خرید و فروش طلای قسطی

یکی از روش های خرید و فروش طلا، به صورت اقساطی است اما این روش ابهامات زیادی دارد. آسمونی در این بخش در مورد خرید و فروش طلای قسطی صحبت می کند، همچنین حکم شرعی خرید و فروش طلای قسطی را بیان می کند.

خرید و فروش طلای قسطی

فروش قسطي طلا برخلاف قوانين صنفي بوده و ممنوع است اما اينكه بخواهد قانوني وضع شود تا اين كار جرم محسوب شود غير ممكن است. محسوب نشدن جرم براي فروش قسطي طلا به اين دليل است كه اين معامله طبق توافق فرد فروشنده و خريدار صورت مي‌گيرد اما به هر حال بايد خريداران طلاهاي قسطي توجه داشته باشند كه اين معامله به نفع خريدار نخواهد بود.

خريداران طلاي قسطي توجه داشته باشند كه در زمان خريد طلا فاكتور به نرخ روز دريافت كنند بنابراین ضرر خريداران طلاي قسطي اين گونه خواهد بود كه چون فروشنده علاوه بر قيمت طلا، كارمزد و 7 درصد سود، بهره ماهانه نيز دريافت مي‌كند، قيمت تمام شده طلاي خريداري شده به شدت بالا رفته و به ضرر خريدار خواهد بود.

كهنه‌فروشي طلا خلاف مقررات صنفي است و با متخلفان اين موضوع برخورد مي‌شود. همچنین حراج سكه اشتباه است؛ در هيچ جاي دنيا سكه حراج نمي‌شود، بنابراين سكه بايد از سوي بانك مركزي نرخ‌گذاري و سپس در بازار به فروش برسد.

اتحاديه طلا و جواهر به شدت با طلاهاي ساخته شده غير استاندارد مقابله مي‌كند. مطمئنا درج كد استاندارد بر روي طلاهاي ساخته شده موجب خواهد شد طلاهاي غير استاندارد شناسايي شوند.

در خصوص حذف مثقال 17 عيار از مبادلات طلاي كشور باید گفت که با توجه به اين كه واحد وزن طلا در تمام دنيا گرم و اونس است گويش مثقال براي معاملات طلا مشكلاتي ايجاد مي‌كند بنابراين تصميم گرفته شد از اين پس در كشور نرخ طلا از نظر وزن بر پايه گرم اعلام شود.

با توجه به بالا بودن قيمت شمش طلا نسبت به طلاي ضايعاتي ، برخي واحدهاي متخلف توليدي از ضايعات طلا براي ساخت طلا استفاده مي‌كنند كه موجب كاهش كيفيت طلاهاي ساخته شده مي‌شود. چنانچه اخذ 4 درصد ماليات تجميع عوارض حذف شود قيمت شمش طلا به شكل قابل توجهي كاهش مي‌يابد.

حکم شرعی خرید و فروش طلای قسطی

سوال: عقد مرابحه چیست و چه فرقی با فروش اقساطی دارد؟

بیع مرابحه به معامله‌ای اطلاق می‌شود که فروشنده با اعلام بهای کالای خریداری شده، آن را گران‌تر از قیمت خرید بفروشد. و این معامله می‌تواند به صورت نقد یا نسیه (اقساطی) صورت گیرد.

فروش اقساطی (نسیه)، معامله‌ای است که در آن، کالا به مشتری تحویل داده شده، ولی بهای آن بعداً در قالب یک یا چند قسط پرداخت می‌شود و ممکن است به این لحاظ کمّی گرانتر از فروش نقدی باشد که این امر جایز است.

در هر حال هیچ یک از این دو نوع معامله ربا نبوده و اگر طبق شرایطش انجام شود، صحیح است.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

حضرت آیة الله العظمی خامنه‌ای:

مرابحه عبارت است از فروختن به اصل مال با زیاده‏ و سود و به طور کلى خرید و فروش کالا به صورت نسیه به قیمتى بیشتر از قیمت نقد، اشکال ندارد و در حکم ربا نیست.

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی:

بیع مرابحه به معامله‌ای اطلاق می‌شود که فروشنده با اعلام بهای کالای خریداری شده آن را گران‌تر از قیمت خرید بفروشد و در مورد فروش نسیه یا اقساط با قیمت بیشتر با توجّه به اینکه معمولاً قیمت در معامله نسیه یا اقساط گرانتر است این کار اشکالى ندارد و ربا محسوب نمى‌شود، ولى لازم است از ابتدا نوع معامله مشخص باشد.

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی:

در عقد مرابحه لازم است اِخبار به اصل قیمت صحیح باشد و ربح و سود زاید بر اصل نیز معلوم و معین باشد و با حفظ شروط صحت، بلا مانع است.

چند استفتاء از آیة الله مکارم شیرازی:

سوال: مادر بنده مقداری طلای زینتی به صورت قسطی خریده است اما با گران شدن طلا، فروشنده بر مقدار اقساط اضافه کرده است. آیا این مبلغ اشکال دارد؟

این کار جایز نیست.

سوال: معامله طلا با طلا و یا سکه با سکه به صورت نسیه چه حکمی دارد؟

معامله طلا با طلا به صورت نسیه حرام است.

سوال: اگر شخصی یک سکه را بصورت قسطی به مبلغ یک میلیون تومان از من بخرد و همان سکه را در مجلس به صورت نقدی به مبلغ پانصد هزار تومان به من بفروشد و پولش را بگیرد. و یک میلیون تومانی که به من بدهکار است بصورت ماهانه صد هزار تومان به من پرداخت کند. آیا این کار رباست؟

اشکال ندارد، البته باید معامله به قصد جدی باشد.

سوال: آیا خرید وسایلی مانند وسیلة نقلیه، به صورت اقساط ولی با قیمت بیشتر از قیمت نقدی اشکال دارد و حرام است؟

اشکالی ندارد زیرا قیمت جنس در معامله نسیه بیش از معامله نقد است.

سوال: اگر کسی(کاسبی) کالایی را به صورت (به عنوان) اقساط به شخصی بفروشد و در ازای آن در مجموع اقساط مبلغی بیشتر از اصل قیمت کالا به عنوان کارکرد پول خود دریافت کند چه حکمی دارد؟

اشکالی ندارد مشروط بر این که از ابتدا مدت معامله و قیمت آن مشخّص گردد.

چند استفتاء از آیة الله سیستانی:

سوال: حکم خرید و فروش و ساخت و استماع به نی چیست؟

پاسخ: اگر از آلات موسیقی حرام باشد ساخت و استفاده و آموزش و معامله با آن حرام است و اگر مشترک باشد ساخت و معامله با آن اشکال ندارد و استفاده و آموزش روش غیر محرم آن جائز نیست.

سوال: منظور از عقود شرعی چه عقودی است؟

پاسخ: مراد همان معاملاتی است که معمولاً بین مردم رائج است. (مثل خرید و فروش، اجاره، مضاربه، قرض، ضمان و غیره) که شرایطی را که شرع معین نموده است دارا باشد.

سوال: خرید و فروش اینترنتی جایز است؟

پاسخ: اگر منظور این است که دو نفر از طریق اینترنت مستقیماً خرید و فروش را انجام دهند، این گونه معامله صحیح است و اشکالی ندارد.

سوال: آیا خرید و فروش وام مسکن حلال است؟

پاسخ: تابع شرایط بانک است.

ثبت نظر درباره «خرید و فروش طلای قسطی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید