وضعیت زندگی ایرانیان در آمریکا

وضعیت زندگی ایرانیان در آمریکا

ایرانیان مقیم آمریکا یکی از گروه‌های مهاجر ایالات متحده آمریکا هستند. آسمونی در این بخش در مورد وضعیت زندگی ایرانیان در آمریکا صحبت می کند.

وضعیت زندگی ایرانیان در آمریکا

جمعیت ایرانیان در آمریکا

آمار رسمی جمعیت ایرانیان آمریکا در همه پرسی سال 2000 میلادی بیش از 370 هزار نفر بود. این تعداد شامل افرادی است که داوطلبانه خود را «ایرانی» (یا ایرانی‌تبار) معرفی کردند. اما در سر شماری رسمی سال 2010 آمریکا این رقم به 289٬465 نفر کاهش پیدا کرد.

اما گفته می‌شود دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا در واشینگتن، دی.سی. مدعی است که 900٬000 پرونده گذرنامه ایرانی از ایرانیان آمریکا در اختیار دارد. شورای ملی ایرانیان آمریکا معتقد است که جمعیت ایرانی-آمریکایی‌ها بیش از یک میلیون نفر است.

برخی گزارش‌ها جمعیت ایرانیان در جنوب کالیفرنیا را به تنهایی تا نیم میلیون نفر گزارش کرده‌اند. یک مطالعه غیررسمی در مؤسسه فناوری ماساچوست نیز این تعداد را در جنوب کالیفرنیا 600٬000 نفر ذکر کرده‌است. در حالیکه آمارهای رسمی، تعداد ایرانیان در کل ایالت کالیفرنیا را کمتر از 160 هزار نفر عنوان کرده‌است.

صحت هیچ‌یک این تخمین‌ها بطور رسمی و اصولی تأیید نشده‌اند.

پیشینه ایرانیان در آمریکا

ایرانیان سال‌های زیادی است که در جامعه آمریکا حضور دارند. بطوریکه نخستین ایرانی که رسماً تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت میرزا محمد علی حاج سیاح (معروف به حاجی سیاح) بود که در جنبش مشروطه ایران نیز شرکت داشت.

مهاجرت اقلیت‌های مذهبی ایرانیان در آمریکا

براساس «برنامه لوتنبرگ برای ایرانی‌ها» که در سال 1990 در کنگره ایالات متحده آمریکا تصویب شد، اتریش به عنوان مسیری برای عبور مردم یهودی، مسیحی و بهایی ایران به آمریکا عمل می‌کند.

ایرانیان در آمریکا در عرصه سیاست آمریکا

برخی ایرانیان آمریکایی در مقام های سیاسی مهمی مانند معاونت وزیر در دولت ایالات متحده هم خدمت نموده‌اند. در حال حاضر، ارشدترین سیاست‌مداران ایرانی تبار در آمریکا عبارتند از:

  • سیروس حبیب، معاون فرماندار ایالت واشینگتن
  • گلی عامری، از ایالت اورگن
  • جمشید دلشاد، شهردار بورلی هیلز در کالیفرنیا از سال 2003 تا کنون
  • ناتاشا کامرانی، معاون دوم در سازمان آموزش پرورش در تگزاس
  • فرید جواندل، عضو ارشد شورای شهر آلبانی، کالیفرنیا
  • راس میرکریمی، عضو هیئت ناظر در شورای شهر سان فرانسیسکو
  • سوزان اعتضادی، قاضی ارشد دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در شهرستان سن ماتئو، کالیفرنیا
  • شیلا مشکین هنسون، قاضی ارشد دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در شهرستان اورنج در کالیفرنیا
  • تامیلا ابراهیمی، قاضی ارشد دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در سن دیگو (انتصاب توسط فرماندار کالیفرنیا)
  • ولی‌رضا نصر، مشاور ارشد ریچارد هولبروک در کابینه باراک اوباما

با این حال ایرانیان آمریکا هنوز دارای یک اتحادیه یا انجمن واحد و منسجم در صحنه سیاست در واشینگتن نیستند. بسیاری خلأ حضور ایرانیان، در صحنه سیاسی آمریکا را بخاطر کشمکش‌های داخلی و چنددستگی درونی بین خود ایرانیان دانسته‌اند.

توزیع جغرافیایی ایرانیان در آمریکا

اکثر ایرانیان مقیم آمریکا در کالیفرنیا متمرکز شده‌اند. در این میان تهرانجلس دارای شهرت همگانی در میان ایرانیان است. با این حال گروه‌های بسیار بزرگی از ایرانیان آمریکایی نیز در ایالات نیویورک، تگزاس، ویرجینیا، مریلند و در شهرهای سیاتل، واشینگتن و آتلانتا قرار دارند و تقریباً هر دانشگاه بزرگ آمریکایی یک باشگاه دانشجویی یا انجمن ایرانی یا فارسی زبان دارد.

گاه نیز دیده شده که برخی زیرگروه‌های خاص مذهبی یا اقوام معینی در برخی شهرها در تعداد بیشتری متمرکز شده‌اند. بطور نمونه، شهر نشویل در تنسی دارای جمعیت بالایی (نزدیک به 8000 نفر) کُرد (و در واقع بیشترین تمرکز جمعیتی کردها در میان شهرهای آمریکا) است. در سال‌های اخیر، مندائیان زیادی در شهر سن آنتونیو در تگزاس اقامت داده شده‌اند.

موفقیت ایرانیان در آمریکا

ایرانیان مقیم آمریکا، تحصیلکرده‌ترین گروه نژادی در کشور آمریکا محسوب می‌شوند.

بر طبق یکی از پژوهش‌های مؤسسه فناوری ماساچوست، این گروه مهاجر 50٪ بالاتر از حد میانگین جامعه در ایالات متحده درآمد کسب می‌کنند و از گروه‌های موفق جامعه آمریکا محسوب می‌گردند. بگفته برخی منابع، سهم ایرانیان در اقتصاد ایالات متحده 400 میلیارد دلار است.

بر طبق اداره آمار آمریکا در سرشماری سال 2000، نزدیک به 27٪ ایرانیان آمریکایی دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا بودند که این میزان در میان گروه‌های مهاجر آمریکایی دارای رتبه نخست است. بیش از 56٪ ایرانیان مقیم آمریکا دارای مدرک کارشناسی هستند که در میان 67 گروه مهاجر آمریکا دارای رتبه دوم است. اما از طرفی نیز بر طبق گزارشی دیگر، تعداد دانشجویان ایرانی در مقاطع پیشرفته دانشگاهی در سال‌های اخیر سیر نزولی داشته‌است.

حضور فعال ایرانیان در آمریکا در جامعه

به غیر از مشاهیر ایرانیان-آمریکایی همانند سهیلا وحدتی، پیر امیدیار، بیژن پاکزاد، فیروز نادری، لطفی زاده، شهره آغداشلو، آندره آغاسی، علی جوان، کامشاد کوشان، سینا تمدن (Apple computers)، امید کردستانی، رودابه بختیار (CNN)، کریستین امان‌پور، کاترین بل (بازیگر) و انوشه انصاری که شناخته شده همگان در امواج خبری بوده‌اند، بسیاری از ایرانیان آمریکا در سطوح شهری و در محل زندگی خود حضوری بسیار فعال داشته‌اند.

ایرانیان در آمریکا در سینما

در زمینه صنعت نمایش و فیلمسازی نیز می‌توان از داریوش خنجی مدیر فیلم‌برداری بسیاری از فیلم‌های موفق سینمای هالیوود، امیر مکری مدیر فیلم‌برداری تبدیل‌شوندگان: نیمه تاریک ماه، فرهاد صفی‌نیا فیلم‌نامه‌نویس و رامین جوادی آهنگساز معروف هالیوود و آهنگساز سریال‌های فرار از زندان، بازی تاج و تخت و باب یاری تهیه‌کننده سینمای هالیوود و مالک چهار شرکت تولید فیلم در کشور آمریکا نام برد.

شهردار هیوستون به افتخار فیلم میراث‌دار: افسانه عمر خیام ساخته کیوان مشایخ اهل هیوستون، 26 ژوئن 2005 را روز میراث‌دار (Keeper Day) نامید.

اهدائیات ایرانیان در آمریکا

بطور نمونه، در سال 2006 در تگزاس، گیتی و علی صابریون مقیم شهر هیوستون 10 میلیون دلار آمریکا به مرکز سرطان ام. دی. اندرسون دانشگاه تگزاس اهدا نمودند

در سال 2004، هوشنگ انصاری و شهلا انصاری با اهدای 15 میلیون دلار، مرکز پژوهش‌های یاخته بنیادی را در دانشگاه کرنل تأسیس نمودند.

در لس آنجلس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز در سال 2007 دریافت کننده اهدای 17 میلیون دلاری یک مهندس ایرانی بود

دانشگاه کالیفرنیا، ارواین هدیه‌ای 30 میلیون دلاری از یک مرد ایرانی به نام «معراج» دریافت نمود.

در سانفرانسیسکو، دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو بزرگ‌ترین هدیه خود را از یک زوج دیگر ایرانی بنام ندا و مانی مشعوف به مبلغ 10 میلیون دلار دریافت کرد

بیمارستان Swedish Covenant Hospital در شیکاگو دریافت کننده هدیه 4 میلیون دلاری از یک ایرانی خیّر دیگر بود.

دانشگاه ایالتی پورتلند حتی به پاس هدیه 8 میلیون دلاری دکتر فریبرز مسیح، دانشکده مهندسی خود را به نام او تغییر داد.

پولشویی ایرانیان در آمریکا از طریق ترکیه

در سال 2018 و همزمان با بالا رفتن قیمت ارز درایران پلیس ترکیه در مهر 1397 حکم بازداشت 417 نفر را به اتهام انتقال پول به امریکا صادر کرد. این افراد دلار را از ایران به ترکیه منتقل و سپس از دستگاه دستگاههای خود پرداز در مبالغ کم به امریکا انتقال می دادند. مبلغ منتقل شده حدود نیم میلیارد دلار بود که به 28088 حساب که بعضا متعلق به یهودیان ایرانی مقیم امریکا بوده منتقل گردید. گروه گولن و پ ک ک به اعتقاد ترکیه از دریافت کنندگان دیگر این مبالغ بوده اند

ثبت نظر درباره «وضعیت زندگی ایرانیان در آمریکا»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید