نگاهی به قهرمانی فوتبال ساحلی در هوآوی کاپ

نگاهی به قهرمانی فوتبال ساحلی در هوآوی کاپ

نگاهی به قهرمانی فوتبال ساحلی در هوآوی کاپ / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

دومین قهرمانی برای ستارگان ایران

تیم فوتبال ساحلی کشورمان به شایستگی برای دومین بار قهرمان مسابقات جام بین قاره ای ( هوآوی کاپ ) شد . این رقابت ها همه ساله در امارات برگزار می شود و ایران طی شش دوره حضور در هشت دوره این مسابقات ، شش بار به جمع چهار تیم برتر مسابقات رسیده است ؛ یک آمار فوق العاده برای این که بهتر با شرایط امسال فوتبال ساحلی کشورمان آشنا شویم باید مقایسه ای داشته باشیم با شرایط مشابه ایران و رقباش در سال قبل . ابتدا رنکینگ تیمهای حاضر در سال 2017 را مقایسه می کنیم .
مقایسه رنکینگ تیمهای شرکت کننده در سالهای 2017 و 2018
در سال قبل، در رنکینگ تیمهای حاضر در این مسابقات، تنها یک کشور بالاتر از کشورمان دیده می شد. برزیلی ها تیم اول رنکینگ فیفا بودند و ایران تیم دوم. تیمهای پرتغال ( رتبه 3 رنکینگ ) ، روسیه ( رتبه پنجم ) و پاراگوئه ( تیم هشتم ) دیگر تیمهایی بودند که رتبه آنها در رنکینگ فیفا تک رقمی بود . امارات متحده ( رتبه 10 ) ، مکزیک ( رتبه 12 ) و مصر ( تیم نوزدهم ) هم ضعیف ترین رنکنیگ را در بین تیمهای شرکت کننده داشتند ... اما امسال ایران به رتبه سوم تنزل یافته بود و به همراه امارات میزبان ( رتبه 11 ) دو سرگروه رقابت ها بودند . تیمهای سید دو عبارت بودند از روسیه ( رتبه 5 ) و اسپانیا ( رده 10 ) ، دو تیم سید 3 عبارت بودند از برزیل ( رنکینگ اول ) و تاهیتی ( رده ششم ) . مضر و امریکا هم در سید چهارم قرار داشتند که از این میان ، مصر رتبه 18 فیفا را داشت و آمریکا در اولین حضور خود در این مسابقات با رتبه 24 در هوآوی کاپ حاضر شد .
عملکرد تیمها در مرحله گروهی سال 2017
در مسابقات بین قاره ای 2017 در گروه اول نتایج زیر رقم خورد : برزیل ( 11 - 3 ) مصر / پرتغال ( 6 - 4 ) امارات مصر ( 4 - 3 ) امارات / برزیل ( 4 - 1 ) پرتغال پرتغال ( 6 - 6 ) مصر ( در ضربات پنالتی 3 بر 1 به سود پرتغال) برزیل ( 15 - 4 ) امارات به این ترتیب همان طور که پیش بینی می شد دو تیم برزیل و پرتغال برای کسب عناوین اول تا چهارم راهی نیمه نهایی شدند و مصر و امارات هم راهی جدول تیمهای پنجم تا هشتم .
صدرنشینی روسیه به لطف گل به خود عبداللهی
در گروه دوم روسیه و ایران در رقابتی پایاپای اول و دوم شدند در حالی که مسابقه مستقیم این دو تیم برای صدرنشینی به وقت اضافی کشیده شد و تنها گل به خودی عبدالهی بود که ورق را به سود روسیه برگرداند . نتایج این گروه نیز چنین بود : روسیه ( 6 - 2 ) مکزیک / ایران ( 5 - 2 ) پاراگوئه ( گلهای ایران : احمدزاده 2 گل ، اکبری ، مختاری و مسیگر ) روسیه ( 2 - 1 ) پاراگوئه / ایران ( 4 - 1 ) مکزیک ( گلهای ایران : احمدزاده ، اکبری ، مسیگر ، میرشکاری ) پاراگوئه ( 5 - 4 ) مکزیک / روسیه ( 4 - 3 ) ایران ( گلهای ایران : حسینی ، عبداللهی و احمدزاده )
پایان رقابت های 2017 : سومین قهرمانی برزیل و دومین رتبه سومی ایران
سال گذشته در جدول بازنده های فوتبال ساحلی ابتدا مکزیک در وقت اضافی ( 6 - 5 ) مصر را شکست داد و آن گاه امارات ( 4 - 1 ) پاراگوئه را . به این ترتیب پاراگوئه و مکزیک برای کسب رتبه هفتم به مصاف هم رفتند که پاراگوئه 3 بر صفر پیروز شد و مکزیک عنوان آخر مسابقات را کسب کرد. امارات هم ( 2 - 1 ) مصر را شکست داد و پنجم شد . در نیمه نهایی ابتدا روسیه ( 3 - 2 ) از پرتغال شکست خورد و آن گاه ایران با وجود گلزنی ناظم و هت تریک کیانی ( 4 - 6 ) مغلوب برزیل شد . برزیل راهی فینال شد و ( 2 - 0 ) پرتغال را شکست داد و برای سومین بار قهرمان این تورنمنت شد . ایران هم با گلهای بهزادپور ، احمدزاده ، مرادی و کیانی ( 4 - 2 ) روسیه را شکست داد و عنوان سومی مسابقات را از ان خود ساخت . عنوانی یک یک پله پایین تر از مقام سال 2016 کشورمان بود و همان رتبه سال 2015 .
سال 2018؛ مرحله گروهی هوآوی کاپ
امسال در گروه اول رقابت ها نتایج زیر به دست آمد : برزیل ( 5 - 2 ) اسپانیا / مصر ( 3 - 1 ) امارات متحده برزیل ( 10 - 5 ) مصر/ امارات ( 5 - 4 ) مصر مصر ( 7 - 6 ) اسپانیا/ برزیل ( 9 - 1 ) امارات به این ترتیب برزیل و مصر به عنوان تیمهای اول و دوم راهی مرحله نیمه نهایی شدند . در گروه دوم ، ایران در برابر دو رقیب همیشگی خود یعنی روسیه و تاهیتی دست به کاری بزرگ زد. نتایج این گروه به شرح زیر هستند : روسیه ( 7 - 6 ) تاهیتی / ایران ( 8 - 1 ) ایالات متحده روسیه ( 13 - 3 ) ایالات متحده / ایران ( 4 - 2 ) تاهیتی ایران ( 3 - 2 ) روسیه / تاهیتی ( 7 - 6 ) ایالات متحده ( در وقت اضافی ) به این ترتیب ایران و روسیه نیز از این گروه راهی مرحله بعد مسابقات شدند .
سال 2018 ؛ ایران قهرمان مسابقات
اما در فوتبال ساحلی ، تیمهای بخش بازنده ها به صورت ضربدری با هم رقابت کردند و اسپانیا مقابل تاهیتی ( 9 - 1 ) و امریکا در برابر امارات ( 5 - 3 ) پیروز شدند . آمریکا با برد ( 4 - 3 ) مقابل اسپانیا پنجم شد و امارات هم ( 7 - 6 )  تاهیتی را شکست داد تا عنوان هفتم به میزبان برسد . مسابقات نیمه نهایی و فینال هم در روزهای نهم و دهم نوامبر برگزار شد . در این مرحله ایران ( 3 - 1 ) مصر را شکست داد و روسیه پس از تساوی ( 5 - 5 ) با برزیل ، در ضربات پنالتی ( 3 - 1 ) به پیروزی رسید . برزیل راهی دیدار رده بندی شد و با برد ( 5 - 3 ) مقابل مصر سوم شد . ایران هم در روز نهایی ( 4 - 2 ) روسیه را شکست داد و برای دومین بار قهرمانی این رقابت ها را جشن گرفت . در روز فینال کیانی ، معصومی زاده (  2 گل ) و بهزادپور برای ایران گلزنی کردند . در پایان این تورنمنت حمید بهزادپور عنوان بهترین بازیکن مسابقات را از آن خود کرد .
عناوین ایران در ادوار مختلف رقابت های هوآوی
2011 - غایب 2012 - غایب 2013 - قهرمان 2014 - چهارم 2015 - سوم 2016 - دوم 2017 - سوم 2018 - قهرمان

ثبت نظر درباره «نگاهی به قهرمانی فوتبال ساحلی در هوآوی کاپ»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید