تصمیم جدید وزارت ارشاد: تبلیغات فیلم‌ها در فضای مجازی منوط به مجوز است

تصمیم جدید وزارت ارشاد: تبلیغات فیلم‌ها در فضای مجازی منوط به مجوز است

به گزارش آسمونی:

روز چهارشنبه (4 مهر 1397) محمدرضا فرجي (مدیرکل دفتر سینمای حرفه‌ای - وزارت ارشاد) با ابلاغ بخشنامه اي به پخش کنندگان سينما اعلام کرد هرگونه تبليغات فيلم هاي سينمايي در فضاي مجازي منوط به کسب مجوز و اخذ تعهدنامه تبليغات از تهيه کننده و پخش کننده اثر است.

در متن بخشنامه مذکور اعلام شده است : « در تعهدنامه تبليغات در فضاي مجازي تهيه کننده، پخش کننده با حضور در اداره کل سينماي حرفه اي سازمان سينمايي متعهد و ملتزم به رعايت کليه قوانين و مقررات مربوط درخصوص پخش هرگونه تبليغات در فضاي مجازي بوده و الزام به اخذ مجوزهاي لازم براي مواد تبليغي همچون تيزر، آنونس، عکس، پوستر و غيره بر اساس آخرين نسخه فيلم داراي پروانه نمايش از سينماي حرفه اي خواهند بود و در صورت تخلف و پخش و يا اقدام بدون مجوز، سازمان سينمايي مجاز است در راستاي جلوگيري از نقض قوانين و سياست هاي سازمان امور سينمايي نسبت به توقيف يا جلوگيري از اکران سينمايي، پخش نمايش خانگي و توزيع فيلم مذکور در داخل و خارج از کشور اقدام نمايد.»

بخشنامه ابلاغ شده ما را به فکر وا مي دارد که چه اتفاقي باعث صدور چنين دستوري شده است، سازمان سينمايي اعلام کرده است: « نظر به اقدامات اخير بعضي از دفاتر پخش فيلم يا صاحبان آثار در حوزه تبليغات غيرمجاز و غيرمتعارف که بعضا از صحنه هاي حذف شده فيلم و يا ترانه هاي غيرمجاز به منظور تبليغ در شبکه هاي مجازي با هدف جذب مخاطب و تماشاگر اقدام نموده اند » دليل اين تصميم بوده است.

در نگاهي ساده مي توان دريافت که اين بخشنامه چند نکته غير قابل حل دارد: اگر فرد يا افرادي با مواد تبليغي يک فيلم کاري بکنند و آنرا در دنياي مجازي منتشر کنند آيا مسؤليت اين اتفاق را بايد صاحب فيلم يا پخش کننده بر عهده بگيرد؟

براي مثال اگر به هر دليلي فرد يا افرادي بر روي تصاوير تبليغاتي يک فيلم آهنگي غير مجاز و غير متعارف گذاشته و آنرا در فضاي مجازي پخش کنند چاره چيست؟ تهيه کننده و پخش کننده فيلم چه مي توانند بکنند؟ چه واکنشي مي توانند نشان دهند تا متضرر نشوند؟ چگونه مي توانند پيگيري کنند که اين قضيه متوقف شود يا ادامه پيدا نکند. در واقع مسوليتي را در حوزه‌اي متعهد شده‌اند که نمي‌توانند بر آن کنترلي داشته باشند.

تنها ثمره این اقدام وزارت ارشاد این است که تهیه کننده و پخش کننده را مجرم می کند برای اقدامی که شاید هیچ نقشی در آن نداشته باشد.

زماني که وبلاگ‌نويسي بسيار رونق داشت و خبري از شبکه هاي اجتماعي کنوني نبود وزارت ارشاد اعلام کرد که وبلاگ ها برای فعالیت باید مجوز بگیرند اما این اقدام با طنز و تمسخر افکار عمومی و فعالان فضای مجازی روبه رو شد چرا که بسیاری می گفتند وزارت ارشاد از طبیعت کار وبلاگ ها و حجم و تعداد آنها اطلاع ندارد. این بخشنامه وزارت ارشاد البته به سرعت لغو شد.

حالا انگار در سازمان سينمايي شناختي از دنياي مجازي وجود ندارد که چنين بخشنامه‌اي صادر شده است والا هر کس که در فضاي مجازي مدتي فعال باشد به راحتي مي تواند درک کند که عملا چنين دستوري جايي از اعراب ندارد و نمي توان بر اين حيطه کنترلي چنين خط کشي شده انجام داد.

اساسا هميشه فيلمسازان و هنرمندان از ساختارهاي دست و پا گير اخذ مجوزهاي گوناگون شاکي و گله‌مند هستند و همواره از سازمان سينمايي انتظار دارند که ساز و کاري اختيار شود تا اين موارد به حداقل برسد ولي گويا نه تنها قرار نيست که حجم اين امورات اداري و زمان‌بر کمتر شود بلکه همچنان در حال افزايش است.

حال علاوه بر پروانه ساخت، پروانه نمایش، و انواع و اقسام مجوزها برای فیلم برداری در سطح شهر و خارج شهر، اماکن متفرقه(مترو، پارک، مسجد و ...) این مجوز فعالیت در دنیای مجازی هم باید به آن اضافه کرد.

دولتی که رئیسش (حسن روحانی) وعده داده بود محیط کسب و کار را بهبود ببخشد حالا به جای کاهش مجوزهای دست و پا گیر و غیرمفید و دردسرساز در بخش های مختلف تولید فیلم، روز به روز به تعداد مجوزها نیز اضافه می کند.

منبع: عصرایران

ثبت نظر درباره «تصمیم جدید وزارت ارشاد: تبلیغات فیلم‌ها در فضای مجازی منوط به مجوز است»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید