مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

یکی از بخش های مهم پلیس راهور ناجا، مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا می باشد. برای آشنایی بیشتر با مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

تماس با مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

با شماره تلفن 88255555 ( ده خط) به طور شبانه روزي پاسخگوي هموطنان عزيز مي باشد .

موارد ابلاغی و دستوری برای بازرسان نامحسوس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي باعث خطر تصادف براي ساير كاربران ترافيكي مي گردد.

" بسمه تعالي "

فصل اول موارد ابلاغی و دستوری برای بازرسان نامحسوس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

آثار زيان بار تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي

تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي باعث خطر تصادف براي ساير كاربران ترافيكي را مي گردد، جان ، سلامتي و مال شهر وندان را تهديد مي نمايد تا جائيكه در سال 1396 حدود 16000 نفر در ايران بر اثر رفتار هاي غلط ترافيكي جان خود را از دست داده اند و تعداد 313002نفر نيزمجروح و مصدوم گرديده اند ،البته مقابله با عوامل تهديد كننده امنيت و آزادي شهروندان در رفت و آمد يك مطالبه عمومي است ،زيرا متخلف با ارتكاب عمل خلاف خود ،حقوق و تكاليف شهروندي را رعايت ننموده است و باز هم متاسفانه در ده سال اخير علي رغم تلاش مسئولان در كاهش متوالي حوادث رانندگي تعداد بيش ازحدود210هزار نفر بر اثر رفتارهاي غلط ترافيكي و تصادفات رانندگي جان خود را از دست داده اند و اگر اقدامات كنترلي نبود و شاخص رشد 4/11 درصدي افزايش تصادفات فوتي رانندگي در سال 1384 استمرار مي يافت با توجه به افزايش 7/94درصدي تعداد موتورسيكلت، افزايش 130درصدي تعداد خودرو و افزايش 89 درصدي افراد داراي گواهينامه در ده سال گذشته ،ميزان فوت در صورت افزايش طبق روند اشاره شده تا كنون از مرز در حدود68000نفر در سال عبور مي نموده . اما اثر گذاري اقدامات كنترلي و فرهنگ سازي گسترده ضمن مهار رشد 4/11درصدي باعث كاهش تصادفات در ده سال گذشته باعث كمتر كشته شدن تعداد 11888نفر را نيز گرديده است كه اين موضوع البته مبارك مي باشد ،ولي همچنان آمار فوت 16569 نفر در سال با لحاظ اينكه به طور متوسط حدوداً 45 نفر در روز بر اثر مسامحه و تساهل كاربران بي احتياط و بي مبالات جان خود را از دست مي دهند، تكان دهنده است و اهميت اهتمام در راستاي كاهش رفتارهاي خطر ساز را مويد مي باشد ، در رابطه با اصلاح رفتار رانندگان كه مبادرت به تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي را مي نمايند، جرم شناسان سه راه حل افزايش كنترل تا اجتناب از بي كيفر ماني ، همچنين افزايش مجازات خاطيان از هنجار هاي جامعه تا حدي كه براي متخلف هزينه هنجار شكني داراي صرف عقلايي نباشد و مجازات به هنگام را بيان نموده اند .

در ايمن سازي ترافيك با رويكرد تصحيح رفتار هاي غلط و مخاطره آميز بايستي هر سه راه كار را بصورت توام اجرايي نمود يعني همانند بسياري از كشور هاي جهان كه موفق به ايمن سازي مطلوبي در ترافيك گرديده اند، ميزان جريمه تخلفات رانندگي را تا حدي كه جرات نا امن نمودن محيط زندگي ساير شهروندان را از خاطي سلب نمايد افزايش داده و ضمن ايجاد خود كنترلي با آگاهسازي مناسب و تبديل دانش منتقله به بينش و قضاوت هاي وجداني در رعايت حقوق انسانها ،نسبت به تضمين كنترل حداكثري براي پيشگيري از بدون مجازات ماندن رفتارهاي غلط اقدام گردد ، بي شك مجازات تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي فقط مشمول افرادي مي شود كه دقت لازم را نداشته و يا به حقوق ديگران، امنيت و سلامت هم نوعان خود احترام نمي گذارند بنابراين امكان احتراز از جريمه تخلفات رانندگي با رعايت همه جانبه مقررات وجود دارد به طوريكه تعداد قابل توجهي از رانندگان به ندرت جريمه شده اند و يا با عنايت به حساسيت مطلوب در رعايت مقررات و حقوق شهروندي به هيچ وجه جريمه نشده اندبنابراين جريمه در سبد خانوار اشخاص نبوده و موجب نگراني افراد قانون مند را نمي گردد .

فصل دوم موارد ابلاغی و دستوری برای بازرسان نامحسوس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

نظر مراجع عظام تقليد در مورد تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي و آثار زيان بار آن

1-نظر مقام معظم رهبري و فرمانده كل قوا مد ظله العالي در رابطه با تخلفات رانندگي و تصادفات.

مقام معظم رهبري امام خامنه اي مد ظله العالي، حوادث رانندگي را به عنوان دغدغه خود مطرح نموده اند:((يكي از غصه هايي كه هميشه در دل بنده وجود دارد ، غصه اين تلفات سفر هاست؛خصوصاً در ايام عيد))و معظم له در ديدار مسئولين ستاد تسهيلات نوروزي در سال 1392 امر فرموده اند : ((هر چه ممكن است تلاش را بيشتر كنيد و واقعاً حوادث را، سوانح را، به حداقل اقل ممكن برسانيد ))، همچنين در شرف يابي فرماندهان و مديران نيروي انتظامي در تاريخ 19/2/1395 به محضرشان لزوم تلاش براي استمرار ارتقاي ايمني ترافيك و كاهش تصادفات را به اين شرح ابلاغ نموده اند : ((درخصوص سفرهاي نوروزي اگرچه آمارتلفات تصادف هاي جاده اي كاهش يافته است اما آمارتلفات همچنان بالاست و نيروي انتظامي و دستگاه هاي مسئول بايد تلاش كنند اين آمار به طورمستمر كاهش يابد . )) و در پيام ايشان در پي درگذشت جوانان سرباز در سانحه جاده اي در پنجم تير ماه 1395 فرموده اند «بسم الله الرحمن الرحيم ،خبر غم انگيز سانحه جاده اي براي جوانان عزيزي كه در حال خدمت سربازي بوده اند ، موجب تاسف عميق اينجانب شد . به خانواده هاي داغديده آنان از صميم دل تسليت مي گويم و بارش رحمت الهي را در اين شب ها و روزهاي پر بركت بر همه آنان مسئلت مي نمايم . مسئولان نظامي و غير نظامي در قبال اين حوادث بايد همه پي گيري هاي لازم را انجام دهند . جان عزيز جوانان ما نبايد در معرض چنين خطراتي قرار گيرد.».

((سوال1987 : مخالفت با قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي و به طور كلي همه قوانين دولتي چه حكمي دارد؟ و آيا موارد ترك عمل به قوانين از موارد امر به معروف و نهي از منكر محسوب مي شود ؟

جواب : مخالفت با قوانين و مقررات و دستورات دولت اسلامي كه به طور مستقيم توسط مجلس شوراي اسلامي وضع شده و مورد تاييد شوراي نگهبان قرار گرفته اند و يا با استناد به اجازه قانوني نهادهاي مربوط وضع شده اند براي هيچكس جايز نيست و در صورت تحقق مخالفت توسط فردي در اين خصوص ، بر ديگران تذكر و راهنمايي و نهي از منكر لازم است(البته با وجود شرايط نهي از منكر.) « امام خامنه اي /اجوبه الاستفتائات سوال 1987 »

2-نظر آيت الله سيستاني مد ظله العالي :

(( پرسش 8-آيا بايد قوانين را رعايت كرد؟ جواب: معظم له اجازه مخالفت قوانين كه براي حفظ نظم و به مصلحت جامعه است را نمي دهند مانند قوانين رانندگي . « دفتر آيت الله سيستاني احكام تقليد و بلوغ سيد مجتبي حسيني ص 41» .))

3-نظر آيت الله مكارم شيرازي مد ظله العالي :

((سوال :عبور از چراغ قرمز در شب كه به كسي آسيب نمي رساند چه حكمي دارد ؟جواب: از قوانين و مقررات حكومت اسلامي تخلف نكنيد و بديهي است رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي براي حفظ نظم و آسيب نرسيدن به افراد است . )) « آيت الله مكارم شيرازي /استفتائات جلد يك ص 18 و 1643 »

فرمايشات معظم له در ديدار سردار مهري رئيس محترم پليس راهور ناجا در تاريخ 24/12/1394

مردم بايد توجه داشته باشند كه افزون بر خسارت هاي جاني و مالي سنگين مسئوليت شرعي نيز دارد ، مردم درباره تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي استفتاء مي كنند كه با صراحت مي گوييم حرام است .

- بايد فرهنگ به گونه اي باشد كه مردم تخلف را براي خود عيب بدانند بايد كار فرهنگي شود ، گاهي بحث هاي فرهنگي در رسانه ها انجام مي شود اما كم است به ويژه در اين ايام بايد بيشتر كار كرد .

- اگر در جنگي به اين اندازه تلفات مي داديم دادمان بلند بود اما از سوانح رانندگي به راحتي عبور مي كنيم ، هر چه كار فرهنگي بيشتر باشد نتيجه بيشتري خواهد داشت ، كاهش تلفات در سال جاري سختگيري پليس نيست بلكه بخشي از آن اثر كار هاي فرهنگي است .

- آمار زبان دارند و بهترين راه براي پي بردن به مشكلات جوامع بشري همين آمارها است آمارها سخن مي گويند كه بايد آن ها را تحليل كرده در برخي از كشورها ديده ايم كه جريمه ها به گونه اي سنگين است كه كسي جرات تخلف ندارد.

- در ايران جريمه ها كم است و اگر افزايش پيدا كند داد بسياري در مي آيد ، بايد آرام آرام به مردم گفته شود كه اگر جريمه افزايش پيدا مي كند ، براي سالم ماندن خود آن ها است ، بالا بودن جريمه ها عيب نيست اما فلسفه افزايش آن بايد به جامعه تفهيم شود .

« ديدار سردار سرتيپ دوم پاسدار تقي مهري با مراجع عظام تقليد در شهر قم تاريخ 24/12/1394 »

-اگر راننده اي خلاف كند و بر اثر اين تخلف فردي جانش را از دست بدهد مسئول خون اين فرد خواهد بود و علاوه بر پيامد هاي دنيوي اين موضوع پيامد هاي اخروي هم دارد و در صورتي كه مقصر باشد در روز قيامت خون آن فرد دامنش را مي گيرد . از نظر شرعي آنهايي كه در تصادف مقصر هستند مسئوليت غير قابل انكاري دارند وكسي كه از قوانين و مقررات فراركند مرتكب تخلف شده است وارتكاب تخلف جايز نبوده و حرام است ، ضمن اينكه قوانين و مقررات جمهوري اسلامي واجب الاطاعت است .

((ديدار سرتيپ پاسدار دكتر اسكندر مومني با آيات عظام در شهر قم در تاريخ 16/4/1392))

4-نظر آيت الله صافي گلپايگاني مد ظله العالي :

((سوال 1532:تخلف از قوانين راهنمايي و رانندگي و به طور كلي قوانين جمهوري اسلامي چه حكمي دارد ؟جواب :تخلف از قوانين راهنمايي و رانندگي و همچنين ساير قوانين مشروعه جايز نيست . )) «آيت الله صافي گلپايگاني /جامع الاحكام جلد 2 ص 110»

- جامعه ايران در رعايت مقررات راهنمايي و رانندگي بايد نمونه باشند و اين جزء وظايف اسلامي است در غير اين صورت همه ما در روز قيامت و نزد خداوند متعال مسئول هستيم .

- آسايش مردم و تامين امنيت آن ها مسئله اساسي است بنابراين كار پليس عبادت و عمل آن خير است اي كاش من مي توانستم مثل شما انجام وظيفه كنم .

« ديدار سردار سرتيپ دوم پاسدار تقي مهري با مراجع عظام تقليد در شهر قم تاريخ 24/12/1394 »

5-نظر آيت الله علوي گرگاني مد ظله العالي :

((بايد با كساني كه رفتارهاي جاهلانه در رانندگي دارند برخورد كنيم و يك حد نصاب براي رانندگان در نظر بگيريم و به رانندگاني كه 10 يا 15 سال است بدون تخلف كار كرده اند جايزه بدهيم .))

((ديدار سرتيپ پاسدار دكتر اسكندر مومني با آيات عظام در شهر قم در تاريخ 16/4/1392))

- نخستين عامل بازدارندگي بزرگان دين ، علما ، خطبا و افرادي كه مسئوليت راهنمايي بشر را عهده دار هستند اين افراد قدرت عقل و خرد جوانان را رشد مي دهند و تقويت مي كنند . دومين عامل بازدارندگي تجاوز گري مسئولان هستند ، زيرا افرادي كه زير بار سخن حق نمي روند بايد با قدرت در مقابل آن ها ايستادگي كرد بنابراين وجود يك قدرت بازدارنده نياز است ، وظيفه پليس نيز جلوگيري از طغيانگري و ايجاد آرامش است، پليس بايد به گونه اي عمل كند كه رشد فرهنگي در جامعه ايجاد شود زيرا به هر ميزان فرهنگ رشد يابد مشكلات كاسته مي شود و به هر مقدار فرهنگ ضعيف باشد طغيانگري افزايش پيدا مي كند.

- همان گونه كه در رانندگي جريمه وجود دارد رانندگاني كه قانون و مقررات را رعايت مي كنند نيز تشويق شوند .

« ديدار سردار سرتيپ دوم پاسدار تقي مهري با مراجع عظام تقليد در شهر قم تاريخ 24/12/1394 »

6-نظر آيت الله جعفر سبحاني مد ظله العالي :

((اگر قوانين راهور را شوراي نگهبان امضاء كند همانند حكم اسلام است و اگر خلاف آن عمل كنيم شرعاً حرام است .))

((ديدار سرتيپ پاسدار دكتر اسكندر مومني با آيات عظام در شهر قم در تاريخ 16/4/1392))

7-نظر آيت الله جوادي آملي مد ظله العالي:

((همه بايد بدانند سرعت و سبقت غير مجاز حرام است بايد تلاش كنيم فرهنگ رانندگي ما الگوي كشورهاي ديگر به ويژه كشورهاي اسلامي باشد .))

توصيه اي كارساز خواهد بود كه علمي باشد ، بايد براي مردم اين مسئله به يك باور تبديل شود كه هنگامي كه راننده اي تصميمي مي گيرد تخلفي را مرتكب شود و يا با سرعت غير مجاز رانندگي كند در حقيقت او نيست كه پشت فرمان خودرو قرار دارد بلكه در چنين لحظه اي شهوت ، غضب ،غرور و امثال آن هدايت خودرو را بر عهده دارد ، يعني با دست خود فرمان خودرو را به دست دشمن قسم خورده خود داده است .

به فرد فرد ايرانيان واجب است كه بدانند بدترين و خطر ناك ترين دشمن آنها در وجود خود آنهاست و نبايد فرمان خودرو را به دست اين دشمن داد بلكه بايد همواره فرمان به دست عقل باشد.

برخي در خودروي خود قرآن مي گذارند و با بسم الله شروع به حركت مي كنند اما تخلف رانندگي مرتكب مي شوند اينان بايد بدانند هرگز براي انجام يك كار حرام بسم الله نمي گوييم بلكه كسي كه به نام خدا كاري را آغاز مي كند بايد تا پايان كار خدايي بودن آن را حفظ كند .

((ديدار سرتيپ پاسدار دكتر اسكندر مومني با آيات عظام در شهر قم در تاريخ 16/4/1392))

8-نظر آيت اله نوري همداني مدظله العالي :

مردم عزيز ايران در هنگام رانندگي قوانين عبور و مرور را رعايت كنند و در حال خواب آلودگي رانندگي نكنند چرا كه هر راننده مسئول خود و همشهريان خود است و اگر كوتاهي كند نزد خداوند متعال عقاب مي شود . « ديدار سردار سرتيپ دوم پاسدار تقي مهري با مراجع عظام تقليد در شهر قم تاريخ 24/12/1394 »

فصل سوم موارد ابلاغی و دستوری برای بازرسان نامحسوس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

مستندات قانوني براي اجراي مقررات

الف : برابر بند 12 ماده 4 قانون ناجا ، اجراي قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي و امور توزين و حفظ حريم راه هاي كشور بر عهده پليس راهور ناجا مي باشد .

ب : به استناد ماده 2 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي مصوب 1389 تقسيم بندي ماموران مجاز در صدور قبض جريمه به چهار دسته بيان گرديده است .

1- افسران كادر و پيماني مورد وثوق راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي كه براي تشخيص تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور تعيين شده آموزش لازم را ديده باشند تخلفات مربوط را وفق قانون تشخيص داده و قبض جريمه صادر مي نمايند .

2- درجه داران كادر مورد وثوق راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي كه داراي ديپلم كامل متوسطه و گواهينامه رانندگي و نيز 10 سال سابقه خدمت متوالي در راهنمايي و رانندگي بوده و آموزش لازم را ديده باشند تخلفات موبوط را وفق قانون تشخيص داده و قبض جريمه صادر مي نمايند .

3- افسران وظيفه مورد وثوق آموزش ديده تا سال 1400 شمسي برابر تبصره 2 ماده مذكور مجاز به تشخيص تخلف و صدور قبض جريمه مي باشند .

4- داوطلبان مورد وثوق آموزش ديده كه داراي حداقل مدرك تحصيلي كارشناسي بوده و دوره آموزشي لازم را ديده باشند تحت عنوان ماموران كنترل نامحسوس به صورت رايگان فقط در ارائه گزارش تخلف اقدام و سپس توسط ماموران مجاز ماده مذكور قبض جريمه صادر مي گردد .

فصل چهارم موارد ابلاغی و دستوری برای بازرسان نامحسوس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا

روش و نحوه ثبت تخلفات رانندگی توسط بازرسان محترم نامحسوس ترافيک

1-نظارت غير محسوس بر چگونگی رعايت قوانين و مقررات رانندگی توسط رانندگان در معابر درون و برون شهری.(بازرسان نامحسوس حق متوقف کردن وسيله نقليه و اخذ مدارک از راننده را ندارند.)

2- تشخيص نوع تخلف رانندگی و ثبت دقيق آن در سامانه مانند:تخلف عبور از چراغ قرمز، سرعت غير مجاز و غيره.

3-تخلف رانندگی می بايست توسط بازرس رويت ، در سايت راهور 120 ثبت شود. بازرس بر اساس نقل قول يا گزارش ديگران مجاز به ثبت تخلف در سايت مربوطه نمی باشد.

4-ثبت تخلفات رانندگی توسط بازرسان ، صرفآ در چارچوب تخلفات تعيين شده در جدول مندرج در سايت راهور مجاز و قابل پی گيری می باشد.

5-بازرسين نامحسوس بايد نسبت به قوانين و مقررات راهنمايی و رانندگی توجيه باشند و بعنوان الگو مقيد به رعايت آنها بوده و در عمل نيز نسبت به ترغيب ديگران به اين امر مهم اهتمام و جديت نمايند.

6- در هنگام بروز حوادث و يا گره های ترافيکي ، بازرسين کنترل نامحسوس ترافيک می توانند با ارائه کارت شناسائی به مامورين راهنمايی و رانندگی مستقر در محل ، آمادگی خود را جهت همکاری با آنان اعلام تا در صورت نياز اقدام نمايند.

7-بازرسين کنترل نامحسوس ترافيک در خصوص چگونگی ارتقاء نظم و ايمنی عبور و مرور ، رعايت قوانين و مقررات راهنمائی و رانندگی توسط مردم و برخورد با تخلفات رانندگی ،می توانند نقطه نظرات و پيشنهادات خود را کتبآ يا از طريق سايت مربوطه به پليس راهور ناجا اعلام نمايند.ضمنآ کانال اطلاع رسانی پليس راهور در بستر پيام رسان سروش به آدرس : sapp.ir\@rahvar120 می باشد.

8-از در اختيار قرار دادن گذر واژه سايت و کارت شناسائی به افراد غير به هر دليل جدآ خودداری شود.

9- عدم سوء استفاده و بهره برداری از حکم و کارت شناسائی جهت ارتکاب اعمال خلاف قوانين و مقررات.

" موفق باشيد "

ثبت نظر درباره «مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید