انصراف برخي كانديداها به نفع بازيگران اصلي

انصراف برخي كانديداها به نفع بازيگران اصلي

تاریخ خبر: 1392/02/23

 با پايان زمان ثبت نام كانديداهاي رياست جمهوري تمام كساني كه احساس تكليف كرده بودند نام نويسي كردند. البته عده اي از احساس تكليفي‌ها هم با توجه به ائتلاف‌هايي كه تشكيل داده بودند و نتيجه نهايي آن از نام نويسي خودداري كرده و بر خروجي ائتلاف گردن نهادند. اكنون موج احساس تكليف فروكش كرد و پس از فروكش كردن گمانه زني‌ها درباره كانديداهاي احتمالي ظاهرا موج جديدي به راه افتاده است. "احساس ايثار" بنده انصراف مي‌دهم، تبديل به جمله اي كليدي در فضاي سياسي امروز كشور شده و كاملا خلأ احساس تكليف را پر كرده است. كانديداهايي كه هنوز عرق تنشان خشك نشده، از حضور در عرصه رقابت‌ها انصراف مي‌دهند. البته بعضي‌ها كه وعده داده بودند در صورت كانديدا شدن شخصيتي خاص از حضور در رقابت‌ها انصراف مي‌دهند، به وعده خود عمل مي‌كنند. اما عده اي هم وجود دارند كه آمده بودند تا بروند.

فدائيان مشايي

طيف دولت كه با چندين كانديدا وارد عرصه انتخابات شده ، واقف است كه به غير از مشايي كه ديگر رسما نامزد شده است شانس چنداني براي راي آوردن ندارند. ديگر كانديداهاي آنها آمده اند كه بروند. احتمال مي‌رود هر شخصي از طرف دولت بتواند از فيلتر شوراي نگهبان بگذرد با جملاتي احساسي و حماسي به سود مشايي از كوران انتخابات كناره گيري مي‌كند. روح ا... احمد زاده كرماني، محمد رضا رحيمي، علي اكبر جوانفكر، عليرضا علي احمدي و صادق خليليان را مي‌توان در اين دسته جاي داد. منصرفان از طيف دولت تا پايان بررسي صلاحيت‌ها صبوري مي‌كنند تا مشخص شود مشايي تاييد يا رد صلاحيت مي‌شود. به نظر مي‌رسد استراتژي بعدي كمپين انتخاباتي حامي دولت موج سواري روي رد صلاحيت‌ها و انصراف دادن به نفع مشايي باشد.

هاشمي‌باشد من نيستم!

 ماه‌ها بود كه عده اي مي‌گفتند اگر‌هاشمي‌ يا خاتمي‌ بيايند ما نيستيم. البته نه از سر قهر و كينه. آنان خود را زير چتر دو رئيس جمهور سابق تعريف كرده بودند. زماني كه كار به روز آخر و ساعت‌هاي پاياني رسيد و‌هاشمي‌ و خاتمي‌هنوز نيامده بودند برخي كانديداها ديگر تامل را جايز نديده و به ستاد انتخابات كشور رفتند و ثبت نام كردند.اما حضور دير هنگام‌هاشمي‌معادلات موافقان و مخالفان وي را بر هم زد و از همان شنبه شب، كساني كه احساس تكليف كرده بودند كه به ميدان بيايند احساس كردند كه يا جاي ما در رقابت‌هاي انتخاباتي است يا‌هاشمي. جواد اطاعت از اولين افرادي بود كه به نفع‌هاشمي‌انصراف داد. اين نماينده پيشين مجلس و استاد دانشگاه شهيد بهشتي در گفت و گو با خانه ملت ضمن اعلام انصراف خود از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌ا...‌هاشمي‌رفسنجانی تأکید کرد: با حضور ایشان دیگر تکلیفی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری احساس نمی‌کنم و به تبعیت از تصمیم اصلاح‌طلبان در اجماع بر روی کاندیدای واحد اعلام انصراف خود را به نفع رئیس مجمع تشخیص مصلحت اعلام می‌کنم. 

همچنين مسعود پزشکیان با توجه به حضور آیت‌ا...‌هاشمي‌رفسنجانی دلیلی برای ادامه عرصه انتخابات ندیده و از ادامه رقابت انصراف داد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در مجلس با اشاره به ثبت‌ نام‌ هاشمي‌ رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری در گفت و گو با "خانه ملت" گفت: ثبت‌نام‌های جدید جو رقابتی را به وجود آورده است و باید منتظر اعلام نظر شورای نگهبان درخصوص کاندیداها بود. همچنين خبر گزاري فارس گزارش داده است در پی ورود‌هاشمي‌ رفسنجانی به عرصه انتخابات، شنیده شده 3 تن از داوطلبان ریاست جمهوری قصد دارند در دیداری با وی انصراف خود را از کاندیداتوری اعلام کنند. 

بنا بر اين گزارش حسن روحانی، محمد شریعتمداری و محمدرضا عارف از جمله چهره‌هایي هستند که در روزهای اخیر برای نامزدی در انتخابات یازدهم ثبت‌نام کردند و بعد از اعلام کاندیداتوری گفته بودند که در صورت ورود‌هاشمي‌رفسنجانی به صحنه انتخابات، به نفع وی از نامزدی انصراف مي‌دهند. شنیده شده این سه تن با یکدیگر توافق کرده‌اند ظرف روزهای آتی در دیدار با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضمن اعلام انصراف از کاندیداتوری، حمایت خود از‌هاشمي‌را اعلام کنند. همچنين مصطفي‌كواكبيان در دانشگاه اميركبير اعلام كرد انصرافش به نفع هاشمي بستگي به تصميم كنگره حزب مردم‌سالاري دارد. قطعا هر چه به روزهاي منتهي به انتخابات نزديك شويم اين روند ادامه داشته و بر تعداد كساني كه به سود‌هاشمي‌كنار خواهند كشيد افزوده مي‌شود.

جبهه اصولگرايان همچنان در اغما

پس از اينكه ابوترابي فرد به عنوان نامزد نهايي ائتلاف 5 گانه برگزيده شد سه عضو ديگر اين ائتلاف ثبت نام نكردند. اما منوچهر متكي نتيجه نهايي ائتلاف را نپذيرفت و رسما نامزد انتخابات شد. در ائتلاف 1+2 هم كه هر سه نفر ثبت نام كردند همچنان اعلام مي‌كنند از اين ائتلاف قطعا يك نفر نامزد نهايي خواهد بود. باقري لنكراني هم به عنوان كانديداي جبهه پايداري ثبت نام كرد. اما آنچه معادلات اصولگرايان را بر هم ريخت تنها ورود‌هاشمي‌نبود. ثبت نام ناگهاني سعيد جليلي گمانه زني‌هاي زيادي در اردوگاه اصولگرايان را رقم زد.

پيش از اين جليلي به عنوان كانديداي احتمالي جبهه پايداري مورد بحث بود اما به يكباره لنكراني به عنوان كانديداي نهايي اين جبهه معرفي شد. بازی پایداری‌ها با آمدن جلیلی به‌هم ریخته است.

پیش از این اعضای ارشد پایداری گفته بودند که جلیلی هم بیاید لنکرانی همچنان هست. اما این در شرایطی بود که‌هاشمي‌نیاید. در چنین صورتی باید به فتوای بزرگ شورای فقاهتی عمل کنند. چند ماه پیش مصباح يزدي گفته بود که اگر خطر انتخاباتی اصولگرایان را تهدید کند باید همه گروه‌ها پشت سر صالح مقبول اجماع کنند.

اما صالح مقبول کیست؟ امروز ظاهرا قالیباف در نظر سنجی‌هاي اصولگرايان بالاتر از بقیه است. حال كه جلیلی فعال شده است معلوم نیست سرنوشت لنكراني و قاليباف چه مي‌شود. به احتمال زیاد سراغ جلیلی مي‌روند. اما این فرمان چرخاندن برای اصولگرايان بدون هزینه نیست. بارها اعلام کرده اند که اصلح را انتخاب کردیم و اهل ائتلاف و کناره گیری هم نیستیم. همچنین گفته بودند که لنکرانی از بین میرکاظمي‌و جلیلی و فتاح انتخاب شده است و همین‌طور علنا گفتند که جلیلی هم بیاید دست از کاندیدای اصلح بر نخواهند داشت. 

به این ترتیب باید برای بدنه اجتماعی خود توجیه گفتمانی مناسبی داشته باشند. بالاخره تصمیم گیری در کف بازار سیاست که متناسب با اخبار و آرایش‌ها و رفتار کنش گرهای متقابل و رقبای سیاسی است را نمي‌شود به فتوا گره زد.اين در حالي است كه علي اكبر ولايتي در جديدترين موضع گيري خود با بیان اینکه ائتلاف پیشرفت دچار رقابت‌های داخلی نشده است و تابع تصمیم جامعتین خواهد بود ، گفت: در صورت حمایت جامعتین از سعید جلیلی، ائتلاف پیشرفت از وی حمایت خواهد کرد. 

علی اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامي‌که شنبه شب در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) حضور یافته بود در سخنانی با تشریح فضای سیاسی و انتخاباتی کشور گفت: امیدواریم با توافق اصولگرایان، در نهایت یک نفر بالا بیاید و صحنه را به نفع معتقدین اصلی به نظام به پیروزی برساند. حداد عادل ديگر عضو ائتلاف پيشرفت نيزگفت با ورود جلیلی به صحنه انتخابات باید منتظر بمانیم و ببینیم آینده چگونه ترسیم می‌شود و آیا جلیلی جهشی در میزان آرای جامعه دارد. اگر اینگونه باشد واقعیتی است که ما 3 نفر نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم. 

عضو ائتلاف پیشرفت در همین زمینه افزود: هدف ما کمک به پیروزی اصولگرایان است و ما برای پیروزی این جریان کار می‌کنیم. حال بايد ديد انتخاباتي كه ظاهرا با تعدد كانديدا مواجه بود با كناره گيري بسياري از چهره‌ها به نفع بازيگران اصلي، به انتخاباتي با بازيگراني محدود تبديل مي‌شود؟

ثبت نظر درباره «انصراف برخي كانديداها به نفع بازيگران اصلي»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید