خداحافظ احمدی نژاد
 
 
 
تاریخ خبر:  1392/05/12
بالاخره 8 سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به پایان رسید تا منتخب دهم مردم کشور از پاستور خداحافظی کند و جای خود را به منتخب یازدهم بدهد.جابجایی که از روزهای پیش حاشیه های بسیاری به همراه داشته و میهمانان مراسم و لیست کابینه از یک سو و آینده سیاسی محمود احمدی نژاد و یارانش از سوی دیگر در این چند روز در صدر اخبار قرار گرفته است.در هر حال، مراسم تنفيذ حكم رياست‌جمهوري حسن روحاني امروز شنبه 12 مرداد در حسينيه امام خميني(ره) با حضور مقام معظم رهبري و شخصيت‌هاي كشوري و لشكري برگزار مي‌شود.
 
 
 
 
اين درحالي است كه مراسم تحليف يا اداي سوگند روز پس ازآن در مجلس برگزار خواهد شد.در همين رابطه اكبر تركان مشاور حجت‌الاسلام حسن روحاني گفته است: اعضاي كابينه توسط دكتر روحاني مشخص شده اندو انتخاب اعضاي كابينه براساس كارهاي كارشناسي و شايسته‌سالاري صورت گرفته و دكتر روحاني بنا دارند كه اين ليست را در روز يك‌شنبه به رئيس محترم مجلس تقديم كنند.دولت محمود احمدی نژاد اما به خصوص در 4 سال دوم حاشیه های زیادی به همراه داشت و از برکناری وزرای کابینه مانند متکی ، قهر و خانه نشینی 11 روزه و حمایت از حلقه یاران گرفته تا مشکلات اقتصادی چون 3 هزار تومانی شدن دلار ،حبابی شدن سکه و کاهش ارزش پول ملی همه و همه نمونه هایی از دلایل منقدین برای انتقاد از دولت دهم بوده است.
 از سوی دیگر، محمود احمدی نژاد رکوردی دیگر از خود به‌ثبت رسانده و در طول 8 سال ریاست جمهوری خود، 115 بار به سفرهای استانی رفته و 119 سفر خارجی داشته است  که کشورهای آمریکا و ونزوئلا در صدر سفرهای دولت او قرار دارند و سهم دولت اول او 58 سفر بین‌المللی است. 
 
رئیس دولت دهم  اولین سفرهای بین‌المللی خود را در هر دو دوره ریاست جمهوری، از  آمریکا آغاز کرد. از مرداد 84 تا تیر 92، به 16 کشور آسیایی، 12 کشور آفریقایی، 7 کشور واقع در قاره آمریکا و 5 کشور اروپایی سفر کرد.سفر احمدی‌نژاد به کشورهای اروپایی شامل روسیه، دانمارک، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه بوده است.
 
احمدی‌نژاد در مجموع 9 بار به نیویورک، 8 بار به ونزوئلا، 6 بار به تاجیکستان، 5 بار به کشورهای ترکیه، سوریه و قطر، 4 بار به چین و آذربایجان، 3 بار به بولیوی، سنگال، ترکمنستان و پاکستان، 2 بار به برزیل، افغانستان، قزاقستان، سودان، ارمنستان، نیکاراگوئه، کوبا، اکوادور، عربستان و اندونزی و یک بار به سایر کشورهای دیگر از جمله: گامبیا، زیمبابوه، اوگاندا، مالی، نیجر، نیجریه، لبنان، موریتانی، ویتنام، مصر، بنین، غنا، عراق، کویت، الجزایر و... سفر کرده است.
 
 
حالا اما مراسم تنفیذ  رئیس جمهور یازدهم بعد از این همه کش و قوس انجام خواهد شد.
 
 
تنفيذ احكام رياست‌جمهوري براساس قانون‌اساسي برعهده مقام معظم رهبري است. اصل 110 قانون‌اساسي كه مربوط به حدود و اختيارات مقام معظم رهبري است، به اين موضوع اشاره دارد.در عين حال، قانون انتخابات رياست‌جمهوري نيز تاكيد دارد كه دوره رياست‌جمهوري رسما از تاريخ تنفيذ حكم رئيس‌جمهور توسط مقام معظم رهبري آغاز مي‌شود.
 
در ماده يك ازاصل 110 آمده است؛«دوره رياست‌جمهوري اسلامي ايران چهار سال است و از تاريخ تنفيذ اعتبارنامه به‌وسيله مقام رهبري آغاز مي‌گردد.» همچنين ماده2 از همان اصل بيان مي‌كند. قانون انتخابات رياست‌جمهوري نيز تاكيد دارد كه اعتبارنامه رئيس‌جمهور توسط شوراي نگهبان تهيه و به حضور مقام رهبري تقديم مي‌گردد.طبق روال معمول، در مراسم تنفيذ، رئيس‌جمهور سخنراني كوتاهي كرده و بعد مقام معظم رهبري حكم رياست‌جمهوري رئيس‌جمهور منتخب را تنفيذ، و رئيس‌جمهور جديد از اين جايگاه به سخنراني پرداخته و در پايان نيز مقام معظم رهبري سخنراني مي‌كنند. 
 
تا به این ترتیب پرونده مرد جنجالی ایران   پس از هشت سال  فعالیت در پاستور به عنوان رئیس‌جمهوربسته شود و او حالا واپسین ساعت‌های عمر دولت خود را مشاهده کند. 

ثبت نظر درباره «خداحافظ احمدی نژاد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید