گل سینره در فصل بهار + نحوه پرورش آن

گل سینره در فصل بهار + نحوه پرورش آن

آسمونی : سینره یا سینرر گیاهی اهل جزایر قناری است که در فصل بهار می روید .

گیاه Cineraria از خانواده Compositae می باشد که در فارسی به سینرر و یا سینره شهرت دارد که نام سینره رایج تر می باشد.

این گیاه بومی جزایر قناری می باشد و نمونه هایی از این گیاه در جنوب آفریقا نیز دیده می شود و اکنون در بسیاری از کشورها از جمله ایران پرورش داده می شود. گیاه سینره از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می دهد و گیاه یکساله تا دو ساله است. گل سینره مشابه گل میناست و در رنگ های آبی، صورتی، بنفش، سفید و یا دو رنگ وجود دارد. زمانی که همه گل ها باز شدند، در مدت کوتاهی گل دهی تمام می شود.

قابل ذکر است که این گیاه در ایران به عنوان یک گیاه نوروزی در رنگ های مختلف و اندازه های متفاوت وجود دارد و به عنوان یک گل یک ساله یا 2 ساله پرورش داده می شود.

این گل برای پرورش در گلدان و بصورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس اندازه گل 3 نمونه سینره وجود دارد :

1) سینرر هیبریدگلدرشت با بلندی 40 سانتی متر

2) سینرر ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و بلندی 45 تا 70 سانتی متر

3) سینرر پر گل و پا کوتاه بصورت معمول بلندی بوته این گیاه بین 30 تا 60 سانتیمتر می باشد.

این گیاه گل هایی شبیه گل مینا دارد و در رنگ های آبی، ارغوانی، صورتی، قرمز، بنفش و یا سفید دیده می شود که قطر این گل ها حدودا 5 سانتیمتر است و به تعداد زیاد تولید می شوند و زمانی که همه گل ها باز شدند به تدریج عمرشان تمام می شود. برگ های این گیاه بزرگ کرکدار و شبیه برگ خیار است.

خاک: خاک مناسب برای این گل، خاک زهکشی شده خوب و مواد آلی کافی + 2/3 خاک پر قدرت و سبک باغچه + 1/3 خاک برگ می باشد بهتر است خاک مرطوب باشد و آبیاری باید از پایین صورت گیرد.

نور: نور باید کافی باشد ولی مستقیم و شدید نباشد.

دمای مناسب: دمای محیط نگهداری آن را بین 13 تا 18 درجه سانتیگراد حفظ کنید.

آبیاری: سعی کنید خاک گلدان را مرطوب نگه دارید و آبیاری را از قسمت پایین و از طریق زیر گلدانی انجام دهید. تکثیر سینرر: اين گياه بوسيله بذرهاي بسيار ريزش تکثير می شود و مراحل رشد رويشي آن فوق العاده کند است. بعد از يک دوره طولاني رشد رويشي وارد مرحله زايشی می شود و گل های رنگين توليد می كند. سينرر را در محيطي با خاک غنی از مواد غذايی و درجه حرارت نسبتاً يکنواخت پرورش می دهند.

اما بعد از به گل رفتن گياه و ظهور گل ها درجه حرارت محيط را تا حد امکان پايين می آورند تا دوره شکوفايی گياه طولانی تر شود. بذرهای سينرر بسيار کم دوام هستند و قوه ناميه خود را بسرعت از دست می دهند. بلافاصله پس از برداشت بذرها و خشک کردن آن ها، در اوايل مرداد ماه بذرها را در خاک سبک کشت می کنند.

برای جوانه زنی و رشد اوليه گياه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. هنگامي كه گياه 2 برگه شد در گلدان ها يا استكانی می كارند و زمانی كه 6 برگه شدند در گلدان های اصلی برای فروش قرار می دهند.

ثبت نظر درباره «گل سینره در فصل بهار + نحوه پرورش آن»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید