رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس

رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس

بیوگرافی رونالدو نازاریو / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی 

"ما باختیم چون نتوانستیم ببریم!"   ( رونالدو نازاریا )
« در طول دوران حضورم در فوتبال ، مراحل زیادی را سپری کردم تا برای باشگاه داری آماده شوم . فوتبال برای من چیزی ورای یک شغل و منبع درآمد است . من عاشق فوتبال هستم . در وایادولید بهترین کادر و اعضا را برای رسیدن به اهداف مان داریم. اهدافی که فقط ما را به وضعیت کنونی باشگاه راضی نخواهد کرد چون می‌خواهیم تا جایی که امید و رویا اجازه می‌دهد ، پیشرفت کنیم . پروژه جدید ما برای وایادولید چهار پایه دارد : رقابت ، شفافیت ، انقلاب و شبکه‌های اجتماعی . با کارلوس سوارز و کادر مدیریتی باشگاه ادامه خواهیم داد . می‌خواهیم بهترین تیم ممکن برای حضور در رقابت‌ها را بسازیم تا نمادی از موفقیت پروژه ما باشد . شفافیتی بی نظیر در همه اقدامات باشگاه وجود خواهد داشت . از هواداران می‌خواهم روی ما برای تثبیت جایگاه وایادولید در لالیگا و سپس ساخت تیمی خوب حساب کنند . با اتحاد همه جانبه، اعتقاد دارم به دشوارترین اهداف هم خواهیم رسید . » این ها گوشه ای از صحبت های مالک جدید باشگاه وایادولید اسپانیا است . مردی که پیش از این ها به تمامی افتخارات ممکن در فوتبال رسید . رونالدو نازاریا دلیما برزیلی یا همان رونالدوی اورجینال .
پسری عاشق زیکو
« رونالدو لوييز نازاريا دليما » در 21 سپتامبر 1976 در « بنتو ريبيرو » واقع در ریو دوژانیرو برزيل متولد شد . او فوتبال را از « سائوكريستوائو » شروع كرد و پس از پيوستن به كروزيرو نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت . رونالدو در كودكي عاشق بازي « زيكو » بود. مردي كه لقب « پله سفيد » را يدك مي‌كشيد . اما پس از پيوستن رونالدو به آيندهوون هلند زمزمه‌هايي به گوش رسيد كه يك « پله جديد » ظهور كرده است !
رونالدینیو و رونالدو در تیم المپیک برزیل
در ابتدا همگان اين جوان را با عنوان « رونالدينيو » ( رونالدوي كوچك ) مي‌شناختند . زيرا يك رونالدوي بزرگ نيز در تيم عضويت داشت . از قضا رونالدینیو آن روزها به همراه رونالدو بزرگ تر با هم در المپیک 1996 عضویس از تیم ملی المپیک برزیل بودند و عنوان سوم مسابقات را از آن خود ساختند . البته این اولین تورنمنت رونالدو نازاریا نبود .
مرد ذخیره ای که ذخیره ماند
رونالدوي كوچك در 17 سالگي جام‌جهاني را تجربه كرد . مردم برزیل در این آرزو بودند که جوانک فوتبال برزیل مثل پله در جام جهانی به ستاره بازیها تبدیل شده و در پایان نیز قهرمان شود . حتی مادر کارلوس آلبرتو پری پرا ( مربی تیم ملی ) تلفنی از پسرش می پرسید که چرا رونالدو در تیم جایی ندارد ؟! اما زوج روماريو ـ به‌به‌تو كاملاً هماهنگ و درخشان بود و « پله جديد » به عنوان ذخيره به جام رفت و ذخيره هم بازگشت !
مریخی فاتح
مرد شش ميليون دلاري آيندهوون (رونالدو نازاریا ) در ژوئن 1995 با سي گل آقاي گل ليگ هلند شد و در فصل بعد نيز عليرغم مصدوميت در 20 بازي 19 گل به ثمر رساند . او پس از المپيك آتلانتا در ازاي 100 ميليون فرانك به بارسلونا مي‌پيوندد . در همين ايام همگان از مرد مريخي فوتبال مي‌گويند و يوهان كرويف مي‌گويد « اين مقايسه‌ها تنها انتظارات را بالا مي‌برد و به نفع رونالدو نيست » . رونالدو مرد سال 1996 مي‌شود . عنواني كه دو بار ديگر نيز آن را به دست مي‌آورد . او با بارسلون جام برندگان جام اروپا را فتح مي‌كند و پس از پيوستن به اينترميلان براي مدت كوتاهي گران‌ترين فوتباليست جهان مي‌شود .
تشنج بی سابقه
رونالدو نازاریا با اينتر نيز جام يوفا را تصاحب مي‌كند اما از آن پس زندگي ورزشي‌اش تغيير مي‌كند ، يك فينال كابوس‌وار در جام‌جهاني 1998 و بيهوشي مشكوك رونالدو قبل از فينال . باخت تحقیرآمیز ( 3-0 ) در فینال سبب تحقیقات گسترده مجلس برزیل شد و حتی رونالدو نیز به مجلس فراخوانده شد . گفته می شد كه به « دستور » كمپاني نايك ، رونالدو 90 دقيقه در فينال بازي كرد . اما نایک از تمامی اتهامات مبرا شد . رونالدو هم که قبل از فینال دچار تشنجی بی سابقه شده بود ، در صحن مجلس جمله ای تاریخی را به طنز بیان کرد : ما باختیم چون همیشه یک تیم می برد و یک تیم می بازد . ما باختیم چون نتوانستیم حریف را ببریم!
یک مهاجم چاق
پس از آن نيز مصدوميت‌هاي پياپي او ، چهره‌اي محبوب و مظلوم از وي ساخت . اما رونالدو سرانجام به جام 2002 رسيد و با به ثمر رساندن هشت گل در اين جام ، تعداد گلهاي خود را از جامهاي 1998 و 2002 به 12 رساند . پس از آن ناباورانه به رئال‌مادريد پيوست و عليرغم آغازي خوش ، كم‌كم به مردي چاق و كند تبديل شد . هرچند كه همين مرد فربه با به ثمر رساندن سه گل ديگر در جام 2006 بهترين گلزن تاريخ جام‌جهاني لقب گرفت . عنوانی که تا سال 2014 در اختیار او بود .
رونالدو در یک نگاه
تاریخ تولد: 18 سپتامبر 1976 قد: 183 سانتی متر تیم ها: کروزیرو ( 94-93 ) ، آیندهوون ( 96-94 ) ، بارسلونا ( 97-96 ) ، اینتر( 2002-97 )، رئال ( 07-02 ) ، میلان ( 08- 07)، کورینتیانس ( 11-2009 ) بازیهای ملی: زیر 17 سال برزیل ( 7 بازی و 5 گل در سال 1993 ) زیر 23 سال برزیل ( 8 بازی و 6 گل در 1996 ) بزرگسالان برزیل ( 98 بازی و 62 گل در بین سالهای 1994 تا 2011 )

ثبت نظر درباره «رونالدو نازاریا ، تولد مرد تاریخی فوتبال ؛ بیوگرافی + عکس»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید