اسپم اسکور چیست؟ و روش چک کردن اسپم اسکور

اسپم اسکور چیست؟ و روش چک کردن اسپم اسکور
یکی از دغدغه های وبمسترها،  اسپم شدن سایت در گوگل است. بنابراین مواردی مانند: بررسی پنالتی شدن سایت ، بلاک شدن سایت در گوگل، از کجا بفهمیم سایت پنالتی شده ، پنالتی گوگل چیست ،  رفع پنالتی گوگل ، جریمه گوگل و … ممکن است برای ناظر بیرونی عجیب باشد ، اما برای آنها ابدا جای تعجب ندارد. اگر می خواهید بدانید اسپم اسکور چیست؟ و روش چک کردن اسپم اسکور را بیاموزید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

اسپم اسکور چیست؟ و روش چک کردن اسپم اسکور

آسمونی : اگرمی خواهید که نحوه اسپم شدن سایت در گوگل  را درک کنید، شاید این پست کمک کند تا فاکتورهای جریمه گوگل یا spam flag (در فارسی فلگ اسپم) را بشناسید. سایت MOZ در سال 2014 برای تحلیل نحوه جریمه شدن سایت ها توسط گوگل، تعداد زیادی از فاکتورهای احتمالی که منجر به اسپم شدن سایت در گوگل می شود را مورد بررسی قرار داد. نهایتا مقیاسی به نام Spam Score را معرفی کرد که نتیجه آن اعلام 17 فاکتوری ( spam flags ) است که بیشترین همبستگی با دریافت پنالتی گوگل را نشان می دهند.

اسپم چیست؟

قبل از اینکه به  Spam Flags بپردازیم، شاید لازم باشد که ابتدا به تعریف اسپم از دید ابداع کنندگان آن پرداخته شود. تیم تحقیقاتی سایت MOZ ، بر اساس تعریف اسپم از دید گوگل، تعداد زیادی سایت را بررسی کرده اند.

آسمونی : خلاصه ای از این تحقیق به شرح زیر است :

 • سایت ها بطور تصادفی و از ایندکس Mozscape و با طبقه بندی MozRank آنها انتخاب شده اند.
 • Spam Score را برای سطح زیر دامنه (subdomain) تعریف می کنند و برای root domain و صفحات کارکردی ندارد.
علت آن است که داستان لینک های اسپم به نوعی به سطح زیر دامنه گره خورده است. موارد استثنا هم  وجود دارد اما ظاهرا برای محققان moz این دسته مفیدتر بوده اند.
 • در مرحله بعد سایت ها crawl شده اند و آنهایی که 200 redirect آنها ok بوده، برای چک نهایی انتخاب شده اند.
 • در مرحله آخر، 10 نتیجه سرچ گوگل ( در آمریکا) برای یک دامین خاص را با اسم آن دامنه ( به عنوان کلمه کلیدی اصلی) مطابقت داده اند.
اگر با هم تطبیق نداشته اند، آن را اسپم (spam) و در غیر اینصورت “ham” نامیده اند.

17 فاکتور Spam Flags ( فلگ اسپم یا فاکتورهای پنالتی گوگل )

 1. پایین بودن امتیاز MozRank یا MozTrust ( اگر موزرنک در مقایسه با موزتراست بیشتر باشد احتمال اسپم شدن است.)
 2. سایت های بزرگ با تعداد لینک کم
 3. تنوع کم در لینک هایی که در سایت موجود است. ( اگر درصد زیادی از لینک های یک سایت از دامنه های محدودی باشند احتمال اسپم شدن بالاتر می رود.)
 4. نسبت لینک های follow به nofollow در سطح زیر دامنه (subdomain) نرمال نباشد.( البته باید دید تعریف نرمال از دید ابداع کنندگان مقیاس دقیقا چیست. بطور مرسوم تعداد لینک های nofollow  در یک سایت بیشتر از لینک های follow آن است . اما اگر این نسبت برعکس باشد احتمال دریافت فلگ اسپم برای آن سایت بیشتر است.)
 5. نرمال نبودن نسبت لینک های follow و nofollow در خود دامنه.

 6. تعداد کم لینک های معتبر
 7. محتوای بسیار کوتاه و غیر غنی
 8. تعداد بسیار زیاد لینک های خارجی
 9. پایین بودن تعداد لینک های داخلی
 10. تعداد زیاد anchor text در صفحه ( سایت ها معمولا به طور طبیعی لینک هایی با انکر تکست های متفاوت دارند. اگر سایتی این تنوع در انکر تکست را در خود نداشته باشد این فرض را تقویت می کند که لینک های آن و انکر تکست ها ارگانیگ نیستند.)
 11. قرار دادن لینک های خارجی روی Navigation ( اینکه کاربر مجبور به زدن مداوم کلید بازگشت برای رسیدن به tab مورد نظر خود شود مشمول جریمه است.)
 12. عدم وجود مشخصات تماس
 13. تعداد صفحات کم
 14. (TLD (top- level domainبا سایت هایی که اسپم هستند دارای همبستگی است. ( نوع TLD انتخابی شما چنانچه با سایت های اسپم یکی باشد ممکن است به ضرر شما تمام شود. البته وجود همبستگی به معنای علت نیست.)
 15. کم بودن لینک هایی که مربوط به برند شما است. ( اگر شما قصد دارید با انکر تکست مشخصی برند خود را توسعه دهید لازم است که تعداد لینک های آن نیز کم نباشد.)
 16. طول نام دامنه
 17. دامنه هایی که در اسم خود عدد دارند.

آسمونی : جدول زیر رابطه تعداد spam flag و احتمال اسپم شدن سایت است:

 چگونه spam flags ( فلگ اسپم ) را پیدا کنیم؟

آسمونی : ابزارهای زیادی برای تحلیل اسپم بودن یا نبودن وجود دارد که با نام کلی spam analysis شناخته می شوند. یکی از ابزارهایی که برای دیدن تعداد فلگ اسپم ها (spam flags) می توانید از آن استفاده کنید ، Open Site Explorer  است. که زمانی که URL مورد نظر خود را در قسمت مربوطه وارد می کنید در گوشه پایین سمت راست می توانید تعداد فلگ اسپم ها را ببینید. اگر به تحلیل کاملتری نیاز دارید از نسخه MOZ Pro استفاده کنید که یک تست یک ماهه مجانی دارد. کافی است spam analysis tab  را بزنید تا وضعیت لینک های دومین مورد نظر شما را نمایش دهد.

Spam analysis  یا آنالیز اسپم چه کارکردهایی دارد؟

 • یافتن لینک های اسپم موجود در سایت تان ، یکی ازبدیهی ترین کارکردهای spam analysis است.
پیدا کردن تمام لینک های بد و اسپم در یک سایت ممکن است چندان کار ساده ای نباشد اما می شود حداقل آنهایی که قطعا می دانیم مضر هستند را حذف کرد. اگر چنانچه هوس disavow کردن لینک های اسپم و گزارش آنها به گوگل به سرتان زد لطفا دقت کافی را به خرج دهید تا به یک باره سایت خودتان پنالتی نگیرد. آسمونی : یک راه مطمئن برای این کار آپلود کردن فایل حاوی لینک ها بر روی گوگل است. هرگز آنها را export نکنید.

 • ارزیابی لینک ها کارکرد دیگری است که تا حد زیادی به دانش، تجربه و شم خودتان بستگی دارد.
اینکه تشخیص دهید انتخاب بین بد و بدتر چیست و کدام لینک ها ممکن است spam flag بیشتری را در پی داشته باشد.
 • پاکسازی لینک های مضر کار مهمی است که با spam analysis کار بسیار ساده تر می شود.
Sort کردن لینک ها با این ابزار باعث می شود که کار طاقت فرسا و خسته کننده از بین بردن لینک های بد کمتر طول بکشد.
 • تهیه فایل Disavow برای گزارش به گوگل.
ممکن است برای سایت خود تعدادی لینک خوب و معتبر خریداری کرده باشید که لینک های اسپم دشمن این سرمایه گذاری باشند. بنابراین خلاص شدن از شر لینک های بد ممکن است برای شما آنقدر حیاتی باشد که دست به دامان گوگل شوید. باز هم توصیه می شود که دقت کافی را در این مسیر انجام دهید.

ثبت نظر درباره «اسپم اسکور چیست؟ و روش چک کردن اسپم اسکور»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید