بیوگرافی عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران

بیوگرافی عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران

عبدالناصر همتی در مرداد ماه 1397 به سمت رئیس کل بانک مرکزی منصوب شد . با آسمونی همراه باشید تا او را بیشتر بشناسید .

بیوگرافی عبدالناصر همتی :

عبدالناصر همتی متولد 1336 در شهر کبودرآهنگ، استان همدان است. وی مشهور به پدر بیمه خصوصی ایران مدیر ارشد اقتصادی و سیاسی ایرانی است. او دکترای اقتصاد دارد، استاد دانشگاه تهران و کارشناس رسمی دادگستری در امور سرمایه‌گذاری، پولی و اعتباری است. او به مدت 5 سال در زمان حسن روحانی عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بود. از او به عنوان پدر بیمه خصوصی ایران یاد می‌شود. او برای پنج سال پیاپی مدیریت بیمه اتکایی آسیا را بر عهده داشته‌است. او از معدود مدیران ایرانی است که در دولت‌های سازندگی، اصلاحات و مهرورزی سمت‌های مهم داشته‌است.

او از سال‌های 1373 تا 1385 به مدت 12 سال رئیس پیشین بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود. عبدالناصر همتی پس از 7 سال مدیرعاملی بانک سینا، در 8 مهر 1392، با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی (علی طیب‌نیا) و تأیید مجمع عمومی بانک ملی به عنوان مدیرعامل بانک ملی ایران انتخاب شد و جایگزین فرشاد حیدری در بانک ملی ایران شد. و در ادامه برای بار دوم با حکم طیب‌نیا، به ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. وی درجه دکترای اقتصاد خود را در سال 1372 از دانشگاه تهران اخذ و رساله خود را با حضور در دانشگاه لندن تکمیل کرد و به اتمام رساند. در دوره مدیریت او بر بیمه، هرج و مرج‌های بیمه‌ای دهه شصت و هفتاد از بین رفت و آرامش بر اوضاع بیمه حاکم شد.

همتی در تاریخ 1397/05/03 شمسی بنا به پیشنهاد مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، طی حکم حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به عنوان رئیس کل بانک مرکزی ایران منصوب گردید و جایگزین سیف شد .

تحصیلات عبد الناصر همتی :

او با رتبه یک دوره کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه تهران را آغاز کرد؛ سپس در همان دانشگاه فوق لیسانس خود را دریافت کرد و درجه دکترای اقتصاد خود را در سال 1372 از دانشگاه تهران اخذ و رساله خود را با حضور در دانشگاه لندن تکمیل کرد و به اتمام رساند.  عبدالناصر همتی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و یکی از معدود استادان تدریس کننده اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی در دانشگاه‌های ایران است. وی، با 61 سال سن، درجه دکترای اقتصاد خود را در سال 1372 از دانشگاه تهران اخذ و رساله خود را با حضور در دانشگاه لندن تکمیل کرده‌است. او عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است.

در سالهای 1359 تا 1373 مدارج ترقی را در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تا معاونت سیاسی این سازمان طی کرد. او 9 سال مدیرکل خبر و 5 سال معاون سیاسی صدا و سیما بود. وی در دوران جنگ هشت ساله عراق علیه ایران از مسئولین تبلیغات جنگ بود.

عبدالناصر همتی از سال 1373 تا 1385 طی سه دوره به عنوان رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی بیمه خدمت کرد و نقش کلیدی در طراحی و اجرای سیاستهای آزاد سازی و خصوصی‌سازی در صنعت بیمه داشت به نحوی که در این زمینه از وی به عنوان پدر بیمه‌های خصوصی یاد شده‌است.

وی پس از خاتمه فعالیت در بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، و قبل از نشستن بر مسند رئیس کلی بانک مرکزی سفیر تام الاختیار ایران در چین شد.

سوابق اجرایی و مدیریتی

رئیس واحد مرکزی خبر ـ 1364 تا 1367 مدیر پخش اخبار صدا و سیما ـ 1367 تا 1368 معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ـ 1368 تا 1373 رئیس کل بیمه مرکزی ایران (و رئیس شورای عالی بیمه) ـ 1373 تا 1385 رئیس هیئت مدیره شرکت بیمه اتکایی آسیایی (Asian-Re) استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ـ از 1372 تا 1385 رئیس کل بانک مرکزی - از مرداد 1397 تاکنون

ثبت نظر درباره «بیوگرافی عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید