پائولو دیبالا؛ جواهر آرژانتینی یوونتوس

پائولو دیبالا؛ جواهر آرژانتینی یوونتوس

 پائولو دیبالا ؛ جواهر آرژانتینی یوونتوس / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی 

  وقتی در سال 2015 یوونتوس 32 میلیون یورو برای اینهافبک 177 سانتی متری پرداخت کرد ، کسی متعجب نشد . او مدتها بود که به خاطر بازی خود ، ملقب به La Joya ( جواهر ) شده بود و این را به خوبی در پالرمو به اثبات رسانده بود . یووه در قرار داد دیبالا 8 میلیون دیگرهم گنجانده بود تا در شرایط خاص، قیمت او را به 40 میلیون یورو برساند .
رکوردشکنی در 17 سالگی
دیبالا یا آن طور که در کارت شناسایی اش آمده " پائولو برونو اکزکوئیل دیبالا " در 15 نوامبر 1993 در لاخونا لارخا واقع در کوردوبا آرژانتین به دنیا آمد . فوتبال را در سال 2003 از تیمهای پایه باشگاه " ایستیتیو اتلتیکو سنترال " کوردوبا آغاز کرد و در سال 2011 بود که به تیم اصلی باشگاه پیوست . این تیم در دسته دو آرژانتین بازی می کرد و پائولوی 17 ساله با گلزنی در این تیم ، رکورد جوان ترین گلزن باشگاه را که متعلق به ماریو کمپس و مربوط به دهه 70 بود ، شکست . اما این تنها رکورد او نبود . از طرفی در 38 بازی پیاپی به میدان رفت ، همچنین ابتدا در 4 بازی پی دی پی گلزنی کرد و بعد با زدن گل در 6 بازی پیاپی ، رکورد خود را بهبود بخشید . علاوه بر آن ، دو بار هم موفق به هت تریک شد . آمار او طی تنها فصل حضور در این تیم درخشان بود و با 17 گل در 38 مسابقه لیگ ، مورد توجه تیمهای ایتالیایی قرار گرفت . امری که با توجه به اصلیت پائولو کاملا متحمل به نظر می رسید .
پسری با اصلیت لهستانی و ایتالیایی
" بلسلاو " پدربزرگ پائولو اهل دهکده کراسنیوف لهستان بود اما مثل بسیاری دیگر از لهستانی ها در هنگام جنگ جهانی دوم ترک وطن کرد و راهی آمریکای جنوبی و کشور آرژانتین شد . از طرف مادر هم، خاستگاه پائولو به اروپا بازمی گردد . مادربزرگ او با نام خانوادگی " د ماسا " اهل استان ناپل ایتالیا بود و همین عاملی اساسی بود برای حضور پائولو در ایتالیا و شهروندی این کشور در 13 آگوست 2012 .
آگوئروی جدید
وقتی در روز 29 آوریل 2012 باشگاه سیتا دی پالرمو با جواهر آرژانتینی قرارداد امضا کرد ، مائوریتسیو زامپارینی رییس باشگاه گفت : ما با یک سرخیو آگوئروی جدید قرارداد امضا کردیم . البته در همان روز خوسه تیوکس که از طرف باشگاه آرژانتینی آماده مذاکره با پالرمو شده بود ، قرارداد را امضا نکرد . سرانجام در 20 جولای 2012 بود که باشگاه پالرمو اعلام کرد دیبالا سرانجام قراردادی 4 ساله با این تیم امضا کرده است .
یک فصل و تاثیر در 23 گل
برای یک بازیکن 8.64 میلیون یورویی ، آمار فصل نخست وی در لیگ فوق العاده بود . ابتدا در بازی با لاتزیو برای نخستین بار به میدان رفت و در 11 نوامبر در برد ( 2 - 0 ) مقابل سامپدوریا پایش به گلزنی باز شد ؛ آن هم دو گل . در کنار فرانکو وازکوئز دیگر مهاجم ایتالیایی - آرژانتینی تیم ، او موفق شد در همان نیم فصل اول 10 گل به ثمر برساند . در خاتمه فصل، این آمار به 13 گل و 10 پاس رسید .
اولین بازی ملی در 21 سالگی
دیبالا این شانس را داشت که برای تیمهای ایتالیا، لهستان و آرژانتین بازی کند اما خودش ترجیح داد که برای زادگاه خود به میدان برود . جایی که " خونش در آنجا بود " . اولین بار از او برای بازی در مسابقات زیر 17 سال بازیهای پان آمریکن دعوت شد اما در این مسابقات فرصتی برای بازی پیدا نکرد . در 19 جولای 2012 برای بازی در تیم زیر 20 ساله های آلبی سلسته از او دعوت شد اما در لیست نهایی خبری از دیبالا نبود . او برای بازی در تیم ملی بزرگسالان هم مجبور شد تا 22 سپتامبر 2015 انتظار بکشد . زمانی که خراردو مارتینو در دقیقه 75 بازی با پاراگوئه او را به جای کارلوس توز به میدان فرستاد .
22 دقیقه بازی در جام جهانی
پائولو در بازیهای صدمین سال کوپا آمه ریکا هم عضوی از آلبی سلسته بود اما در قراردادی که با یوونتوس امضا کرد ، به او اجازه داده نشده بود که در المپیک ریو شرکت کند . با این حال در ابتدا نام وی در لیست 35 نفره تیم آرژانتین دیده می شد . هرچند که دیبالا فرصتی برای بازی در المپیک به دست نیاورد . در تمام این سالها ، او هرگز به مهره ای کلیدی در آرژانتین بدل نشد . در جام جهانی 2018، او در لیست خورخه سامپائولی قرار گرفت اما تنها یک بار به میدان رفت ؛ آن هم از دقیقه 68 بازی با کرواسی و شکست ( 3 - 0 ) . در یووه او روزبه روز به بلوغ بیشتری می رسد . سه دبل در سالهای 2016 ، 2017 و 2018 و آمار 109 بازی و 54 گل ، نشان می دهد که هنوز سالهای اصلی فوتبال دیبالا پیش رو است . شاید به زودی او رهبر تیم ملی آرژانتین شود ... اختصاصی آسمونی 

ثبت نظر درباره «پائولو دیبالا؛ جواهر آرژانتینی یوونتوس»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید