برای اولین بار در ایران ؛ جراحی شریان پنهان ریوی در کودکان در شیراز

برای اولین بار در ایران ؛ جراحی شریان پنهان ریوی در کودکان در شیراز

به گزارش آسمونی:به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، محمدرضا ادراکی با تشریح این رویداد مهم علمی اظهارداشت: تا کنون عدم وجود یک شریان ریه برای پزشکان دنیا شناخته شده بود و تصور پزشکان این بود که در این کودکان  یکی از شریان‌های ریوی تشکیل نشده است و بیمار باید تمام عمر خود را با یک ریه سپری کند.

وی ادامه داد: این  تحقیق حاصل 1.5 سال تلاش است تا متوجه شدیم که شریان ریوی مخفی در این بیماران وجود دارد که می‌توان این شریان را با استفاده از استنت قلبی بازسازی و ترمیم کنیم.

ادراکی با اشاره به اینکه این درمان برای نخستین مرتبه در کشور و در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است، افزود: براساس مستندات پزشکی تاکنون این روش درمانی در دنیا به‌روی 10 بیمار انجام شده که پنج مورد آن در شیراز با موفقیت انجام شده است.

این فوق‌تخصص قلب اطفال با تشریح بیشتر این مهم گفت: برای دست‌یابی به این روش پس از انجام آنژیوگرافی قلبی و با استفاده از روش‌های دیگر تشخیصی مطمئن شدیم که نشانه‌هایی از این شریان مخفی در بدن این نوع بیماران وجود دارد که با یافتن آن با استفاده از استنت‌‌گذاری نسبت به بازسازی و ترمیم آن اقدام کردیم.

وی بیان کرد: پس از چند ماه این شریان با روش جراحی قلب به شریان اصلی ریه متصل می‌شود و بیمار می‌تواند همانند دیگر افراد با دو ریه زندگی کند. این روش درمانی در گروه سنی کودکان کاربرد دارد.

عضو تیم جراح جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تمام پزشکانی که به وی کمک کرده بودند از جمله حمید آموزگار، مهدی‌زادگان و حمید محمدی قدردانی کرد.

منبع: تسنیم

ثبت نظر درباره «برای اولین بار در ایران ؛ جراحی شریان پنهان ریوی در کودکان در شیراز»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید