آستیگمات چشم چیست

آستیگمات چشم چیست

به گزارش آسمونی آستیگماتیسم یکی از شایع‌ترین مشکلات اپتیکی چشم است، و معمولاً علت آن نامنظمی شکل و انحنای قرنیه است. گاهی نیز علت آن نامنظمی شکل و انحنای لنز که در پشت عنبیه قرار دارد است.

آستیگماتیسم حالتی است که چند تا از دیوپترهای چشم کرویت خود را از دست داده‌است.

اگر چشم را به عنوان یک عدسی کروی در نظر بگیریم. هرگاه این عدسی از حالت کروی خارج شود و به سمت حالت بیضوی برود (شبیه خربزه). در این صورت دارای دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ایی خواهد بود. در نتیجه تصاویر به دلیل انکسار نامساوی در قسمت‌های مختلف قرنیه کاملاً بر روی شبکیه متمرکز نمی‌شوند و تصاویر چه دور و چه نزدیک تار می‌شوند؛ بنابراین افرادیکه دچار درجات بالایی از آستیگماتیسم هستند نه تنها همانند افراد نزدیک‌بین اشیای دور را تار می‌بینند، بلکه اشیای نزدیک را هم تار می‌بینند. افراد آسیگمات گاهی اوقات نورهای اضافی در مسیر دید خود می بینند.

انواع آستیگمات چشم

به گزارش آسمونی در عمل چشم‌های آستیگمات به سه شکل خود را بروز می‌دهند:

  • آستیگماتیسم ساده
  • آستیگماتیسم مرکب
  • آستیگماتیسم مخلوط

به گزارش آسمونی در تقسیم‌بندی که بر مبنای محور دو خط کانونی انجام می‌شود:

  • آستیگماتیسم منظم
  • آستیگماتیسم غیر منظم

اصلاح آستیگمات چشم

به گزارش آسمونی برای اصلاح آستیگماتیسم، باید نقش عدسی استوانه‌ای غیرطبیعی ایجاد شده در چشم را از بین ببریم. این کار با اضافه کردن یک عدسی استوانه‌ای برعکس و جمع توان‌های آنها عملی خواهد بود. مثلاً اگر چشم در یک محور یک دیوپتر نزدیک بینی دارد یا یک عدسی محدب یک دیوپتر مثبت در همان محور یا یک عدسی مقعر یک دیوپتر منفی در محور عمود بر آن بر روی چشم قرار می‌دهیم. اصلاح دید در آستیگماتیسم‌های غیر منظم دشوار و نیازمند عدسی‌های پیچیده‌است.

شیوع آستیگمات چشم

به گزارش آسمونی بر اساس یک پژوهش در آمریکا، از هر 10 کودک در سنین 5 تا 17 سالگی، 3 کودک مبتلا به آستیگماتیسم هستند. در بنگلادش 32٫4٪ افراد بالای سی سال مبتلا به این بیماری هستند. به طور کلی، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که درجهٔ شیوع آستیگماتیسم با افزایش سن، رابطهٔ مستقیم دارد.

ثبت نظر درباره «آستیگمات چشم چیست»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید