بیوگرافی اوله گونار سولسشر ، مربی جدید یونایتد

بیوگرافی اوله گونار سولسشر ، مربی جدید یونایتد

اوله گونار سولسشر مربی جدید یونایتد / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی 

پسر محبوب مولده در منچستر : براي مربيگري با فرگوسن مشورت كردم !

  در ابتداي هر سال ميلادي ، خورشيد در سرزمين‌هاي اسكانديناوي به مدت كمي در آسمان ديده مي‌شود . اما هنگامي كه سر و كله آفتاب در آسمان پيدا مي‌شود ، شهر « مولده » Molde نروژ مثل يك كارت پستال تماشايي در زير نور خورشيد مي‌درخشد . اين شهر كوچك فقط 25 هزار نفر جمعيت دارد و در آب درّه‌هاي بين « برگن » و « ترونهايم » واقع شده است .   امّا در كنار ساحل اين شهر ، مي‌توان ورزشگاه خانگي قهرمان نروژ « مولده.اف.كا » را مشاهده كرد . آنها در سال 2011 جشن صدسالگي خود را ، به بهترين شكل ممكن برگزار كردند . اوله گونار سولسشر مربي آن روزهای تيم درباره قهرماني سال 2011 مي‌گويد : « البته اين اولين جام من به عنوان مربي بود و دستاورد فوق‌العاده‌اي براي من محسوب مي‌شود قهرماني به عنوان بازيكن با اين عنوان كاملاً فرق دارد . زيرا بازيكن بخشي از يك تيم است امّا حالا من به عنوان مسؤول تيم فعاليت مي‌كنم و مربيگري و مديريت تيم برعهده من است . شكي نيست كه تاريخ‌ساز شدن ، بسيار فوق‌العاده است . اين اولين باري بود كه مولده در تاريخ صدساله خود ، به عنوان قهرماني دست مي‌يافت ! »
مشورت با فرگوسن
سولسشر از باشگاه مولده به منچستر يونايتد پيوست و بيش از يك دهه در اولدترافورد حضور يافت او گلهاي زيادي براي منچستريونايتد به ثمر رساند كه از جمله آنها گلي بود كه سبب شد منچستريونايتد قهرمان ليگ قهرمانان در فصل 99 ـ 1998 شود . اوله گونار در سال 2007 و پس از اعلام بازنشستگي ، به كادر فني اين تيم پيوست . او از روزهاي بازگشت مي‌گويد : « بازگشت من به نروژ به عنوان مربي كار سختي بود . زيرا بازگشت هميشه كاري دشوار است . امّا من در منچستريونايتد ، پايه‌هاي مربيگري خود را به شدّت قدرتمند ساخته بودم . من به مدت سه سال و نيم در يونايتد مربي بودم . همچنين يازده سال بازيكن اين تيم بودم . اگر نمي‌توانستم از سرآلكس فرگوسن چيزي ياد بگيرم ، هيچ كس ديگري در اين دنيا نمي‌توانست به من چيزي ياد دهد ! به عبارت ساده‌تر در آن حالت 14 سال از عمرم به هدر رفته بود ! فكر مي‌كنم كه خوب است در مربيگري ، مرحله به مرحله پيش رفت . اين موضوع را با سرآلكس در ميان گذاشتم . او هم موافق بود و اعتقاد داشت كه پرداختن به مربيگري در نروژ ، تصميمي مناسب است . چنين تصميمي هم براي من و هم براي خانواده‌ام مناسب بود . »
محبوب ترین مرد مولده
شهر مولده هميشه به تيم مولده افتخار مي‌كرد و افتخارات باشگاه همواره فراتر از اعتبار شهر مولده بود . آنها قبل از اين كه قهرمان ليگ نروژ شوند ، هفت بار نايب قهرمان اين رقابت‌ها شده بودند و دوبار نيز فاتح جام‌حذفي شده بودند . وگارد واگبو Vegard Vagbo در سال 2013 درباره مربی تیمشان گفت : « او در حال حاضر محبوب‌ترين مرد شهر است . وقتي سه سال پيش به اين شهر آمد ، همچون يك مرد بسيار بزرگ مورداستقبال مردم واقع شد . زيرا همواره آرزوي مردم بود كه او مربيگري تيم شهر را عهده‌دار شود . با اين حال كسي فكرش را نمي‌كرد كه اين اتفاق رنگ واقعيت به خود بگيرد . بنابراين وقتي كه سولسشر قرارداد امضاء كرد و به شكل رسمي آغاز به كار كرد . اتفاقي بزرگ در شهر رخ داده بود . اكنون كه مولده قهرمان ليگ نيز شده است . موقعيت ما نسبت به گذشته بهتر هم مي شود . احترام و علاقه مردم به اوله گونار هم بيشتر خواهد شد . »
ترس از رفتن اوله گونار
مولده با پنج امتياز اختلاف نسبت به باشگاه ترومسو قهرمان ليگ‌برتر شد و به عنوان نماينده نروژ راهي ليگ قهرمانان اروپا شد . در آن زمان مردم نگران بودند كه مبادا سولسشر از اين تيم نقل مكان نمايد . واگبو در سال 2013 در اين باره بیشتر توضیح داد : « تا وقتي سولسشر سرمربي باشگاه است ، چنين ترسي نيز وجود خواهد داشت ! او نام بزرگي دارد و ثابت كرده كه مي‌تواند به خوبي هدايت يك تيم فوتبال را برعهده گيرد . به همين خاطر وقتي شايعاتي همچون علاقه پورتسموث يا لسترسيتي به اوله گونار بر سر زبان‌ها مي‌افتاد ، مردم با خود مي‌گفتند : او با اين پيشنهاد ، از تيم خواهد رفت ! امّا سولسشر بارها گفته است كه مي‌خواهد چند سال در مولده بماند . بنابراين من بعيد مي‌دانستم طي يكي دو سال بعد ، از تيم برود . اتفاقي كه دقيقاً محقق شد و او افتخارات بيشتري نيز در تيم كسب كرد . »
برنامه های طولانی مدت و کوتاه مدت
سولسشر نيز بلافاصله پس از قهرماني ليگ ، برنامه‌ريزي براي آينده را آغاز كرد . اوله گونار كه در اين باشگاه مشغول تكميل آموخته‌هاي خود از مربيگري بود ، در آن روزها گفت : « هيچ‌گاه اين رؤيا را در سر نداشتم كه به عنوان يك مربي ، موفقيت‌هايي خيره‌كننده به دست آوردم . به عنوان يك بازيكن ، دوران حرفه‌اي خارق‌العاده‌اي را سپري كردم و به آن ،‌ افتخار مي‌كنم . همين امر هم سبب مي‌شود كه به عنوان مربي ، فشار كمتري را روي خود ، احساس كنم و كسب موفقيت و ارضاي جاه‌طلبي ، اهميت چنداني برايم نداشته باشد . بايد ببينم آيا از اين كار لذت مي‌برم و آيا مي‌توانم در آن موفق باشم يا خير ؟ اگر كار و نتيجه‌ام خوب باشد ، از آن لذت خواهم برد و پيشنهادهاي كاري بهتر نيز به سراغم خواهم آمد . مشاهده مي‌كنيد كه يك رابطه دو طرفه وجود دارد . در حال حاضر به خودم مي‌گويم مدتي ديگر در مولده خواهم ماند و بنابراين هرگونه فكري كه درباره آينده مي‌كنم ، بايد مربوط به آينده تيم مولده باشد . در عين حال ، بايد از لحظه حال و هفته آينده خود هم لذت ببرم . طبيعي است كه هم برنامه كوتاه‌مدت داشته باشم و هم بلندمدت . در حال حاضر از شرايط زندگي‌ام لذت مي‌برم ؛ از بازيكنانم توقع پيشرفت دارم و همين‌طور از شخص خودم . هدف اصلي‌ام هم توسعه و رشد تيم است . »
دومین دوره مربیگری در یونایتد
حالا او یک بار دیگر به یونایتد بازگشته است . در حالی که دو قهرمانی لیگ را با مولده در سالهای 2011 و 2012 کسب کرد و در سال 2013 هم فاتح جام حذفی نروژ شد . او پیش از این هم در سالهای 2009 و 2010 مربی تیم جوانان یونایتد و تیم رزرو باشگاه بود و حتی در سال 2010 فاتح رقابت های لیگ رزروها هم شد . باید دید مرد 178 سانتی متری و 45 ساله یونایتد ، می تواند دورانی موفق در جمع شیاطین سرخ داشته باشد یا خیر ؟ اختصاصی آسمونی 

ثبت نظر درباره «بیوگرافی اوله گونار سولسشر ، مربی جدید یونایتد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید