نقشه سایت چیست؟ و روش ایجاد سایت مپ

نقشه سایت چیست؟ و روش ایجاد سایت مپ

سایت مپ یکی از مهمترین بخش هر سایت و وب سایت است. در این بخش آسمونی قصد داریم تا به طور کامل به مباحثی از جمله معرفی کامل نقشه سایت، آموزش ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت بپردازیم.

نقشه سایت چیست؟ و روش ایجاد سایت مپ

به طور کلی نقشه ی سایت یا سایت مپ را می توان از دو دیدگاه مختلف تعریف کرد. یکی از دیدگاه کاربران واقعی که به سایت مراجعه می کنند و دیگری از دیدگاه خزنده های موتورهای جستجو که سایت را پیمایش می نمایند. از دیدگاه کاربران، نقشه ی سایت مجموعه ای از لینک ها است که به نحوی سازمان دهی و مرتب شده اند که کاربر با استفاده از آنها می تواند به خوبی در سایت به وب گردی بپردازد. اما از دیدگاه موتور جستجو سایت مپ مسیری است که خزنده ها می توانند به راحتی با استفاده از آنها به تمامی صفحات مهم سایت سرک بکشند و آنها را ایندکس نمایند.

از دیدگاه مدیریتی وبسایت، نقشه سایت به یک صفحه HTML گفته می شود که در آن صفحات مهم سایت به صورت سلسله مراتبی با ترتیبی مشخص در اختیار کاربر قرار داده می شود. اما از دیدگاه موتورهای جستجو، نقشه سایت یک داده با فرمت XML می باشد که در این فایل به موتورهای جستجو گفته می شود که چه صفحاتی در سایت موجود است، این صفحات چه ارتباطی با یکدیگر دارند و در کجا می توان این صفحات را پیدا کرد. توضیح این نکته ضروری است که در متون انگلیسی هر جا از نقشه سایت با عنوان (sitemap ) یاد شد منظور نقشه سایت HTML است و هر جا از عنوان (Sitemap ) استفاده شد منظور نقشه سایت XML می باشد (به حرف S بزرگ و کوچک در ابتدای کلمه دقت کنید).

اگر چه نقشه ی سایت برای تمامی سایت ها می تواند بسیار مفید باشد اما در موارد زیر توصیه می شود که حتما از آن استفاده شود:

 • سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند و هنوز در آنها (چه داخلی و چه خارجی) لینک سازی مناسبی صورت نگرفته است.
 • سایت هایی که از UR L های دینامیک برای صفحات محتوای خود استفاده می نمایند.
 • سایت هایی که محتواهای آرشیوی زیادی دارند که در حال حاضر این آرشیو به خوبی با صفحات فعال سایت لینک نیستند.
 • سایت هایی که در آنها صفحات به سختی یافت می شوند(مانند سایت هایی که از محتواهای غیر متنی و فلش ها استفاده می نمایند).

به چه دلایلی از سایت مپ استفاده می شود؟

از دیدگاه موتورهای جستجو، اگر صفحات سایت شما از یک استراتژی لینک سازی منسجم و پر قدرت بهره ببرد، خزنده های موتورهای جستجو می توانند به راحتی به تمامی صفحات سایتتان دسترسی داشته باشند. با این وجود، نقشه ی سایت می تواند به پیمایش سایتتان توسط خزنده های موتورهای جستجو بسیار کمک کند، به خصوص اگر سایت شما یکی از شرایط زیر را دارا باشد:

 • سایتتان بسیار بزرگ باشد. در این حالت بسیار محتمل است که خزنده های موتورهای جستجو از برخی از صفحات جدید یا تازه به روز شده سایتتان چشم پوشی نمایند.
 • سایتتان دارای آرشیو بسیار بزرگی از مطالب باشد که یا از یکدیگر ایزوله شده باشند یا به خوبی با یکدیگر لینک نباشند. اگر صفحات سایتتان به صورت طبیعی به یکدیگر ارجاع داده نشده باشند، شما می توانید آنها را در نقشه ی سایت وارد کنید و مطمئن شوید که موتورهای جستجو از آن صفحات چشم پوشی نخواهند نمود.
 • سایتتان جدید باشد و لینک های خارجی آن بسیار محدود باشند. ربات گوگل و دیگر خزنده های وب، محیط وب را با استفاده از لینک ها از یک صفحه به صفحه دیگر پیمایش می کنند. در نتیجه در صورتی که به محتواهای شما لینکی داده نشده باشد، ممکن است این محتواها توسط گوگل یافت نشوند.

ایجاد XML Sitemap: مزیت بزرگ سایت مپ xml این است که شما می توانید فراداده (metadata) ها را هم برای ارائه اطلاعات اضافه و فنی تر هر صفحه وب را داخل آن بگنجانید.

راهنمای ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت

مرحله 1 برای ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت

یک فایل متنی را توسط notepad یا هر ویرایشگر متن دیگری که مد نظر دارید ایجاد کنید و نام آن را sitemap بگذارید و پسوند آن را نیز xml انتخاب کنید و فایل را ذخیره نمائید. در نهایت باید نام و پسوند فایل نقشه شما sitemap.xml باشد.

مرحله 2 برای ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت

بعد باید به موتور جستجو بگوییم که نحوه کد گذاری سایت مپ چگونه است، برای این کار می توانید تکه کد زیر را به فایل اضافه کنید:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

</urlset>

مرحله 3 برای ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت

در این مرحله می بایست کلیه URL های مربوطه را اضافه کنیم. ما این کار را باید قبل از بسته شدن تگ urlset انجام دهیم. در زیر یک نمونه از ثبت URL را می توانید مشاهده نمائید. (نگران نباشید، در ادامه تمامی عناصر آن را مورد بررسی قرار می دهیم):

<url>

<loc>http://www.website.com/</loc>

<lastmod>2012-12-12</lastmod>

<changefreq>daily</changefreq>

<priority>1</priority>

</url>

تگ loc برای لینک یا پیوند به صفحه استفاده می شود. به سادگی نشانی اینترنتی صفحه مورد نظرتان را بین تگ های loc قرار دهید.

تگ lastmod زمان آخرین بروزرسانی یا آخرین تغییر صفحه را ارائه می دهد.

جشنواره پایدار سامانه آغاز شد اینجا از طراحی سایت کسب درآمد میلیونی کنید.

جهت کسب درآمد برای کسانی که علاقه مند به کارآفرینی می باشند و راهی برای کسانی که کسب و کاری دارند و میخواهند فروششان را بالا ببرند یا کسب و کارشان را توسعه بدهند

changefreq همانطور که ممکن است حدس زده باشید، بازه ی فرکانس تغییر احتمالی صفحه وب را مشخص می کند، بعنوان مثال روزانه، هفتگی، سالانه و غیره. که می بایست با مغادیر مانند: hourly, daily, weekly, monthly, yearly پر شده باشد. مواظب باشید که برای مطالب آرشیو شده خود به هیچ وجه استفاده نکنید چون تغییری نخواهند داشت و سبب گمراهی موتور های جستجو می شود و ممکن است در بازه ی زمانی مشخص به صفحه سر بزنند و بیهوده باشد.

شما همچنین می توانید صفحات خاص خود را از طریق برچسب priority اولویت بندی کنید. مقادیر اولویت از 0٫0 تا 1٫0 متغیر می باشند (1٫0 بسیار مهم است و هرچه این عدد به صفر نزدیک شود اولیت پایین تر را نشان می دهد) و بد نیست که بدانید اولویت پیش فرض صفحه 0٫5 می باشد و در صورت عدم تعریف و مشخص کردن این تگ مقدار پیش فرض برای آن درنظر گرفته می شود.

قابل ذکر است که اعطای حداکثر اولویت به تمامی صفحات سایت مپ به شما کمکی نخواهد کرد، چون این مقادیر نسبی هستند و این مقادیر فقط برای تمایز بین صفحات وب سایت شما استفاده می شود. دلیل نمی شود صفحه ای که مقدار اولویت آن پایین انتخاب شده باشد توسط گوگل یا سایر موتور های جستجو بی اهمیت طلقی شود و این اولویت بندی را فقط برای تمایز اولویت بین کل صفحات سایت خودتان انجام می دهید.

برچسب loc اجباری است و برچسب های lastmod و changefreq و priority اختیاری می باشند.

مرحله 4 برای ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت

اکنون که نقشه سایت را با جزئیات مورد نظر و مطلوب خود ایجاد کرده اید، وقت آن است که آن را در وب سایت خود آپلود کنید. این فایل حتما باید در دایرکتوری ریشه یا root وب سایت شما بارگذاری شود. یعنی بعد از آپلود می بایست از طریق این آدرس قابل دسترس باشد:

http://www.yoursite.com/sitemap.xml

هنگام ایجاد یک نقشه سایت مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفته باشید:

 • تمام آدرس های اضافه شده در نقشه سایت باید در همان هاست میزبانی شده باشد. یعنی در سایت مپ خود از دامین های دیگر صفحه ای اضافه نکنید
 • حداکثر طول فیلد آدرس صفحه وب باید کمتر از 2048 کاراکتر باشد، که این مقدار کافی بنظر می رسد!
 • یک نقشه سایت می تواند حداکثر تعداد 50000 صفحه را شامل شود.
 • حداکثر اندازه فایل برای نقشه های سایت 50 مگابایت است.

اگر نقشه سایت شما خیلی بزرگ است می توانید آن را به چند نقشه سایت تقسیم نمائید. در این صورت شما باید یک فایل Sitemap Index یا فهرست نقشه سایت ایجاد نمائید. همانطور که مشخص است اساسا مشابه یک نقشه سایت معمولی است، فقط برخی از تگ ها بصورت متفاوتی نامگذاری می شوند، که می توانید به این مثال نگاهی بیندازید و از آن الگو برداری کنید:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<sitemapindex xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

<sitemap>

<loc>http://www.website.com/sitemap1.xml</loc>

</sitemap>

<sitemap>

<loc>http://www.website.com/sitemap2.xml</loc>

</sitemap>

</sitemapindex>

این فهرست نقشه سایت در عمل به دو مکان مجزا از طریق برچسب loc لینک می شود. از لحاظ تئوری یک فایل فهرست نقشه سایت می تواند به 50000 سایت مپ های مختلف پیوند داشته باشد.

ثبت نظر درباره «نقشه سایت چیست؟ و روش ایجاد سایت مپ»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید