بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی

بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی

 نام: صمد نیکخواه بهرامی

تولد: 21 اردیبهشت 1362

زادگاه: تهران

قد: 198 متر

باشگاه کنونی:  مهرام تهران

شمارهٔ پیراهن: 14

پُست: فوروارد

درباره صمد نیکخواه بهرامی

محمد صمد نیکخواه بهرامی (زادهٔ 21 اردیبهشت 1362 در تهران) بازیکن حرفه‌ای بسکتبال ایرانی است. او در باشگاه بسکتبال مهرام تهران و تیم ملی بسکتبال ایران بازی می‌کند. او برادر آیدین نیکخواه بهرامی است. در پی تحولات تیم ملی بسکتبال و ورود بازیکنان جدید به تیم ملی نام دو برادر به نام‌های آیدین و صمد نیکخواه بهرامی بیشتر به چشم خورد تا جایی که صمد نیکخواه بهرامی کاپیتان تیم ملی شده و به حق شایستگی‌های خود را به اثبات رسانیده است. صمد نیکخواه بهرامی از چهره‌های محبوب بسکتبال در ایران به حساب می آید و جزء معدود لژیونرهای بسکتبال این کشور است که در فرانسه به بازی مشغول شد ولی بنا به دلایلی دوباره به ایران بازگشته و تا کنون مشغول بازی در تیم مهرام است. از مشخصه‌های بازی صمد نیکخواه بهرامی میتوان به هوش بالا، قدرت مدریت قوی در بازی، شوت‌های سه امتیازی قابل توجه و امتیاز آوری وی اشاره نمود. صمد و آیدین نیکخواه بهرامی در خانواده ای علمی و برجسته تربیت شده اند

افتخارات صمد نیکخواه بهرامی

* ملی

جام ملت های آسیا
قهرمان 2007
قهرمان 2009
بازیهای آسیایی
مدال برنز 2006
مدال برنز 2010

* غرب آسیا

قهرمان (( 2011 ))
نایب قهرمان (( 2012 ))
قهرمان (( 2013 ))

* حضور در مسابقات مهم

المپیک پکن (2008)

باشگاه های صمد نیکخواه بهرامی

* جام باشگاه های آسیا

قهرمان 2009 (مهرام)
قهرمان 2010 (مهرام)
نایب قهرمان 2011 (مهرام)
( فینال نیمه تمام ) 2012

* جام باشگاه های غرب آسیا

قهرمان 2009 (مهرام)
قهرمان 2010 (مهرام)
نایب قهرمان 2011 (مهرام)
قهرمان 2012 (مهرام)
نایب قهرمان 2013 (فولاد ماهان ) (یار کمکی )

* سوپر لیگ ایران

قهرمان 2009 ( مهرام )
قهرمان 2010 ( مهرام )
قهرمان 2011 ( مهرام )
قهرمان 2012 ( مهرام )
نایب قهرمان 2013 ( مهرام )

گفتگو با صمد نیکخواه بهرامی

* كمي از خودت بگو؟

من از 9 سالگي بسكتبال را زير نظر آقاي طاعتي در باشگاه چمران شروع كردم. پدر و مادرم استاد دانشگاه هستند. از 10 سالگي ميني بسكتبال بازي كردم و در باشگاه‌هاي تهران با تيم الكترا بازي مي‌كردم. بعد از آن در رده نوجوانان و جوانان الكترا بازي كردم و همزمان در تيم منتخب تهران هم بودم. عضو تيم ملي جوانان، اميد و بزرگسالان ايران هم بوده و هستم. الان 7 سال است كه در تيم ملي بازي مي‌كنم.

* در كدام باشگاه‌ها فعاليت داشته‌‌اي؟

اولين باشگاهي كه به صورت حرفه‌‌اي در آن فعاليت كردم ايران نارا بود. بعد از آن در باشگاه‌هاي صنام و پتروشيمي بازي كردم و بعد هم به مهرام آمدم. وقتي عضو صنام بودم، به تيم ملي براي اولين بار دعوت شدم.

* وضعيت بسكتبال امروز ايران را چطور مي‌بيني؟

خوشبختانه وضعيت بسكتبال ما خوب است و هر تيمي كه از ايران خارج مي‌شود و در مسابقات بين‌المللي شركت مي‌كند، نتيجه مي‌گيرد. اين نشان مي‌دهد كه در سطح آسيا خوب هستيم و تبديل به يك قطب در قاره كهن شده‌ايم. هر چند بسكتبال ما پيشرفت كرده است اما نياز به تلاش و فعاليت بيشتر داريم تا به سطح جهاني برسيم. ما قهرمان آسيا هستيم اما بايد افق ديد ما جهاني باشد. البته كار سختي است اما پتانسيل آن را داريم كه به سطح جهاني برسيم.

* امكانات بسكتبال ايران راضي‌كننده هست؟

به لحاظ امكانات خيلي ضعيف هستيم. ما يكي از فقيرترين كشورهاي بسكتبالي دنيا به لحاظ امكانات هستيم. ما تيمي قوي اما امكانات ضعيفي داريم.

* چرا چنين مشكل بزرگي داريم؟

نمي‌خواهم درباره اين قضيه صحبت كنم چون در حيطه من نيست. كار من تمرين و بازي كردن است اما يك مقدار انصاف و اعتدال روي تقسيم بودجه در ورزش كشور نيست. بسكتبال در 5 سال اخير 14 مدال طلاي آسيايي آورده و اين يعني اين كه پيشرفت كرده و رشته مدال‌آوري است.جوانان ايران در آسيا مطرح و تيم با قدرتي هستند. ديد مسوولان بايد وسيع‌تر باشد و حمايت بيشتري از اين رشته بشود. در چند سال اخير به بسكتبال ظلم شده است. اميدوارم 4 تا استاديوم اختصاصي بسكتبال بسازند تا بچه‌هاي ما اينقدر آسيب نبينند و مصدوم نشوند. الان هيچ تيم بزرگي را در دنيا نمي‌توانيم براي بازي دوستانه با ايران به كشورمان دعوت كنيم تا با ما بازي كند چون سالن‌هاي استاندارد نداريم و آنها به خاطر جلوگيري از مصدوميت نمي‌آيند. اين وضعيت خطرناك است.

* فكر مي‌كني بسكتبال ما چند سال كار مي‌خواهد تا به سطح جهاني برسد؟

ما فاصله چنداني با سطح اول جهاني نداريم و فقط كار و امكانات مي‌خواهد. كشورهاي ديگري ميليون‌ها دلار هزينه مي‌كنند تا وارد مسابقات جهاني شوند و ما با اين هزينه كم، اين سالن‌ها و امكانات خيلي كمي كه داريم، كار بسيار سختي داريم. ما نشان داديم با همين امكانات هم مي‌توانيم رشد داشته باشيم و پيشرفت كنيم اما پله پله بايد جلو برويم. ما در آستانه جام‌جهاني 2010 تركيه هستيم. مطمئنا قول نمي‌دهم كه در اين مسابقات قهرمان مي‌شويم اما از المپيك 2008 پكن بهتر كار خواهيم كرد. بايد پله به پله مدارج را طي كنيم تا به سطح جهاني برسيم.

* فكر مي‌كني استعدادهاي بسكتبال در ايران به خوبي پرورش پيدا مي‌كنند؟

در كار پرورش استعدادها تقريبا فقط فدراسيون اين كار را مي‌كند. فدراسيون در واقع در تيم‌‌هاي پايه تيم‌داري مي‌كند و دنبال كشف و پرورش استعدادهاست اما اين وظيفه باشگاه‌هاست ولي چون باشگاه‌ها ساختار درستي ندارند، پشتوانه‌سازي نمي‌كنند و فدراسيون چنين كاري مي‌كند كه جاي تقدير و تشكر دارد. باشگاه‌ها فقط به دنبال نتيجه هستند و كار استعداديابي روي دوش فدراسيون است. البته 3 2 باشگاه در ايران به تيم‌هاي پايه خود اهميت و استعدادها را پرورش مي‌دهند.

* فكر مي‌كني مسابقات جام‌جهاني 2010 تركيه در چه سطحي برگزار شود؟

مطمئنا سطح خيلي بالايي خواهد داشت. اين مسابقات هر 2 سال يك بار انجام مي‌شود و كار ما در اين دوره خيلي سخت است ولي سعي مي‌كنيم از دور قبل بهتر كار كنيم و از گروهمان صعود كنيم كه اگر چنين اتفاقي بيفتد، موفقيت بزرگي براي تيم ملي‌ بسكتبال ايران خواهد بود.

* عملكرد آقاي مشحون، را در فدراسيون بسكتبال چطور ارزيابي مي‌كني؟

ايشان از كارنامه‌‌اي كه دارند، مشخص است كه چه عملكردي داشته‌اند. كارنامه‌اي پر از مدال‌هاي رنگارنگ، افتخار و فعاليت‌ نشان مي‌دهد كه موفق بوده‌اند. آقاي مشحون چون خودشان بسكتبالي و از خانواده اين رشته هستند و خاك بسكتبال را خورده‌اند،‌ خوب مديريت مي‌كنند. ايشان مدير خيلي قوي‌اي هستند.

* اگر به تيم ملي دعوت نشوي هم از مشحون تعريف مي‌كني؟

من از آقاي مشحون تعريف نكردم و فقط گفتم كارنامه خوبي دارند كه نشان‌دهنده عملكرد ايشان است. همين الان هم مطمئن نيستم كه در دور بعدي به تيم ملي دعوت شوم. تلاش مي‌كنم كه به تيم ملي‌ دعوت شوم. من هر كاري مي‌كنم و تلاش خودم را به كار مي‌گيرم تا پيراهن تيم ملي‌ را از دست ندهم.

* اگر بخواهي با مشحون درددل كني، چه مي‌گويي؟

حرفي ندارم كه بزنم چون ايشان براي ما سنگ تمام گذاشته‌اند. مشحون فقط صداي ما را مي‌شنود و اميدواريم ايشان صداي ما را به مسوولان منتقل كند. بعد از موفقيت‌هايي كه به دست آورديم، برخورد مردم با ما خيلي فرق كرده و در كوچه و خيابان كه ما را مي‌بينند، تقدير و تشكر مي‌كنند. اميدواريم مسوولان هم توجه بيشتري به ما بكنند. دوران ورزشي ما كوتاه است و حيف است كه اين نسل خوب رشد نكند.

* مهرام امسال چگونه تيمي دارد؟

مهرام امسال تيم خيلي خوب و كاملي بسته است تا در مسابقات قهرماني آسيا، ليگ ايران و مسابقات غرب آسيا قهرمان شود. ما هر 3 جام را مي‌خواهيم. فكر مي‌كنم به دست آ‌وردن اين 3 جام دور از دسترس نباشد.

* در ليگ امسال قهرمان نيم‌فصل شديد. در مورد اين رقابت‌ها صحبت كن؟

بازي‌هاي سختي داشتيم، اما خوشبختانه قهرمان نيم‌فصل شديم. ما رقيبان سختي داشتيم هرچند كه فكر مي‌كرديم ليگ راحت‌تر از اين باشد، اما كار سختي بود. تيم ما كامل و غني است و روي نيمكت و داخل زمين بازيكنان خوبي داريم. فكر مي‌كنم با شرايطي كه داريم، قهرمان ليگ خواهيم شد.

* به نظر تو ليگ ايران در سطح آسيا هست؟

ما بهترين ليگ آسيا را داريم. در 3 دوره قبلي، باشگاه‌هاي ايراني قهرمان مسابقات باشگاه‌هاي آسيا شده‌اند كه نشان مي‌دهد بهترين ليگ آسيا را داريم به همين دليل بازيكنان خوب خارجي از حضور در ليگ ايران استقبال مي‌كنند. مربيان و بازيكنان خوبي هم در ليگ ما كار مي‌كنند. اگر ليگ خوبي نداشتيم، تيم ملي قوي هم نداشتيم.

* از حضور بازيكنان خارجي در ليگ ايران استقبال مي‌كني؟

صد درصد، رشد بسكتبال ما از اولين حضور بازيكنان خارجي در ليگ ما شروع شد. آنها به ليگ ما انگيزه مي‌آورند و بسكتبال روز دنيا را به ليگ ما تزريق مي‌كنند و هزار تا مساله ديگر، رقابت با آنها باعث پيشرفت ما مي‌شود. وقتي در مسابقات داخلي با آنها رقابت مي‌كنيم، در مسابقات بين‌المللي راحت‌تر كار مي‌كنيم.

* در بسكتبال ايران پول هست؟

بله، هست.

* يك بازيكن ملي‌پوش بايد در يك فصل چقدر بگيرد؟

نمي‌دانم اما هر كسي هر چقدر كه مي‌گيرد، حتما همانقدر مي‌ارزد و به همان اندازه هم تلاش مي‌كند. ورزش حرفه‌اي است و بازيكنان بايد به فكر آينده‌شان باشند. اميدوارم قرارداد بازيكنان ما طوري باشد كه آينده بچه‌ها تامين شود.

* در فوتبال پول زياد است. دوست نداشتي فوتباليست مي‌شدي؟

نه،‌ من از جايي كه هستم، راضي‌ام. پول فقط يك قسمت از ماجراست و همه چيز پول نيست.

* جدا از پول، دوست نداشتي در رشته ديگري فعاليت كني؟

چون از سن و سال خيلي كم بسكتبال بازي كردم، هيچ‌وقت به اين مساله فكر نكرده‌ام. خوشحالم كه راهم را پيدا كردم. من رشته‌هاي ديگر را به صورت تفريحي بازي مي‌كنم، اما هيچ‌كدام جاي بسكتبال را نمي‌گيرد. شنا، واليبال، فوتبال، پينگ‌پنگ و صخره‌نوردي را تفريحي مي‌روم.

* مدتي در ليگ فرانسه بازي كردي. چرا برگشتي؟

در ليگ ايران جايگاه بهتري داشتم و فاكتورهاي مثبت در ايران برايم بيشتر بود. بعد از جام‌جهاني 2010 دوباره لژيونر مي‌شوم، ‌اما به تيمي مي‌روم كه قهرمان باشد. ديگر در تيم ضعيف بازي نخواهم كرد.

* به حضور در ليگNBA فكر مي‌كني؟

فعلا كه نه، ولي بايد ببينم در آينده چه پيش مي‌آيد.

* فكر مي‌كني در حال حاضر شايسته حضور درNBA هستي؟

NBA بهترين ليگ دنياست و هر بازيكني دوست دارد در آن بازي كند. الان مي‌توانم درNBA بازي كنم، اما يك بازيكن معمولي مي‌شوم و جايگاهم مثل جايگاهي كه در ليگ ايران دارم، نخواهد بود. روي نقاط ضعفم كار مي‌كنم تا اگر به ليگNBA رفتم، بازيكن موثري براي تيمم باشم.

* عملكرد حامد حدادي را درNBA چطور ارزيابي مي‌كني؟

حامد اولين بازيكن ايراني است كه درNBA بازي كرده است. او از ليگ ايران به بهترين ليگ بسكتبال دنيا رفته كه كار خيلي سختي دارد. حامد تا الان درNBA خيلي خوب كار كرده و برايش آرزوي موفقيت دارم. اميدوارم حامد حدادي موفق باشد تا راه را براي حضور ديگر بازيكنان ايراني باز كند تا بتوانيم درNBA حاضر شويم.

* حامد از وقتي بهNBA رفته چقدر عوض شده است؟

خيلي عوض شده است. حامد خيلي رفتار، اخلاق و مسائل حرفه‌اي را بهتر رعايت مي‌كند. به لحاظ اخلاقي بهتر شده و تمرينات بيشتري هم مي‌كند كه به پيشرفت او كمك مي‌كند. حامد بچه خوبي است و از صميمي‌ترين دوستان من است.

* فكر مي‌كني حامد حدادي مي‌‌تواند در تيم‌هاي بزرگNBA بازي كند؟

قطعا. اما او بايد جايگاه خودش را درNBA به دست آورد. حامد اين توانايي را دارد و فقط بايد مربيان به او اعتماد كرده و فرصت بازي بدهند.

* در تيم ملي ما كسي هست كه شايسته حضور درNBA باشد؟

نمي‌توانم بگويم ولي مطمئنا در تيم ملي ما هستند كساني كه بتوانند در اين سطح بازي كنند.

* پدر و مادرت با ورزش كردن تو مشكلي نداشتند؟

نه، هر دوي آنها طرفدار دو آتشه ما بودند و هميشه ما را تشويق مي‌كردند. پدرم هميشه در سالن حاضر مي‌شود و بازي‌هاي مرا از نزديك مي‌بيند.

* تحصيلات تو در چه سطحي است؟

ديپلم رياضي فيزيك هستم.

* چرا تحصيلاتت را ادامه ندادي؟

اتفاقا از امسال مي‌خواهم براي رشته تربيت بدني ثبت‌نام كنم و تحصيلاتم را ادامه دهم.

* تحصيلات چه نقشي در كار يك ورزشكار دارد؟

من ورزشكارا حرفه‌اي هستم و تمام زواياي حرفه‌اي را مي‌دانم. تحصيلات در آينده به من كمك مي‌كند. من خيلي به كار علمي و آكادميك اعتقاد دارم، نه به كارهاي سنتي و عشقي، تحصيلات مي‌تواند ديد مرا نسبت به خيلي مسائل عوض كند.

* براي بعد از دوران قهرماني‌ات چه برنامه‌اي داري؟

هر ورزشكار به چنين مساله‌اي فكر مي‌كند. من سعي كرده‌ام به هيچ كاري فكر نكنم چون تمركزم را از دست مي‌دهم. به بسكتبال به عنوان كارم نگاه مي‌كنم. بسكتبال عشق و زندگي من است و تمام تمركزم فعلا روي بازي كردن است.

* بهترين دوستان غيرورزشي‌ات چه كساني هستند؟

من دوست غيربسكتبالي خيلي كم دارم چون از 9 سالگي بسكتبال بازي كرده‌‌ام، دوستانم در همين رشته هستند اما با مهدي رحمتي و محمود ميران دوست صميمي هستيم.

* نقطه ضعف اخلاقي تو چيست؟

خيلي زود عصبي مي‌شوم و خيلي احساسي با مسائل برخورد مي‌كنم. در برخورد با مسائل، سياست كمي دارم.

* و حسن اخلاقت؟

خيلي صبور هستم. خيلي صبر دارم اما جايي كه صبرم تمام مي‌شود، سياست ندارم. پشتكار زيادي هم دارم.

* ازدواج كردي؟

بله، 6 سال قبل ازدواج كردم اما بچه ندارم.

* همسرت در رسيدن به تو به اين جايگاه چه نقشي داشته است؟

همسرم نقش خيلي مهمي داشته است . سخت است كه با يك ورزشكار حرفه‌اي زندگي كني چون ما هميشه در اردو و مسافرت هستيم و فشار خيلي زيادي روي خانواده است اما همسرم خيلي خوب مرا كنترل مي‌كند و جزو بهترين مشاوران من است.

 *همسرت هم ورزشكار است؟

همسرم ورزش مي‌كند اما نه به صورت حرفه‌اي، همسرم خيلي اهل ورزش است اما ورزش را حرفه‌اي دنبال نمي‌كند.

* بزرگ‌ترين درسي كه از ورزش گرفتي؟

رقابت كردن و تحمل سختي‌ها براي رسيدن به چيزهاي بزرگ‌تر.

* بهترين دوست ورزشي‌ات؟

حامد حدادي.

* بامزه‌‌ترين بازيكن تيم ملي چه كسي است؟

در تيم ملي بانمك زياد داريم اما اوشين ساهاكيان خيلي بامزه است. او يكي از باجنبه‌ترين آدم‌هايي است كه تا حالا ديده‌ام.

* بي‌ريخت‌ترين بازيكن تيم ملي چه كسي است؟

عكس تيم ملي را ببينيد، خودتان متوجه مي‌شويد و اصلا لزومي ندارد كه من بگويم.

* و اگر از تو بخواهيم كه يك نفر را بگويي؟

خودم از همه بي‌ريخت‌تر هستم.

* بزرگ‌ترين آرزو و حرف‌هايي درباره آيدين

آرزويي ندارم. به آرزوهايم به چشم يك هدف نگاه مي‌كنم. سعي مي‌كنم هر روز بهتر از ديروز و هر سال بهتر از پارسال كار كنم. هنوز تشنه ياد گرفتن هستم و دوست دارم پيشرفت كنم. اميدوارم هميشه در حال يادگيري و پيشرفت باشم تا درجا نزنم. هدفم اين است كه در جام‌جهاني خوب كار كنيم تا از گروهمان صعود كنيم و در ليگي بازي كنم كه خيلي قوي باشد و بتوانم توانايي‌هايم را نشان دهم.حسرت ورزشي ندارم. سعي مي‌كنم به اتفاقات منفي و شكست‌ها فكر نكنم. بزرگ‌ترين حسرت زندگي من مرگ آيدين است.دلم برايش خيلي تنگ شده است. هر روز بيشتر از قبل دلم برايش تنگ مي‌شود. دوست دارم كه آيدين بود و همه چيز را با هم شروع مي‌كرديم و جلو مي‌رفتيم. دوست داشتم الان كنارم مي‌بود. دوست دارم آيدين هميشه كنارم باشد. غم خيلي سنگيني است اما چه كار مي‌شود كرد؟ تنها كمبود و حسرت زندگي من نبودن آيدين است.جاي او در تمام موفقيت‌هايي كه بسكتبال ما كسب كرده، خالي است. بعد از آيدين كسي را پيدا نكرديم كه جايش را پر كند. آيدين نزديك‌ترين دوست و بهترين رقيبم بود. رقابت 2 برادر سالم‌ترين رقابت دنياست و تقلبي هم در آن نيست. من مديون آيدين هستم چون با رقابت با او به اينجا رسيدم. اين اتفاق خيلي زود براي آيدين افتاد.بچه كه بوديم، تابستان‌ها از صبح تا شب تو كوچه بسكتبال بازي مي‌كرديم. يك حلقه بسكتبال جلوي درخانه ما بود و هيچ وقت مقابل هم باخت را قبول نمي‌كرديم. يك بار 99 مساوي بوديم اما من يك شوت زدم و گل شد و بازي را بردم. من ناخودآگاه فرار كردم و آيدين هم تو كوچه دنبال من مي‌دويد. من نمي‌دانستم چرا فرار مي‌كنم و آيدين هم نمي‌دانست چرا مرا دنبال مي‌كند فقط مي‌دانستيم كه باخت مقابل هم را قبول نمي‌كنيم. شب كه به خانه رفتيم به اين موضوع فكر مي‌‌كرديم كه چرا اين اتفاق افتاده است اما همه چيز زود تمام مي‌شد.

نظرات 3


ثبت نظر درباره «بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید