بیوگرافی جواد رضویان

بیوگرافی جواد رضویان

 نام:  جواد رضویان

زادروز: 6 مرداد 1353

محل تولد: قم

محل زندگی:  تهران

پیشه: بازیگر طنز

سال‌های فعالیت: از سال 1373 تا کنون

شناخته‌ شده برای: بازی در نقش داوود در سریال پاورچین ساخته مهران مدیری

درباره جواد رضویان

جواد رضویان (زادهٔ1353) بازیگر، سینما و تلویزیون متولد شهر قم است. جواد رضویان از سال 73 در عرصه بازیگری مشغول به کار شده است. ولی با مجموعه طنز پاورچین به کارگردانی مهران مدیری به موفقیت رسید و در جایزه بزرگ این موفقیت را تکرار کرد. جواد رضویان یکی دو تجربه کارگردانی هم داشته که البته نتوانست در این زمینه موفقیتهایی که در عرصه بازیگری بدست آورده بود را تکرار کند. وی تاکنون در چند تله فیلم نیز بازی کرده و تا به حال چند آلبوم نیز بیرون داده است که آخری آن کاری با نام لحاف دوزی است.

زندگی جواد رضویان

سید جواد رضویان بچه سلسبیل است و از طرف مادری یزدی است و از طرق پدری قمی و اصالتا یزدی است. رضویان هم اکنون بازیگر و کارگردان پر طرفداری است اما به بعضی از همکارانش آلرژی دارد – نسبت به سیامک انصاری و مهران مدیری و رضا عطاران آلرژی وحشتناکی دارد و نمی‌تواند بدون آنکه بخندد روبرویشان بازی کند! به طور اتفاقی وارد این رشته شده و سال اول دانشگاه با مهران غفوریان و امیر غفارمنش و بیژن بنفشه خواه همکلاس بوده و به کمک آنها وارد این رشته شده است. سبک نقاشی اش الیستراسیون است سبک تصویر سازی کودک. در مجموعه‌های متعددی از جمله سیب خنده، مجیددلبندم و باغچه مینو... شرکت کرد. او با مجموعه سیب خنده به تلویزیون آمد. ولی با مجموعه طنز پاورچین به کارگردانی مهران مدیری به موفقیت رسید و در جایزه بزرگ این موفقیت را تکرار کرد. یکی دو تجربه کارگردانی هم داشته که البته نتوانست در این زمینه موفقیت‌هایی که در عرصه بازیگری بدست آورده بود را تکرار کند.

فیلم های سینمایی جواد رضویان


سال

نام فیلم سمت کارگردان اکران
1391 کالسکه بازیگر آرش معیریان -
1389 کمی شیرین، بسی فرهاد بازیگر، کارگردان جواد رضویان -
1389 اخلاقتو خوب کن بازیگر مسعود اطیابی 1390
1388 یک جیب پر پول بازیگر قدرت‌الله صلح‌میرزایی 1389
1387 اخراجی‌ها 2 بازیگر مسعود ده نمکی نوروز 1388
1387 زندگی شیرین بازیگر قدرت‌الله صلح‌میرزایی 1388
1387 چارچنگولی بازیگر سعید سهیلی 1387
1387 ده رقمی بازیگر همایون اسعدیان 1387
1387 دلداده بازیگر قدرت‌الله صلح‌میرزایی 1387
1385 کلاهی برای باران بازیگر مسعود نوابی 1386
1383 شاخه گلی برای عروس بازیگر قدرت‌الله صلح‌میرزایی 1385
1383 شارلاتان بازیگر آرش معیریان 1384

فیلم های ویدئویی جواد رضویان

1391 بی نشون بازیگر  پدرام بهرامی فر 

1389 لیمو ترش  بازیگر، کارگردان    جواد رضویان

1388 به روح پدرم   بازیگر، کارگردان  جواد رضویان

1386 معتاد اجباری    بازیگر   مهدی مظلومی  

سریال های تلوزیونی جواد رضویان

سال

نام مجموعه

سایر سمت‌ها

کارگردان

شبکه

پخش

1391

خروس

بازیگر

سعید آقاخانی

2

رمضان 1392

1390

مهمانان ویژه

کارگردان

جواد رضویان

5

1391

1390

کسی خوابه؟

کارگردان

جواد رضویان

1

نوروز 1391

1387

مامور بدرقه

بازیگر

سعید سلطانی

5

رمضان 1387

1386

چارخونه

بازیگر، خواننده

سروش صحت

3

روتین

1385

فرار بزرگ

نویسنده

محمدحسین لطیفی

3

دههٔ فجر

1384

قرارگاه مسکونی

بازیگر، کارگردان، خواننده

جواد رضویان

5

نوروز 1387

1384

ارث بابام

بازیگر، کارگردان

جواد رضویان

3

روتین

1384

جایزهٔ بزرگ

بازیگر

مهران مدیری

3

روتین

1381

باغچهٔ مینو

بازیگر، خواننده

مهدی مظلومی

3

روتین

1381

پاورچین

بازیگر

مهران مدیری

5

روتین

 

دو و نیم هفته

بازیگر

-

3

-

 

سیب خنده

بازیگر

بیژن بیرنگ-مسعود رسام

3

-

مصاحبه اي کوتاه از جام جم آنلاين با جواد رضويان در مورد کارگرداني‌اش:

 -شما به عنوان بازيگري مطرح در گونه كمدي شناخته شده‌ايد. فكر مي‌كنيد اين موفقيت را بتوانيد در كارگرداني تكرار كنيد؟

از همان سال اول كه وارد بازيگري شدم شرايطي مهيا نبود كه بتوانم در كارم شناخته شوم، اما با گذشت زمان و كسب تجارب مختلف و كار كردن با كارگردانها و بازيگران حرفه اي‌تر به تكاملي رسيده‌ام كه برخي دوستان لطف مي‌كنند و مي‌گويند در كارهاي كمدي به توفيقاتي دست پيدا كرده‌ام. در كارگرداني هم نياز به فرصت دارم. اميدوارم بتوانم اثري كه در شأن و اندازه مخاطب مشكل پسند ايراني است، ارائه كنم..

 

-تجربه طولاني مدت بازيگري در فيلم‌هايي كه نقاط مشترك زيادي داشت و كمدي‌هايي بود که سبك خاص خودتان را داشت، اينها چه تأثيري روي كارگردانيتان گذاشت؟ از فيلمنامه و بازيگران انتظار داشتيد ادامه مسيري كه تا به حال در آن حركت كرده‌ايد را شكل دهند يا مي‌خواستيد كار جديدي ارائه كنيد؟
قطعا مي‌خواستم كار جديدي ارائه كنم و به اصطلاح طرحي نو در اندازيم؛ چون خودم از جواد رضويان تكراري خسته شده بودم كه مثلا در خيلي از فيلم‌ها از روستا وارد شهر مي‌شد. خودم از اين تكرار فرار مي‌كردم، اما خيلي وقتها مجبور مي‌شدم و در رودربايستي قرار مي‌گرفتم. بدون تعارف عرض مي‌كنم خيلي وقتها برحسب نياز بود. بعضي دوستان هم با ساده پنداري به اين كار نگاه مي‌کردند و فكر مي‌كردند چه كاري جواد رضويان را نود شب يا بيشتر در تلويزيون نگه مي‌دارد و مردم را هم جذب مي‌كند، همان روش را در سينما نيز اجرا كنيم. اما سينما با تلويزيون كاملا فرق دارد. به دليل كم اطلاعي، تعداد كارگردان‎ها و نويسندگان كمدي خوبمان به تعداد انگشتان دست هم نمي‌رسد. به همين علت اگر كاري كمي از درجه معمولي بهتر شود نمره عالي به آن مي‌دهيم. گاهي که به سريال‌هاي قديمي‌اي که در آن بازي كرده ام نگاه مي‌كنم، ميبينم طي اين سال‌ها، كمدي پيشرفت چشمگيري نداشته و حتي گاهي پسرفت كرده‌ايم.

 

-شما در مسيري كه حركت مي‌كرديد مخاطب خاص خودتان را داشتيد و موفق بوديد. فكر مي‌كنيد ادامه دادن آن مسير پاسخگوي مخاطب نبود؟
جلب مخاطب را موفقيت نمي‌دانم. مخاطب در يك اثر با شخصيت همذات پنداري مي‌كند و اين همراهي ادامه مي‌يابد. اين دليل بر توفيق بازيگر نيست، بلكه نشانه صبوري و به عقيده من ترحم مخاطب نسبت به بازيگر است. مثلا در بعضي كارهايي كه اين اواخر در سينما انجام دادم، دوست نداشتم مخاطب به خاطر گذشته ام به سينما برود. دوست داشتم اگر جذب كار مي‌شود، فردا بگويد برويد ببينيد جواد رضويان چه فيلمي بازي كرده، نه اين كه بگويد او را شبيه فيلم‌هاي قبلي‌اش ديديم. اين تكرارها آزرده خاطرم مي‌كرد. اين تكرار در مورد بسياري از دوستانمان هم هست. مشكلات زيادي مثل محدوديت در شوخي با اصناف و مشاغل و گرايش‎ها و عقيده‌ها هم وجود دارد كه باعث ميشود متنها محدود شود.

 

-به دليل دور شدن از اين تكرار بود كه در سريال خودتان بازي نكرديد؟
خيلي از دوستان به اين باور رسيده بودند كه كارگرداني ميكنم تا در كار خودم بازي كنم. ميخواستم اين تفكر را از بين ببرم. همين طور اگر جاي هر كدام از بازيگران مي‌خواستم بازي كنم، نمره پايينتري از آنها مي‌گرفتم.

 

-از تفاوت كار تلويزيوني و سينمايي گفتيد. كمي در اين مورد توضيح دهيد.
نمي توانيم سينما و تلويزيون را به هم نزديك كنيم. در سينما مواردي هست كه شامل مميزي نميشود، ولي در تلويزيون به آنها نميشود نزديك شد. در سينما در گفتن خيلي از ديالوگ‌ها و ساختن خيلي از موقعيتها راحت تر مي‌توانيم عمل كنيم. ساختار سينما و تلويزيون ما كاملا از هم جداست.

 

-از مجموع صحبتهايتان و اين همه تغييري كه در تفكرتان به وجود آمده، ميشود به اين نتيجه رسيد كه از اين به بعد قرار است جواد رضويان را با سبك و سياق جديدي ببينيم؟
اصلاً به همين خاطر است كه در دو سال اخير كم كار شده ام. واقعاً دلم ميخواهد چيزي كه در شأن و لياقت مخاطب سينما و تلويزيون است، ارائه كنم. بعضي دوستانمنتقد ما را نقد ميكنند، اما آنقدر نقدها مغرضانه است و كم لطفي در آن وجود دارد، آنقدر نقدها شخصي است كه آدم متعجب ميشود. هرچند اگر جايي حرف حسابي زده شد، سعي كرده ام آويزه گوشم كنم. اما وقتي غرض ورزي و بي انصافي ميبينم، خيلي جدي نميگيرم. نقد مردم برايم حكم است، آنها هستند كه نمره قبولي و ردي كارهايم را ميدهند.

 

-نكته اي هست كه به عنوان كلام آخر اضافه كنيد؟
اميدوارم مخاطب همانطور كه مرا تا اينجا تحمل كرده باز هم تحمل كند. واقعا اين دو سال سختي كشيدم تا كار نكنم. ما به كار كردن جلوي دوربين عادت داريم. عادت داريم كه در خيابان راجع به كارهايمان صحبت كنند. در اين دو سالي كه كار نكردم واقعا رياضت كشيدم. من بچه تلويزيون هستم، اما گلايه هايي دارم. بعد از «قرارگاه مسكوني» يك سال سريالم بلاتكليف ماند كه باعث شد احساس كنم از خانه خودم رانده شده ام و اين احساس بسيار بدي بود. خودم را بچه گروه كودك ميدانم و آرزو دارم روزي به گروه كودك برگردم.

نظرات 2


ثبت نظر درباره «بیوگرافی جواد رضویان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید