فرزندان حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س) به واسطه فداکاری هایی که در واقعه کربلا انجام دادند برای همه مسلمانان بسیار مورد احترام هستند. برای آشنایی با فرزندان حضرت زینب (س) این بخش آسمونی را بخوانید.

فرزندان حضرت زینب (س)

حضرت زینب سلام الله علیها در پنجم جمادی الاولی سال پنجم هجری متولد شد و در 15 رجبِ سال 65 ه ق وفات کرد و با توجه به این که واقعه عاشورا سال 61 هجری قمری اتفاق افتاده است ایشان در آن زمان 56 سال داشتند.

دو (یا به نقل برخی سه) پسر از فرزندان حضرت زینب (س) از همسرشان عبدالله بن جعفر در واقعه کربلا حضور داشته و ایشان را همراهی می کردند. آن ها در رکاب دایی بزرگوارشان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به شهادت رسیدند. حضرت زینب پس از شهادت علی اکبر (ع) آنان را آماده نبرد و جان فشانی در راه حق نمود. آنان را می توان جزء اولین شهدای بنی هاشم معرفی نمود که به طور خلاصه و مستند در ادامه به آن اشاره می شود:

1- عَوْن بن عبداللّه بن جعفر

سومین شهید از بنی هاشم، عَوْن بن عبداللّه بن جعفر بود.

عَوْن بن عبداللّه به میدان رفت و چنین رجز می خواند:

إن تنکرونی فأنا ابن جعفر شهید صدق فی الجنان أزهر

یطیر فیها بجناح أخضر کفی بهذا شرفاً فی المحشر

اگر مرا نمی شناسید من پسر جعفر [طیار] هستم. آن شهید راستین که در بهشت، نورانی است و با بال های سبز پرواز می کند و همین شرافت برای روز محشر کافی است.

او سه سواره و هیجده پیاده را از دشمنان کشت و خود به دست عبداللّه بن قُطْنَه (قُطْبَه) طائی کشته شد.

2- محمّد بن عبداللّه بن جعفر

سپس محمّد بن عبداللّه بن جعفر به میدان رفت در حالی که چنین رجز می خواند:

نَشکوا اِلَی اللَّهِ مِنَ الْعُدْوانِ فِعالَ قَوْمٍ فِی الرَّدی عمْیانِ

قَدْ تَرَکوُا مَعالِمَ القُرْآنِ و أَظْهَروا الْکفْرَ مَعَ الطُّغْیانِ

«از ستمگری و کردار دشمنانی که با کوری به فرومایگی افتاده اند به خداوند شکایت می کنیم، اینان نشانه های قرآن را رها کرده و کفر و سرکشی را آشکار ساخته اند».

وی سخت جنگید تا به شهادت رسید. ابن شهراشوب می گوید: او ده نفر از دشمنان را از پای در آورد. او سرانجام به دست عامر بن نَهْشَل تِیمی به شهادت رسید.

3- شهادت عبیداللّه بن عبداللّه بن جعفر

ابوالفرج اصفهانی و ابن شهراشوب عبیداللّه بن عبداللّه بن جعفر را جزء شهدای کربلا ذکر کرده اند، که به دست بِشْر بن حُویطر قانصی کشته شد.

ثبت نظر درباره «فرزندان حضرت زینب (س)»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید