نخست‌وزیر انگلیس استعفا کرد

نخست‌وزیر انگلیس استعفا کرد

به گزارش آسمونی:ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، پس از چند بار شکست در تصویب توافق برکسیت در پارلمان این کشور، امروز جمعه با چشمانی اشک‌بار استعفای خود را اعلام کرد.

به نقل از شبکه الحدث، ترزا می‌، نخست‌وزیر انگلیس، امروز جمعه با چشمانی اشک‌بار استعفای خود را اعلام کرد اما گفت تا هفتم ژوئن (17 خرداد) در سمت خود باقی می‌ماند. او از ریاست حزب محافظه‌کار انگلیس هم کناره‌گیری کرد.

او پس از اعلام استعفای خود گفت: هر کاری می‌توانستم برای تحقق دموکراسی و دستیابی به توافق برکسیت (جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا) انجام دادم.

خداحافظی بغض‌آلود ترزا می‌ پس از اعلام استعفایش از نخست‌وزیری انگلیس

شایان ذکر است، نخست وزیر انگلیس در هفته‌های اخیر تحت فشار فراوان اعضای ناراضی این حزب قرار داشت که معتقدند وی نتوانسته است این کشور را از اتحادیه اروپا خارج کند.

بر اساس ضوابط اتحادیه اروپا، انگلیس باید پس از پایان مهلت دو ساله به منظور خروج از اتحادیه اروپا، در نهم فروردین ماه امسال اتحادیه اروپا را ترک می‌کرد، اما به علت دست نیافتن به توافق مورد قبول اکثریت، این زمان تا نهم آبان (31 اکتبر) تمدید شد. علت تعویق شش ماهه زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مخالفت پارلمان این کشور با توافق موجود درباره برکسیت است.

پس از اعلام کناره‌گیری ترزا می، انتظار می‌رود نامزد‌های رهبری حزب محافظه‌کار، در مدت دست‌کم 6 هفته به رقابت بپردازند. شماری از نامزد‌های رهبری حزب محافظه‌کار، به ویژه بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین، که در اعتراض به مدیریت برکسیت استعفا داد، به شدت با سیاست‌های ترزا می‌ درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مخالف بودند و انتظار می‌رود با روی کار آمدن یکی از دشمنان اتحادیه اروپا، روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا، دشوارتر و پیچیده‌تر از شرایط کنونی شود.

در همه‌پرسی سوم تیرماه 1395 (23 ژوئن 2016) 51.9 درصد مردم انگلیس، به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1 درصد نیز به ماندن در این اتحادیه رأی دادند اما با وجود پیروزی خفیف طرفداران جدایی از اتحادیه اروپا، دولت انگلیس هنوز نتوانسته است بر سر چگونگی خروج از این اتحادیه با بروکسل به توافق برسد.

پیش‌بینی می‌شود تعیین نخست‌وزیر بعدی انگلیس دستکم دو ماه به طول بینجامد. بدیهی است بزرگترین چالش او پس از ورود به ساختمان شماره 10 خیابان داونینگ (محل دفتر نخست‌وزیری انگلیس)، انتخاب بین خروج از اتحادیه اروپا با توافق یا بدون توافق با بروکسل یا برگزاری یک همه‌پرسی دیگر  خواهد بود؛ به این امید که مردم انگلیس این بار ماندن در اتحادیه اروپا را به خارج شدن از آن ترجیح دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت نظر درباره «نخست‌وزیر انگلیس استعفا کرد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید