زندگینامه سعید جلیلی

زندگینامه سعید جلیلی

نام : سعید

نام خانوادگی : جلیلی

تولد : 1344

تحصیلات : دکتری علوم سیاسی

محل تولد : مشهد

 

سعید جلیلی سیاستمدار ایرانی در سال 1344 در شهر مشهد(منطقه طلاب) متولد شد.تحصیلات خود را تا مقطع دکتری علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق به پایان رسانده و سابقه‌ای 18 ساله در وزارت امور خارجه دارد.همسر وی فاطمه سجادی است. عنوان پایان‌نامهٔ او «سیاست خارجی پیامبر» بود و در دانشگاه امام صادق به تدریس «دیپلماسی پیامبر» می‌پردازد.جلیلی در زمان جنگ ایران و عراق به عنوان نیروی بسیجی بارها در جبهه‌های جنگ حضور یافت. در دی ماه سال 1365 دیده‌بان تیپ 21 امام رضا (ع) خراسان بود که در عملیات کربلای 5 پایش زخمی شد و در بیمارستان صحرایی منطقهٔ شلمچه در پی نبود امکانات و وضعیت اورژانسی پای راست خود را از دست داد.

 

از وی به عنوان فردی ساده زیست، مخالف شدید تشریفات و وفاداری فوق العاده به اصول انقلاب و ولایت فقیه و فقاهت شیعی و مخالف سازش با غرب یاد می شود.وی در سال 68 به وزارت امور خارجه رفت و در سال 80 به دفتر مقام معظم رهبری رفت و در سمت مدیریت بررسی های جاری دفتر رهبر انقلاب به ادامه خدمت پرداخت. وی پس از انتخابات سوم تیر 84 به عنوان گزینه مطرح و موردنظر محمود احمدی نژاد رئیس دولت نهم برای تصدی وزارت امور خارجه مطرح شد اما بر اساس مصلحت، اداره معاونت اروپا و آمریکای این وزارتخانه را بر عهده گرفت. وی در حال حاضر دبیری شورایعالی امنیت ملی و مسئولیت پیگیری موضوع هسته ای کشورمان را بر عهده دارد .

 

پیشینه اجرایی :

1370: رئیس اداره بازرسی وزارت خارجه
1376: معاون اداره اول آمریکا در وزارت خارجه
1379: مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری
1384: معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
وی در تاریخ 21 اردیبهشت 1392 آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (1392) با حضور در وزارت کشور به منظور کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام کرد. وی پس از ثبت نام در جلسه مطبوعاتی شرکت نکرد. صلاحیت سعید جلیلی روز 31 اردیبهشت 1392 از سوی شورای نگهبان برای نامزدی یازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری تایید شد.

 

ثبت نظر درباره «زندگینامه سعید جلیلی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید