توزیع 600 هزار گوشی موبایل با نرخ ارز نیمایی تا پایان هفته

توزیع 600 هزار گوشی موبایل با نرخ ارز نیمایی تا پایان هفته

به گزارش آسمونی:نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران گفت: ثبت سفارش واردات تلفن همراه آزاد شده است و براساس قول مسئولین قرار است این محصول با ارز نیمایی وارد و در بازار توزیع شود.

ابراهیم درستی نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران امروز در حاشیه مراسمی در اتاق اصناف ایران اظهار کرد: براساس قول مسئولین قرار است  از اواخر این هفته 600 هزار عدد تلفن همراه مانده در گمرک در بازار توزیع شود که قیمت آنها بر مبنای ارز نیمایی محاسبه شده است.

وی درباره محل توزیع این تلفن‌های همراه گفت: هنوز محل توزیع آنها مشخص نشده است اما امیدواریم که در فروشگاه‌های صنفی که دارای پروانه کسب هستند توزیع شود.

درستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که ثبت سفارش واردات موبایل آزاد شده است، گفت: طبق قول مسئولین قرار است ارز حاصل از صادرات (نیمایی) به واردات این محصول اختصاص یابد.

نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: قیمت تلفن همراه در مقایسه با سال قبل به‌شدت بالا رفته است که آزاد شدن ثبت سفارش و اختصاص ارز نیمایی به واردات آن می‌تواند قیمت‌ها را تعادل بخشد.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی عمده گوشی‌ای که در بازار توزیع می‌شود از طریق مسافری به کشور وارد شده که ارز آن نیز از بازار آزاد تأمین شده است؛ این امر به‌روی قیمت عرضه این محصول تأثیرگذار است، امیدوارم با اختصاص ارز نیمایی به واردات این محصولات قیمت گوشی به‌طور محسوسی کاهش یابد.

درستی درباره سرانه مصرف تلفن همراه در کشور گفت: مصرف تلفن همراه 700 تا 800هزار عدد در ماه است که این رقم در فصولی مانند تابستان و ایام پایانی سال افزایش می‌یابد.

نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران تأکید کرد: در مقاطعی سرانه مصرف گوشی کشور به یک‌میلیون تا یک‌میلیون و 200هزار عدد در ماه می‌رسید اما با توجه به این‌که در شرایط فعلی مردم بیشتر برای تعمیر گوشی خود مراجعه می‌کنند، تقاضا برای خرید کاهش یافته است.

وی در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر این‌که آیا اختصاص ارز نیمایی به واردات این محصول منجر به قاچاق معکوس و خروج غیرقانونی تلفن همراه‌های واردشده از کشور نمی‌شود، گفت: مانند هر کالایی مثل برنج و گوشت ممکن است در این بخش نیز تخلف وجود داشته باشد و با اختصاص ارز حاصل از صادرات زمینه خروج غیرقانونی آنها از کشور فراهم شود.

منبع: تسنیم

ثبت نظر درباره «توزیع 600 هزار گوشی موبایل با نرخ ارز نیمایی تا پایان هفته»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید