آموزش ساخت عروسک روسی

آموزش ساخت عروسک روسی

عروسک روسی از عروسک‌های فانتزی مورد علاقه دختر بچه‌ها است که مدل‌های زیبا و مختلفی دارد. عروسک روسی را می توانید به هر شکلی که دوست دارید درست کنید و انواع تزئینات و لباس ها را برای آن استفاده کنید. آسمونی در این بخش آموزش ساخت عروسک روسی به صورت گام به گام و تصویری را منتشر می کند.

آموزش ساخت عروسک روسی

وسایل مورد نیاز برای دوخت عروسک روسی

  • الیاف پشم شیشه: برای پر کردن عروسک
  • توپک یونولیتی: قطر حدود 9 سانتی متر
  • الیاف متری: برای دور توپ یونولیتی
  • پارچه کشباف مثل: برای کت،کلاه و کفش
  • چرم مصنوعی یا نمد: برای کیف
  • پارچه: برای لباس
  • سیخ چوبی (سیخ جوجه کباب): برای داخل بدن و پاها
  • مو مصنوعی یا کاموا
  • پارچه تریکو یا ریون و یا هر پارچه کشیرنگ بدن: برای دست و صورت
  • رنگ آکرلیک یا لاک مشکی

کشیدن الگوی تکه های عروسک

برای درست کردن عروسک روسی ابتدا باید الگو هایی که در تصویر زیر آمده است را روی کاغذ بکشید و یا تصویر را ذخیره کنید و آن را روی کاغذ A4 پرینت کنید تا راحت تر باشید.

در این تصویر جاهایی که با نقطه چین مشخص شده است را باید روی پارچه ندوخته باقی بگذارید.

روش دوخت عروسک روسی

مرحله اول آموزش ساخت عروسک روسی - ابتدا الگو ها را روی پارچه کشی بکشید و سپس برش دهید. برای زیبایی کار می توانید با قیچی دالبر پارچه را برش دهید.

حالا نقاط علامت گذاری شده را با چرخ بدوزید.

مرحله دوم آموزش ساخت عروسک روسی - برای دوخت پنجه پا عروسک روسی باید درز رویه پا را روی درز کفی قرار دهید و با سوزن فیکس کنید. سپس

این قسمت از پنجه را به صورت گرد ترسیم کنید.

مرحله سوم آموزش ساخت عروسک روسی - در این قسمت از کار باید علامت های ترسیم شده را با چرخ بدوزید و اضافات آن را با قیچی بچینید.

مرحله چهارم آموزش ساخت عروسک روسی - پای عروسک روسی باید به شکل تصویر زیر درآید.

مرحله پنجم آموزش ساخت عروسک روسی - تمام تکه های عروسک را بدوزید و آن ها را از طرفی که باز گذاشته بودید (همان نقطه چین های داخل الگو) به بیرون بر گردانده و صاف کنید.

مرحله ششم آموزش ساخت عروسک روسی - توپ یونولیتی را با الیاف پشم شیشه پوشش دهید، سپس توپ روکش شده را داخل قسمت  سر عروسک کرده و دوباره روی آن را با کمی الیاف بپوشانید.

مرحله هفتم آموزش ساخت عروسک روسی - عروسک شما می تواند بینی داشته باشد. اگر می خواهید عروسک شما بینی داشته باشد می توانید یک نوار نیم سانتی متری را به طول 10 سانتی متر برش بدهید. سپس نوار پشم شیشه ای را دور سوزن ته گرد بپیچید و دور آن را با نخ محکم ببندید.

حالا روی قسمت سر عروسک، محل بینی را با سوزن مشخص کنید.

سوزنی که به سر آن نوار دوختید را کاملا داخل توپ یونولیتی درون سر فرو کنید.

پارچه قسمت سر را مجددا روی توپ یونولیتی بکشید. به این ترتیب می بینید که محل بینی حالت برجسته پیدا کرده است.

مرحله هشتم آموزش ساخت عروسک روسی - قسمت بالای سر عروسک که باز بود را کوک شلالی بزنید و نخ را بکشید تا پارچه بالای سر جمع و بسته شود.

مرحله نهم آموزش ساخت عروسک روسی - برای درست کردن قسمت گردن باید به انداره پارچه گردن عروسک، سیخ چوبی را بریده و پشم شیشه را به صورت رولی به دور آن بپیچید. 1.5 الی 2 سانتی متر از سیخ چوبی باید بیرون از پشم شیشه باشد.

حالا سیخ  را درون پارچه گردن بیاندازید و آن داخل توپ یونولیتی قسمت سر فرو کنید.

مرحله دهم آموزش ساخت عروسک روسی - برای پر کردن بدن عروسک، تکه مربوط به بدن را برداشته و با الیاف را داخل آن فرو کنید برای اینکه همه قسمت های آن را الیاف پر کند باید با یک سیخ چوبی الیاف را داخل آن هدایت کنید.

مرحله یازدهم آموزش ساخت عروسک روسی - بدن عروسک را کاملا پر کنید طوری که بدن آن سفت و محکم بایستد، سپس قسمت زیر بدن عروسک  که باز است را پس دوزی کنید.

مرحله دوازدهم آموزش ساخت عروسک روسی - پاهای عروسک را نیز با الیاف پر کنید و در زیر بدن بدوزید.

مرحله سیزدهم آموزش ساخت عروسک روسی - برای قسمت شلوار باید الگویی مانند تصویر زیر را روی پارچه دولا برش دهید.

قسمت فاق شلوارک را به هم بدوزید، بعد قسمت کمر و لبه پایین شلوارک را 2 سانتی متر به داخل تا بزنید و با چرخ بدوزید.

سپس شلوار را داخل پای عروسک بیاندازید. همچنین می توانید برای عروسک روسی خود به دلخواه کفش تهیه کنید. این کفش ها را می توانید به صورت آماده بخرید و یا خودتان آن را بدوزید.

مرحله چهاردهم آموزش ساخت عروسک روسی - همه قسمت های عروسک به هم وصل و آماده شده است. حالا می توانید موهای مصنوعی را روی سر عروسک وصل کنید و برای چشم ها نیز از لاک سیاه استفاده کنید و یا با نخ مشکی دو دایره به جای چشم روی صورت بدوزید.

مرحله پانزدهم آموزش ساخت عروسک روسی - برای لباس عروسک می توانید از لباس های آماده استفاده کنید و یا با مدل های ساده برای آن لباس بدوزید.

ثبت نظر درباره «آموزش ساخت عروسک روسی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید