیشه فقهی –سیاسی امام خمینی (ره) و خروجی منظومه فکری ایشان مردم سالاری دینی بود یعنی حکومت اسلامی مشروعیتش را نه ، اما مقبولیتش را از مردم گرفته و احکام آن نسبت به مردم نافذ و جاری است چون اسلام منبع مشروعیت آن به شمار می رود. ممکن است حکومتی مشروع باشد اما بی پشتوانه مردم پا نمی گیرد. پس این هر دو ، لازم و ملزوم یکدیگرند و مزاحم و معارض هم نیستند. امیدواریم روز به روز شاهد تکمیل این الگوی حکومتی می باشیم.

نظرات 1


ثبت نظر درباره «2 شهریور ، آغاز هفته دولت»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید