بیمارستان‌های فرسوده "ایران" و "تهران" را بشناسید

بیمارستان‌های فرسوده "ایران" و "تهران" را بشناسید
به گزارش آسمونی:بعد از هر زلزله، آتش‌سوزی، سیل و هر بحران خانمان‌برانداز دیگری، تازه یادمان می‌آید که ساختمان‌هایمان استحکام ندارند، امکانات مدیریت بحران‌مان کافی نیست، انبوه‌سازی‌هایمان استاندارد نیست و بیمارستان‌هایمان فرسوده‌اند... چند سال قبل وزارت بهداشت آمار بیمارستان‌های غیرایمن را 70 درصد اعلام کرده بود و گمان نمی‌رود که در حال حاضر این عدد ارتقاء قابل توجهی داشته باشد. البته طی دهه گذشته در ایران با نگاه به این ضرب‌المثل که پیشگیری بهتر از درمان است، رویکرد پاسخ به سمت رویکرد پیشگیری تغییر مسیر داد و این موضوع در سیاست‌گذاری نظام سلامت و اقدامات اجرایی این حوزه کاملا مشهود است. یکی از این اقدامات پیشگیرانه، ایجاد سامانه سنجش کمی ایمنی بیمارستان‌ها برای حوادث و بلایا با نام اختصاری FHSI بود که به وزارت بهداشت این توانایی را داد تا ایمنی بیمارستان‌ها را برای حوادث و بلایا به صورت کمی و بر اساس یک ابزار و روشی استاندارد اندازه‌گیری کند. بر همین اساس در سال 1392، حدود 224 بیمارستان در این سامانه مشارکت کردند و نتایج اندازه‌گیری‌ها، متوسط ایمنی بیمارستان‌های مشارکت‌کننده را 34 درصد نشان داد. در سال 1395 هم این اندازه‌گیری‌ها مجددا تکرار شد. این بار 421 بیمارستان در آن مشارکت کردند و ایمنی کلی بیمارستان‌های شرکت‌کننده به 43 درصد رسید. بر این اساس می‌توان گفت که طرح تحول نظام سلامت، توانست رشدی 10 درصدی را برای ایمنی بیمارستان‌ها به ارمغان آورد. در عین حال بر اساس اعلام دکتر علی اردلان، رییس دفتر مدیریت خطر بلایا معاونت بهداشت وزارت بهداشت در سامانه FHSI سه شاخص ایمنی بیمارستانی یعنی ایمنی عملکردی، غیرسازه‌ای و سازه‌ای در کشور و در بین بیمارستان‌های مشارکت‌کننده به ترتیب 41 درصد،   47 درصد و 42 درصد است. از طرفی اردلان معتقد است که آمار دقیقی از ایمنی کل بیمارستان‌ها در کشور نداریم؛ چرا که آمارهای ارائه شده در این زمینه مربوط به بیمارستان‌هایی است که در برنامه FHSI مشارکت کردند. از طرفی بر اساس گفته دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت نیز "در حال حاضر حدود 60 درصد بیمارستان‌ها در برخی شهرهای بزرگ کشور فرسوده‌اند. این درحالیست که با مطالعاتی که انجام شده، بازسازی اکثر بیمارستان‌های فرسوده مقرون به صرفه نیست؛ زیرا بازسازی آنها بیش از هزینه ساخت یک تخت جدید خرج برمی‌دارد. بنابراین در این موارد باید بیمارستان جدید ساخته شود و از فضاهای قبلی استفاده‌های مناسب دیگری شود. " این درحالیست که ساخت بیمارستان جدید هم در کشور دردسرهای خاصی چون تامین زمین را به دنبال دارد. در ادامه 10 بیمارستان فرسوده در کشور و 10 بیمارستان فرسوده پایتخت را مرور می‌کنیم:
 • بیمارستان اشرفی اصفهانی آغاجاری: این بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بهبهان است و در سال 1250 تاسیس شده است. بیمارستان اشرفی اصفهانی آغاجاری در سال 1395، 40 تخت فعال داشته است.
 • بیمارستان امام خمینی (ره) بروجرد: این بیمارستان که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی لرستان بوده و در سال 1287 تاسیس شده است. این بیمارستان دارای 119 تخت فعال در سال 95 بوده است.
 • بیمارستان روانپزشکی رازی: بیمارستان روانپزشکی رازی تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی قرار دارد که در سال 1290 تاسیس شده و در سال 1395، 1206 تخت فعال داشته است.
 • بیمارستان فاطمی اردبیل: این بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اردبیل قرار دارد. بیمارستان فاطمی اردبیل در سال1299 تاسیس شده است و در سال 95، با 190 تخت فعال خدمت‌رسانی می‌کرده است.
 • بیمارستان مدنی خوی: تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی خوی فعالیت می‌کند و در سال 1300 تاسیس شده است. این بیمارستان در سال 95دارای 121 تخت بیمارستانی فعال بوده است.
 • بیمارستان نور و حضرت علی (ع) اصفهان: تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فعالیت می‌کند. این بیمارستان در سال 1300 تاسیس شده و در سال گذشته 216 تخت فعال داشته است.
 • بیمارستان شهید مطهری ارومیه نیز  تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی قرار دارد. این بیمارستان در سال 1307 تاسیس شده و با 348 تخت فعال در سال 95، فعالیت کرده است.
 • بیمارستان شهید یحیایی‌نژاد بابل: این بیمارستان هم تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل قرار دارد. در سال 1307 تاسیس شده است. در سال 95 هم 190 تخت فعال داشته است.
 • بیمارستان پورسینای گیلان: این بیمارستان در سال 1307 تاسیس شده و در سال 95، 265 تخت فعال داشته است. این بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت می‌کند.
 • بیمارستان آذر 5 گرگان: تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گرگان است. این بیمارستان در سال 1310 تاسیس شده و در سال 95 با 291 تخت فعال ارائه خدمت می‌کرده است.
 طبق اعلام معاونت درمان وزارت بهداشت، لیست 10 بیمارستان فرسوده تهران نیز به شرح زیر است:
 • بیمارستان رازی تهران که تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارد و در سال 1312 تاسیس شده است. این بیمارستان دارای 72 تخت فعال در سال 95 بوده است و رتبه نخست فرسوده‌ترین بیمارستان‌ پایتخت را به خود اختصاص داده است.
 • بیمارستان فیروزآبادی ری-تهران: این بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد و در سال 1313 تاسیس شده است. این بیمارستان در سال 95 دارای 212 تخت فعال بوده است.
 • بیمارستان امام خمینی (ره) : تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارد و در سال 1313 تاسیس شده است. این بیمارستان در سال 95دارای 885 تخت فعال بوده است.
 • بیمارستان بهارلو هم تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می‌کند. بیمارستان بهارلو در سال 1318 تاسیس شده و دارای 255 تخت فعال در سال 95 بوده است.
 • بیمارستان امیراعلم: تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران فعال است. در سال 1319 تاسیس شده است. این بیمارستان در سال 95، 194 تخت فعال داشته است.
 • بیمارستان روزبه را هم دانشگاه علوم پزشکی تهران اداره می‌کند. این بیمارستان در سال 1319 تاسیس شده است و دارای 201 تخت فعال در سال 95 بوده است.
 • بیمارستان اشرفی اصفهانی: این بیمارستان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت می‌کند و در سال 1320 تاسیس شده است. همچنین در سال 95، 25 تخت فعال داشته است.
 • بیمارستان 15 خرداد تهران نیز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. این بیمارستان در سال 1320 تاسیس شده و در سال 95، 105 تخت فعال داشته است.
 • بیمارستان طرفه: تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و در سال 1320 تاسیس شده است. این بیمارستان 62 تخت فعال در سال 95 داشته است.
 • بیمارستان لولاگر تهران که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران فعالیت می‌کند، در سال 1325 تاسیس شده و در سال 95، 81 تخت فعال داشته است.
منبع: ایسنا

ثبت نظر درباره «بیمارستان‌های فرسوده "ایران" و "تهران" را بشناسید»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید