بهترین شرکت های نرم افزاری ایران

بهترین شرکت های نرم افزاری ایران
در ایران شرکت های نرم افزاری زیادی وجود دارد که در این میان نام دو شرکت از دیگر شرکت ها معروف تر است. کافه بازار و نوسا. آسمونی در این بخش به معرفی بهترین شرکت های نرم افزاری ایران می پردازد.

بهترین شرکت های نرم افزاری ایران

نرم‌افزار رایانه یا نرم‌افزار بخشی از رایانه است که دربرگیرنده داده‌ها یا دستورهای کامپیوتر است (بر خلاف سخت‌افزار که اجزای تشکیل دهنده کامپیوتر را می‌سازد). در دانش رایانه و مهندسی نرم‌افزار تمام اطلاعات فراوری شده به‌وسیله سیستم کامپیوتر، برنامه‌ها و داده‌ها را نرم‌افزار می‌نامند.

دو گروه کلی نرم‌افزارها

نرم‌افزار رایانه دو دسته است:
  • نرم‌افزار سیستم
  • نرم‌افزار کاربردی
نرم‌افزارهای کاربردی، برنامه‌های مورد استفاده کاربرند و نرم‌افزارهای سیستمی، مدیریت رایانه را برعهده دارند. آسمونی : مهم‌ترین نرم‌افزار سیستم، سیستم‌عامل است.

سیستم عامل

وقتی برنامه‌ای روی رایانه نصب می‌گردد، بعضی از اجزای سخت‌افزاری رایانه به فرمان آن برنامه در می‌آیند. برای نمونه هنگامی که با یک برنامه اجرای موسیقی کار می‌کنید، کارت صدای رایانه با برنامه پخش موسیقی همکاری می‌کند و یک آهنگ یا پرونده (فایل) صوتی را از طریق بلندگوی رایانه پخش می‌کند. آسمونی : ارتباط میان نرم‌افزار و سخت‌افزار توسط سیستم عامل انجام می‌شود. این تنها قسمتی از کار سیستم عامل است. سیستم عامل یک برنامه نرم‌افزاری است که چون تمام منابع و امکانات سخت‌افزاری در اختیار وی می‌باشد دارای ویژگی منحصر به فردی می‌باشد بنابراین آن را در رده نرم‌افزارهای سطح پایین (زبان ماشین) می‌خوانیم با این ویژگی که از اهمیت خاصی برخوردار است. به بیان دیگر سیستم عامل یک برنامه جامع است که اجازه در اختیار قراردادن منابع و امکانات سخت‌افزاری را برای نرم‌افزارها صادر می‌کند و این سیستم عامل است که مسئول صحت عملکرد سیستم و منابع آن است.

سیستم عامل شامل 4 بخش مهم است:

  • مدیریت پردازش و پردازشگر
  • مدیریت حافظه
  • مدیریت دستگاه‌های ورودی و خروجی (I/O)
  • مدیریت فایل
  • سه گروه کلی نرم‌افزارهای معماری

از دیدگاه ساختاری (معماری)، نرم‌افزارها به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

  • کاربر بنیان
  • کارگزار بنیان
  • کاربر کارگزار بنیان
آسمونی : واژه نرم‌افزار را در معناهایی به جز معنی برنامه رایانه‌ای نیز به‌کار می‌برند. مثلاً در دانش مدیریت برای اشاره به روش‌ها و دانش فنی (در برابر وسایل و تجهیزات و نیروی انسانی). نرم‌افزارها انواع گوناگونی دارند که مهم‌ترین دسته‌بندی آنها دستهٔ تجاری و آزاد است. به ویژه با رویکردهای طرح‌های گنو و لینوکس معنای ژرف تری به نرم‌افزارهای آزاد داده شده تا آنجا که برخی نرم‌افزارها را نماد فرهنگ می‌دانند. نرم‌افزارها را برنامه‌نویسان تدوین کرده و انتشار می‌دهند. این برنامه نویسان ممکن است در یک شرکت مشغول کار باشند یا در خانه برنامه‌نویسی کنند مانند برنامه نویسان برخی نرم‌افزارهای لینوکس. امروزه بیشتر کاربران تنها با ظاهر گرافیکی این برنامه‌ها کار می‌کنند و اقدامات بسیاری از آنها از دید کاربر پنهان می‌ماند به عبارتی هر نرم‌افزار مجموعه‌ای از رمزها است که از الگوریتمی خاص پشتیبانی می‌کنند این رمزها خود با رمزهای گرافیکی آمیخته شده و بسیاری از اقدامات برنامه به دور از چشم کاربر عادی رخ می‌دهد. برنامه‌ها با رمزهایی نوشته می‌شوند که بعداً یک رمزخوان آن را در رایانه کاربر اجرا می‌کند.

بهترین شرکت های نرم افزاری ایران

کافه بازار یکی از بهترین شرکت های نرم افزاری ایران

کافه بازار یک فروشگاه نرم‌افزار اندروید است که در بهمن ماه 89 توسط رضا محمدی قایقجی، حسام میرآرمندهی و تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف طراحی شد. در کافه بازار بیش از 130 هزار نرم‌افزار کاربردی اندرویدی ایرانی تولیدشده توسط 21 هزار توسعه‌دهنده، به38 میلیون کاربر ارائه می‌شود. در اسفند سال 1393، این برنامه 17 میلیون نصب فعال داشته و 14 میلیون حساب کاربری فعال داشته‌است. آسمونی : این میزان در اواخر سال 95 به 32 میلیون نصب فعال رسید. درآمد توسعه‌دهندگان از فروش و تبلیغات 120 میلیارد ریال در سال 1393 اعلام شد. ارزش این شرکت در سال 2014 میلادی 20 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

تاریخچه کافه بازار

در سال 89 کاظم محمدزاده و تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف بر روی پروژه‌ای به نام «فارسی‌تل» کار می‌کردند. هدف این پروژه فارسی‌سازی اندروید و تولید تعدادی برنامه ضروری فارسی بود. در دی ماه همان سال حسام میرآرمندهی که برای ادامهٔ تحصیل به دانشکدهٔ کارآفرینی دانشگاه چالمرز سوئد رفته بود، به ایران بازمی‌گردد و در ایران ماندگار می‌شود. او پروژهٔ فارسی‌تل را متوقف می‌کند و به دنبال راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نرم‌افزارهای اندروید می‌رود. وی در بهمن 89 اولین نسخهٔ کافه بازار را در کنگره موبایل ایران منتشر می‌کند. دفتر این شرکت در سعادت‌آباد تهران است و بیش از 200 نفر کارمند در آن مشغول به کار هستند.

محصولات دیگر کافه بازار

به جز فروشگاه نرم‌افزارهای اندروید کافه بازار، در این شرکت محصولات دیگری شامل «عدد» به عنوان یک پلتفرم تبلیغات برای موبایل، «دیوار» که یک سرویس نیازمندی‌های آنلاین است، و «رسید» که یک سرویس پرداخت پول با موبایل است، طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند. همچنین در خود فروشگاه نرم‌افزارهای اندروید، سرویس «برنامه‌های آنی» معرفی شد که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌هایی طراحی کنند که کاربران برای اجرای آن نیازی به دانلود و نصب برنامه ندارند و بلافاصله قابل اجرا است. آسمونی : واگذاری مدیریت شبکهٔ تبلیغاتی «عدد» در تاریخ 30 بهمن ماه سال 1395 به شرکت آوای هوشمند همراه پارس اعلام شد

نوسا یکی از بهترین شرکت های نرم افزاری ایران

نوسا، (NOSA) مختصر شده شرکت نرم‌افزار و سخت‌افزار ایران است، که در سال 1367 با هدف فعالیت در زمینه مهندسی نرم‌افزار و سخت‌افزار بنیان گذاشته شد و در طول سالیان گذشته، طراحی و تولید نرم‌افزارهای کاربردی در زمینه سیستم‌های مالی و منابع سازمانی و سیستم‌های اطلاع‌رسانی و اتوماسیون مراکز اسناد و کتابخانه‌ها را به عنوان محور اصلی فعالیت‌های خود دنبال نموده‌است.

عملیات نوسا

آسمونی : شرکت نوسا 25 سال سابقهٔ فعالیت دارد. این شرکت، علاوه بر دفاتر تهران، در یزد، اصفهان، کرمان، مشهد، شیراز،رشت و خرم آباد نیز دفتر دارد و به تمام مشتریان خود در هر جای ایران خدمات ارائه می‌نماید. برنامه‌های آتی شرکت عبارتند از دو ساختمان در حال ساخت، دفتر مرکزی جدید در پارک فناوری پردیس و مرکز اسناد جدید در پارک فناوری شیخ بهایی اصفهان. این شرکت در حال حاضر جزء شرکت‌های طبقه‌بندی شده و به رسمیت شناخته شده از سوی شورای عالی انفورماتیک کشور، عضو انجمن شرکت‌های انفورماتیک و یکی از سهامداران شرکت تحقیقات و توسعه نرم‌افزار ایران (ثنارای) می‌باشد. گواهینامه‌های سیستم‌های اطلاع‌رسانی و کتابخانه دیجیتال نوسا در بیش از 500 مرکز و نرم‌افزارهای مالی و اداری نوسا در بیش از 3000 مرکز در سراسر کشور در حال استفاده می‌باشند.

تاریخچه نوسا

شرکت نوسا در سال 1367 توسط جمعی از اساتید و دانشجویان نخبه دانشگاه شریف تأسیس شد. شرکت کار خود را با تهیه سخت‌افزار، راه اندازی شبکه رایانه‌ای، و نرم‌افزارهای سفارشی شروع کرد. در سال 1368 نوسا اولین نسخه نرم‌افزار کاربردی خود را آماده کرد و نهایتاً در سال 1370 نوسا مشارکت خود را در توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار سفارشی، کنار گذاشت و تیم خود را به منظور طراحی و تولید نرم‌افزار مدیریت مالی و نرم‌افزار اتوماسیون اطلاعات متمرکز کرد. چند سال پس از ایجاد آن، نوسا اولین سیستم یکپارچه کتابخانه مبتنی بر وب را در ایران عرضه کرد. آسمونی : این نرم‌افزار سیمرغ نامیده شد. کتابخانه‌های مجهز به سیمرغ می‌توانند علاوه بر منابع خود، امکان جستجوی منابع سایر مراکز مجهز به سیمرغ در شبکه اینترنت را هم فراهم کنند. نوسا با ورود نسل windows NT نسل سوم نرم‌افزارهای مالی خود را با عنوان سیستم مالی یکپارچه نوسا در سال 1380 با امکان استفاده از طریق وب به بازار ارائه نمود. این شرکت از سال 1384 با هدف فعالیت در کلیه زمینه‌های مرتبط با تکنولوژی RFID شروع به طراحی و تولید نرم‌افزارهای مرتبط و اخذ نمایندگی از شرکت‌های معتبر بین‌المللی در زمینه تولید سخت‌افزار و تجهیزات مرتبط با تکنولوژی RFID نمود.

سیستم مالی یکپارچه نوسا

سیستم مالی یکپارچه نوسا این امکان را می‌دهد که فعالیت‌های مالی یک واحد تجاری را در شبکه‌های گسترده، شلوغ و نا امن امروز، به صورت یکپارچه و منسجم، بدون مغایرت و بدون مخدوش شدن اطلاعات به صورت مدون و قابل اتکا، سازماندهی نمود. سیستم مالی یکپارچه نوسا ساختار نرم‌افزار به گونه‌ای است که تمامی موسسات اعم از کوچک با ساختار مالی ساده تا شرکت‌های اقماری بزرگ با ساختار مالی پیچیده بتوانند از آن استفاده نمایند.

حسابداری نوسا

نرم‌افزار حسابداری نوسا بخشی از سیستم مالی یکپارچه نوسا است، که با ساختار درختی و قابل انعطاف حسابها و تفصیلی‌ها و امکان طبقه‌بندی هر یک تا 20 سطح با 1 تا 9 رقم کد می‌باشد.

دریافت و پرداخت نوسا

از مشخصه‌های نرم‌افزار دریافت و پرداخت نوسا طراحی راه‌حل‌های نوین دریافت و پرداخت و پیاده‌سازی آن‌ها با استفاده از استانداردهای نوسا می‌باشد.

انبار و کنترل موجودی نوسا

نرم‌افزار انبار و کنترل موجودی نوسا سیستمی کامل برای کنترل فیزیکی موجودی‌های مواد و کالا و همچنین تسهیل عملیات مالی مربوط (رفت و برگشت کالاها) می‌باشد.

مدیریت فروش نوسا

کلیه عملیات‌های فروش از صدور پیش فاکتور و درخواست تا صدور حواله، صدور فاکتور فروش و صدور سند فروش در این سیستم صورت می‌پذیرد. همچنین با استفاده از ساختار یکپارچه، آمار فروش محصولات، اقلام بستانکار در حسابهای درآمد و بدهی مشتریان به صورت هم‌زمان در سیستم ثبت می‌شوند.

پرسنلی و حقوق و دستمزد نوسا

آسمونی : نظام‌های گوناگون حقوق و دستمزد در کنار روش‌های متنوع مدیریت منابع انسانی، شرکت نوسا را ناگزیر نمود تا با رویکردی متفاوت سیستم پرسنلی و حقوق و دستمزد را طراحی نماید. بدین نحو که تمامی تعاریف اولیه نرم افزار شامل فیلدهای مشخصات، اطلاعات حکمی، متغیرهای ماهانه و سایر اطلاعات مرتبط با پرسنل را به صورت کاملاً پویا، قابل تعریف و تغییر توسط کاربر در سیستم پرسنلی و حقوق و دستمزد در نظر بگیرد تا بتواند انواع روش‌های محاسبه و پرداخت دستمزد را تحت پوشش قرار دهد.

هدیه نوسا

آسمونی : این نرم‌افزار مبتنی است بر نرم‌افزار حسابداری نوسا. درخت حسابها، درخت تفصیلی‌ها، امکان درج هم‌زمان حساب و یک تفصیلی شناور در اسناد، تقویم، دفتر تلفن و نشانی و اغلب گزارش‌های حسابداری M در این نرم‌افزار وجود دارند. دریافت و پرداخت، انبار، فروش، و برخی از امکانات حسابداری M در این نرم‌افزار پیاده‌سازی نشده‌اند.

پورتال نوسا

پورتال ابزاری قوی و کار آمد برای طراحی و پیاده‌سازی درگاه‌های اینترنتی (Websites) است. یکی از بهترین پورتال‌ها، محصولی به نام DotNetNuke می‌باشد که دهها هزار نسخه از آن در سراسر دنیا نصب شده‌است. پورتال نوسا، نسخه فارسی، بهینه شده، متن‌باز و رایگان این محصول توسط شرکت نرم‌افزار و سخت افزار ایران (نوسا) می‌باشد.

پورتال سیمرغ

آسمونی : پورتال سیمرغ نسخه‌ای از پورتال نوسا می‌باشد که قسمت‌های مختلف آن از پیش بر اساس نیاز کتابخانه‌ها تنظیم شده‌است. به نحوی که کتابداران و مسئولین کامپیوتر کتابخانه‌ها برای راه اندازی پورتال مناسب خود تنها احتیاج به تغییرات و تنظیمات مختصری در آن دارند. این امکانات که به منظور جستجوی منابع چاپی و دیجیتال و سرویس‌های امانت سیمرغ به پورتال اضافه شده‌اند می‌توانند بسته به امکانات و نیازهای هر مرکز تنظیم شوند تا هر مرکز سرویس‌های سیمرغ را مطابق میل خود به کاربران ارائه دهد.

کتابخانه دیجیتال سیمرغ

کتابخانه دیجیتال سیمرغ این امکان را می‌دهد که فعالیت‌های تولید و توزیع دانایی را در شبکه‌های گسترده انجام داد. آسمونی : ساختار نرم‌افزار به گونه‌ای است که تمامی موسسات اعم از کوچک تا شرکت‌های اقماری بزرگ سازمانی بتوانند از آن استفاده نمایند.

سیستم جامع اطلاع رسانی

سیمرغ مجهز به یک نرم‌افزار مدیریت پایگاههای اطلاعات متنی است که در آن می‌توان هر گونه اطلاعات متنی را ذخیره، بازیابی و پردازش کرد. کتابخانه‌ها و مراکز اسناد با کمک این نرم‌افزار می‌توانند اقدام به ساماندهی انواع منابع و مدارک خود شامل کتاب، نشریه، پایان‌نامه، مقاله و... نموده و علاوه بر انجام خدمات فنی کتابخانه اقدام به اطلاع‌رسانی درباره آن‌ها در شبکه اینترنت نمایند. ابزار اطلاع‌رسانی سیمرغ در اینترنت که به دلیل توانایی اتصال مراکز مختلف "شبکه سیمرغ" نامیده می‌شود امکان اطلاع‌رسانی سریع و هم‌زمان به کاربران در هر نقطه‌ای از کشور را به هر یک از منابع موجود در مراکز مجهز به سیمرغ فراهم می‌کند.

سیستم نگهداری منابع دیجیتال

کتابخانه‌ها و مراکز اسناد علاوه بر نگهداری اصل منابع خود به دو دلیل نیاز به نگهداری فرم رقمی شده (Digitized) آن‌ها را نیز دارند. دلیل اول گرانبها بودن پاره‌ای از منابع کتابخانه می‌باشد که محدودیت‌های زیادی را در استفاده از آن‌ها ایجاد می‌کند و کتابخانه‌ها می‌توانند با ارائه فرم رایانه‌ای آن‌ها مقدار قابل توجهی از نیاز مراجعین را برطرف کنند. آسمونی : دلیل دوم نیاز به دسترسی از راه دور (از طریق اینترنت) به منابع و مدارک می‌باشد که جز با تبدیل آن‌ها به فرم رایانه‌ای امکانپذیر نمی‌باشد. سیمرغ مجهز به یک نرم‌افزار پیشرفته نگهداری منابع الکترونیک است که علاوه بر امکان ذخیره و مدیریت منابع الکترونیک، امکان ایجاد محدودیت در نحوه دسترسی به این منابع و تهیه آمار از آن‌ها را نیز در اختیار کتابخانه‌ها و مراکز اسناد قرار می‌دهد.

سیستم گردش امانات

با استفاده از نرم‌افزار گردش امانات سیمرغ سرویس‌های کامل امانت، مطالعه در محل و رزرو در اختیار کتابداران قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار دارای پشتیبانی کامل انواع اعضای درون سازمانی، برون سازمانی و حقوقی است و به دلیل امکان نصب در شبکه‌های گسترده و حتی اینترنت تبدیل به ابزاری بسیار کارا و لازم برای کتابخانه‌ها شده‌است.

فناوری RFID

به منظور تسریع در امور کتابخانه و همچنین افزایش زمان‌ها و مکانهای دسترسی به منابع، کتابخانه‌ها و مراکز اسناد نیازمند استفاده از تکنولوژی‌های جدید به منظور کاهش نیاز به وجود متصدیان ارائه خدمات هستند. آسمونی : طی چند سال اخیر فناوری جدیدی به نام RFID (شناسایی با امواج رادیویی) در این زمینه عرضه گردیده است. این فناوری نه تنها در بخش‌های سرویس خودکار امانت نظیر دستگاه‌های خودپرداز امانت به کار می‌رود بلکه در تسریع امور کتابخانه نظیر شلف خوانی نیز جایگاه ویژه‌ای یافته‌است.

آرشیو کتاب نوسا

کتابخانه‌ها و مراکز اسناد دارای منابع متنوعی هستند ولی به‌طور کلی می‌توان منابع آن‌ها را به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم کرد. منابع عمومی به منابعی می‌گویند که فقط خاص یک کتابخانه نیست و هر کتابخانه مانند دیگران فقط نسخه‌هایی از آن را در اختیار دارد. آسمونی : از مهمترین این منابع می‌توان کتاب را نام برد. منابع اختصاصی به منابعی می‌گویند که محتوای آن متعلق به کتابخانه است و جای دیگری نمی‌توان آن را یافت. از مهمترین منابع اختصاصی کتابخانه‌ها می‌توان پایان‌نامه را نام برد. آرشیو کتاب نوسا این امکان را به جستجوگران کتاب می‌دهد که با سرعت زیاد به دنبال کتاب مورد نظر خود در یک پایگاه اطلاعات مرجع کتاب بگردند.

مراکز آنلاین در شبکه سیمرغ

تعدادی از مراکز اطلاع رسانی سیمرغ تصمیم به فراهم کردن دسترسی آنلاین منابع فیزیکی و اسناد دیجیتال خود برای مهمانان و کاربران از طریق شبکه سیمرغ نموده‌اند. آسمونی : کاربر می‌تواند یکباره همه شبکه را جستجو کرده یا به صورت جداگانه با استفاده از وب سایت هر مرکز وارد پورتال کتابخانه و اسناد آن مرکز شود

ثبت نظر درباره «بهترین شرکت های نرم افزاری ایران»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید