برق چيست و انرژى برق چطور تهيه و توزيع ميشود؟

برق چيست و انرژى برق چطور تهيه و توزيع ميشود؟
آسمونی : همه ما به برق وابسته هستیم که به‌راحتی در طول از آن استفاده می‌کنیم. تلفن‌های همراه ما، لپ‌تاپ‌ها و لوازم جانبی بی شماری با برق کار می‌کنند. نیاز ما به برق به وضوح آشکار است. اگر می خواهید بدانید برق چيست و چطور تهيه و توزيع ميشود، این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

برق چيست و انرژى برق چطور تهيه و توزيع ميشود؟

آسمونی : شما می‌دانید که به برق نیاز دارید، اما می‌دانید که واقعاً چه چیزی است یا چگونه تولید می‌شود؟ با اتکا به ورکات صنعت به عقب برمی‌گردیم و نگاهی دقیق‌تر به برق که زندگی ما را تأمین می‌کند می‌کنیم.

برق چگونه تولید می‌شود؟

آسمونی : قبل از اینکه انرژی الکتریسیته تولید شود، ابتدا کمی از الکتریسیته مقدماتی شروع کنیم. به‌سادگی، الکتریسیته جریان الکترون‌ها را از یک مکان به مکان دیگر، به‌ویژه در اطراف مدار جریان می‌دهد. شما احتمالاً می‌توانید به کلاس شیمی دبیرستان (با توجه به علاقه یا انزجار – در این بین چیزهای زیادی وجود ندارد) فکر کنید! در مورد اتم‌ها یا «ساختارهای زندگی» یاد گرفتید. الکترون‌ها ذرات زیر اتمی هستند. اگر یکی از این الکترون‌ها از اتم آزاد شود و مجبور به حرکت شود، برق تولید می‌شود. الکترون‌های دورتر یا الکترون‌های ولنتاکس نیاز به کمترین نیرویی را از یک اتم آزاد می‌کنند. هنگامی‌که الکترون‌ها آزاد می‌شوند و اتم‌های جدید را برای چسبیدن بر روی آن‌ها پیدا کنند، الکترون آن‌ها را از بین می‌برد و فرآیند دوباره شروع می‌شود و جریان الکتریکی تولید می‌کند. عناصری مانند مس، نقره و طلا دارای الکترون‌های بسیار متحرک هستند که این بدان معنی است که این عناصر، رهبران بزرگ الکتریسیته هستند. این دانش نقش مهمی در تولید برق ما دارد.

چگونه تولید می‌شود؟

آسمونی : برای اینکه شما یک دوشاخه را به پریز بزنید یا دکمه «روشن» را فشار دهید، زحمت زیادی برای برق در پشت‌صحنه کشیده شده است. بیایید سفر الکتریکی را از نیروگاه به شما بیابیم.

برق با یکی از سه نوع اصلی سوخت شروع می‌شود:

آسمونی : سوخت‌های فسیلی (مانند زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی)، انرژی هسته ای و جایگزین‌های تجدید پذیر (مانند باد، انرژی خورشیدی و برقِ آبی). این سوخت بخار یا مایع ایجاد می‌کند که یک توربین را حرکت می‌دهد که یک آهنربا را در یک ژنراتور حرکت می‌دهد. این حرکت موجب می‌شود که این الکترون‌ها حرکت کنند که بَرق تولید می‌کنند! باوجود این، این جریان متوقف نمی‌شود – این جریان الکتریکی هنوز مسیری طولانی برای سفر به شما دارد. هنگامی که ژنراتور جریان الکتریکی تولید می‌کند، از طریق سیم‌های ضخیم به ترانسفورماتور منتقل می‌شود که ولتاژ را تقویت می‌کند. این ولتاژ بالا به شبکه بَرق منتقل می‌شود. یکی در شبکه برق، الکتریسیته به ایستگاه‌های مختلف منتقل می‌شود که باعث کاهش ولتاژ برای استفاده در تنظیمات بزرگ مانند کارخانه‌ها می‌شود. برای الکتریسیته که درواقع آن را به شما تحمیل می‌کند، آن را به ترانسفورماتورهای محلی از طریق خطوط بَرق که یا به خاک سپرده شده‌اند، یا به آن وصل می‌شوند. این ترانسفورماتورهای محلی بیشتر ولتاژ را کاهش می‌دهند بنابراین شما با خیال راحت بَرق می‌گیرید. هنگامی که آن را در نهایت وارد خانه شما می‌شود و آن را تغییر می‌دهید یا پریز را فشار می‌دهید، مدار شمارا کامل کرده‌اید و بَرق جریان می یابد.  

همچنین مشاهده کنید:

جدول قطعى برق + برنامه زمان بندى احتمالى محدودیت بار شبکه هاى توزیع نیروى برق تهران بزرگ

علت قطعى برق و روش پیگیرى و اعلام قطعى برق

راه حل هاى کاهش مصرف برق و صرفه جویى برق

معرفى شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ

   

نظرات 1


ثبت نظر درباره «برق چيست و انرژى برق چطور تهيه و توزيع ميشود؟»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید