فایل چیست + تعریف انواع فایل

فایل چیست + تعریف انواع فایل
فایل سیستم روشی است برای ذخیره سازی و سازماندهی فایلهای کامپیوتر که باعث دسترسی آسان به آنها می شود. همچنین از سیستم فایل، برای مدیریت نحوه ذخیره سازی و همچنین بازیابی اطلاعات استفاده می شود. اگر فایلِ سیستم وجود نداشته باشد ابتدا و انتهای اطلاعات ذخیره شده تشخیص داده نمی شود. اگر می خواهید بدانید فایل چیست و با انواع آن آشنا شوید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

فایل چیست + تعریف انواع فایل

حافظه های جانبی وسایل گوناگون اغلب برای سازگاری بیشتر از فایل سیستم FAT32 استفاده می کنند اما در صورتی که حافظه ها بزرگتر شوند به فایلِ سیستم NTFS نیاز پیدا می کنند.

برخی از این نوع فایلها نیز مخصوص به یک سیستم عامل هستند مثلا فایلِ سیستم +HFS با ویندوز سازگاری ندارد و برای سیستم عامل Mac OSX است. همچنین سیستم عامل های لینوکس فایلِ سیستم های مخصوص به خود را دارد. آشنایی با سیستم فایلها برای کاربرانی که با گجت ها و ابزار مختلف کار می کنند واجب است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم بیشتر با انواع فایل سیستم آشنا شویم .

آشنایی با فایل سیستم

تفاوت درفایل سیستمهای مختلف به این علت است که هرفایل سیستم ازروش متفاوتی برای سازماندهی اطلاعات هارددیسک استفاده میکند. در پارتیشن بندی هر درایو با سیستم فایل مشخصی فرمت بندی می شود. فایل سیستم بااعمال روشی داده های موجودبرروی درایوراجدامیکندوبه قطعات جداتبدیل میکندکه این قطعات مجزارامابه اصطلاح فایل میگوییم. همچنین فایلهای سیستم دارای شاخصی است که لیستی از فایلها و مسیر ذخیره شدنشان را نگهداری می کند. در این حالت سیستم عامل بجای بررسی کردن کل درایو و پیدا کردن یک فایل می تواند به راحتی مکان فایل را پیدا کند.

علت زیاد بودن فایلِ سیستم ها

آسمونی : فایلِ سیستم های گوناگون روش های مختلفی برای سازماندهی داده ها دارند. برخی فایلِ سیستم ها سریعتر هستند و برخی دیگر امنیت بیشتری دارند. بعضی با فضاهای کوچک سازگار هستند و بعضی با فضاهای بزرگ تر, برخی از فایل سیستم ها در برابر فایلهای مخرب مقاومت دارند اما برخی این ویژگی ها را نادیده گرفته و بر سرعت دسترسی تمرکز بیشتری دارند. و هیچ فایلِ سیستمی تمامی مشخصه های گفته شده را به صورت یک جا ارائه نمی کند. هرسیستم عاملی فایل سیستمهای مربوط به خودش رادارد وهمچنین فایلِ سیستمهای جدیدتر بافضاهای بیشتری سازگاری دارند وویژگی های بیشتری دارند. فایل سیستم مانند پارتیشن بندی نیست و بخشی از فضای ذخیره سازی محسوب نمی شود و در اصل روشی است برای ساماندهی و نامگذاری و تهیه لیست از فایلهای موجود بر روی فضای ذخیره سازی.

معرفی انواع فایلِ سیستم

آسمونی : در این بخش فایلِ سیستم های رایجی که استفاده می شوند مرور می کنیم. البته تمامی اختلافات قابل ذکر نیست و در این بخش توضیح مختصری ارائه می دهیم. FAT32: این نوع از فایلها از قدیم برای ویندوز استفاده شده است اما برای بسیاری از حافظه های ذخیره سازی از جمله حافظه های ذخیره سازی قابل حمل همچون فلش مموری ها و کارت های حافظه بصورت پیش فرض استفاده می شود. و در اصل برای فضاهای ذخیره سازی با حجم کم کاربرد دارد. برای رسانه های ذخیره سازی با حجم بالا همچون درایوهای 1 ترابایتی از فایلِ سیستم NTFS استفاده می شود.

NTFS:

در نسخه های جدید ویندوز از XP به بالا برای فرمت پارتیشن ها از فایلِ سیستم NTFS استفاده می شود و می توان از آن برای درایو های دستگاههای جانبی نیز استفاده کرد.

+HFS:

آسمونی : در سیستم عامل مک برای پارتیشن های داخلی از فایل سیستم +HFS استفاده می شود. البته بر روی سیستم عامل های مک می توان از فایل سیستم FAT32 هم برای خواندن و نوشتن اطلاعات استفاده کرد اما در NTFS می توان بصورت پیش فرض فقط اطلاعات را خواند.

ExT2/3/4:

این نوع از فایلها در لینوکش مشاهده می شوندو نسخه 2 این فایلِ سیستم قدیمی است و ویژگی هایی مانند نوشتن در حالت کرش رایانه و یا خاموش شدن آن را ندارد و اطلاعات از بین می رود. درنسخه 3این ویژگی هااضافه شده است واین مشکلات برطرف شده است اماسرعت فایلِ سیستم کم شده است,نسخه 4جدیدتر وسریعتراست. این نوع فایل سیستم ها در ویندوز و مک پشتیبانی نمی شوند. و برای دسترسی به فایلهای ذخیره شده در این فرمت بندی به نرم افزار جداگانه ای نیاز است. برای همین پیشنهاد این است که پارتیشن های لینوکسی EXT4 و دستگاههای ذخیره سازی قابل حمل FAT32 یا NTFS باشند. لینوکس توانایی خواندن و نوشتن بر روی FAT32  و NTFS را دارد.

Btrfs:

این فایلِ سیستم نسل جدیدی از فایلِ سیستم های لینوکس است و در حال توسعه می باشد. البته این فایلها بصورت پیش فرض در توزیع های لینوکس وجود ندارد اما به زودی جایگزینی برای Ext4 خواهد شد. برای سیستم عامل های بر پایه یونیکس فایلِ سیستم های مختلفی وجود دارد.

ثبت نظر درباره «فایل چیست + تعریف انواع فایل»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید