ریوه لینو ، مشهورترین سبیلوی دنیای فوتبال

ریوه لینو ، مشهورترین سبیلوی دنیای فوتبال
به مناسبت اول ژانویه، سالروز تولد مشهورترین سبیلوی دنیای فوتبال! ستاره برزیل در دهه 70 رونالدو را ترجیح می دهد یا مسی؟ ریوه لینو : فکر نمی کردیم برزیل قهرمان جام جهانی 1970 شود/ امیدوارم شرایط کنونی سلسائو تغییر کند. اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

پیرمردی با سبیل هایی منحصر به فرد!

سائوپائولو زادگاه يكي از بزرگ‌ترين هافبك‌هاي تاريخ فوتبال است. بازيكني كه به خاطر ضربات آزاد سهمگين، شوت‌هاي راه‌دور و تكنيك مسحوركننده‌اش در تمام جهان مشهور بود. اين فوتباليست كه از پدر و مادري ايتاليايي در برزيل به دنيا آمد، به دليل سبيل منحصر به فرد خود، شهرتي دو چندان كسب كرد. ريوه‌لينو درباره سبيلش مي‌گويد: «يك بار خواستم دستي به سر و رويش بكشم. اما يك طرف آن، بيش از حد كوتاه شد. وقتي هم خواستم كه طرف ديگر سبيلم را كوتاه كنم، خيلي زشت از آب درآمد! چنين شد كه سبيلم را كاملاً تراشيدم. اما آن دفعه، تنها باري بود كه سبيلم را تراشيدم و به سرعت، دوباره سبيل‌دار شدم! آن چند روز احساس مي‌كردم لُخت هستم و در تمام اوقات، دستم را بالاي لبم نگه مي‌داشتم. پدرم هم سبيل داشت و با اين كه ديگر در بين ما نيست، اما مي‌توانم صدايش را بشنوم كه به من مي‌گويد: پسرم! سبيلت را نتراش!»

500 بازی در کورینتیانس

روبرتو ريوه‌لينو بخش اعظم دوران فوتبالي خود را در كورينتيانس سپري كرد و در حدود 500 مسابقه براي اين باشگاه شهر سائوپائولو انجام داد. با وجود آن كه ريوه‌لينو ده فصل در كورينتيانس بازي كرد، اما حضور پله در سانتوز باعث شد كه او هرگز به عنوان قهرماني ايالتي دست پيدا نكند. هر چند كه وفاداري او به باشگاه همواره مورد تحسين هواداران بود. تا جايي كه به او لقب «سلطان كوچك پارك» داده شد.

به دنبال پرورش استعدادها

ريوه‌لينو وقتي در سال 1981 و در 35 سالگي اعلام بازنشستگي كرد، اقدام به تأسيس يك مدرسه فوتبال در شهر زادگاه خود كرد. كاري كه با موفقيت فراوان روبه‌رو شد. اما هدف او از تأسيس اين مدرسه چه بود؟ «از همان روزي كه روي پاهاي خود ايستادم، پا به توپ شدم. من هميشه فوتبال بازي كردم. صبح و ظهر و شب در خيابان، فوتبال بازي مي‌كردم. بازي من تا زماني ادامه يافت كه اندكي نور بود و مي‌شد توپ را مشاهده كرد. اما در اين روزها، جايي براي بازي كردن در خيابان‌ها پيدا نمي‌شود. بنابراين هدف مدرسه ما تربيت ستاره نيست. ما مي‌خواهيم مدرسه‌مان جايي باشد كه بچه‌ها در آن حضور يافته و بتوانند فوتبال بازي كنند.»

اختراع حرکت یک پا دو پا

ريوه‌لينو در دوران بازي خود، تكنيكي بي‌نظير داشت و بيشتر از هر چيز به دليل «يك پا ـ دو پا» كردن‌هايش معروف بود. با وجود اين كه اين حركت توسط «سرجيو اچيكو» ابداع شد كه در سال 1964 در تيم جوانان كورينتيانس با ريوه‌لينو همبازي بود. اما در حقيقت ريوه‌لينو بود كه اين حركت را تكميل كرد. از روماريو گرفته تا رونالدو، رونالدينيو و حالا نيمار. تكنيك منحصر به فرد ريوه‌لينو را مورد استفاده قرار داده‌اند و فن منحصر به فرد او، نسل به نسل منتقل شده است. ريوه‌لينو اين‌گونه از حركت خود، ياد مي‌كند: «آن حركت، ابداعي بود كه در لحظات دشوار از آن استفاده مي‌كردم. به خصوص وقتي كه با تيم‌هاي خارجي بازي مي‌كرديم از مسابقات بين‌المللي بود كه از «يك پا ـ دو پا» استفاده مي‌كردم. كساني كه در استاديوم بودند با خودشان مي‌گفتند: او الان چكار كرد؟ زيرا حركت به قدري سريع بود كه بسياري متوجه نمي‌شدند چه اتفاقي افتاده است؟! حريفان نيز غافلگير مي‌شدند و با خودشان مي‌گفتند: الان حريف مي‌خواهد چه كار كند؟ همين مسأله باعث مي‌شد با اعتماد به نفس بيشتري بازي كنم.»

بهترین تیم تاریخ برزیل

در زمان برگزاري جام‌جهاني 1970 مكزيك، ريوه‌لينوي 24 ساله در تيمي عضويت داشت كه به عقيده بسياري از كارشناسان، بهترين تيم تاريخ فوتبال بود. برزيل با بازيكناني چون پله، كارلوس آلبرتو، جرزينيو، توستائو، درسون و ريوه‌لينو، حريفان را يكي پس از ديگري شگفت زده كرد. ريوه‌لينو سه گل از 19 گل برزيل در آن تورنمنت را به ثمر رساند كه يكي از آنها در اولين بازي برزيل در برابر چكسلواكي و با ضربه‌اي آزاد به ثمر رسيد كه از تصاوير ماندگار آن جام شد. او از گلي كه به ثمر رساند، چنين مي‌گويد: «بازي اول به ما كمك كرد تا متوجه شويم ميزان آمادگي‌مان به چه اندازه است. اما ناگهان به خودمان آمديم و ديديم كه (1ـ0) عقب افتاده‌ايم! ولي من خوش‌شانس بودم و توانستم گلي به ثمر برسانم كه مسابقه را به تساوي كشاند و اعتماد به نفس تيم را بازگرداند. اين گل بسيار مهم بود. زيرا زمينه‌ساز پيروزي (4ـ1) ما شد.»  

فکر نمی کردیم قهرمان شویم!

برزيل در آن مسابقات در گروهي دشوار قرار داشت و با قهرمان جام‌جهاني 1966 (انگلستان)، نايب قهرمان جام جهاني 1962 (چكسلواكي) و روماني همگروه بود. اما برزيلي‌ها، حريفان خود را با اقتدار از پيش روي برداشتند و پس از صعود به دور دوم با شكست دادن پرو و اروگوئه به فينال صعود كردند. اما ريوه‌لينو از مسابقات نهايي آن جام، چه خاطراتي دارد؟ «همه انتظار داشتند كه ما در دور اول مسابقات، حذف شويم. اما ما توانستيم به فينال برسيم. ما اعتماد به نفس بالايي داشتيم ولي اصلاً فكر نمي‌كرديم كه بتوانيم قهرمان شويم. فينال جام‌جهاني در سطحي بالاتر از مسابقات ديگر جام، برگزار مي‌شود و ما در اين مرحله بايد با ايتاليا بازي مي‌كرديم. تيمي كه مسابقه‌اي درخشان از حضور در جام جهاني داشت و تيمي كه در برابر ما قرار گرفت نيز بسيار خوب بود. ولي به نظر من، بهترين بازي‌هاي برزيل در آن دور نخست انجام شد و درنهايت آن ديدار به آسان‌ترين ديدار ما درجام جهاني تبديل شد. ما در حالي به فينال رسيديم كه روز به روز بيشتر اوج مي‌گرفتيم و در فينال در اوج بوديم. برزيل در آن جام جهاني، بازي‌هايي فوق‌العاده انجام داد.»

رویایی که محقق شد

آخرين گل برزيل در جريان برد قاطع (4ـ1) در مقابل ايتاليا با تركيبي از تكنيك فوق‌العاده فردي و كارتيمي بي‌نظير سلسائو به ثمر مي‌رسد. آن گل نماد معجزه‌اي از گروهي فوتباليست خارق‌العاده بود. ريوه لينو از رؤياهاي كودكي خود، اين گونه ياد مي‌كند رؤيايي كه به حقيقت پيوست: «فوتباليست‌هاي معدودي مي‌توانند بگويند كه قهرمان جهان شده‌اند و من اين شانس را دارم كه در بين اين نفرات هستم. واقعاً اين قهرماني، بزرگ‌ترين افتخار زندگي‌ام بود. از زماني كه كودك بودم، روياي اين قهرماني را در سر داشتم و وقتي فوتباليست حرفه‌اي شدم، با خودم مي‌گفتم: حضور در جام جهاني و قهرماني در جهان با تيم ملي برزيل، چقدر فوق‌العاده است! فكر مي‌كنم همه مي‌دانند كه جام جهاني براي برزيلي‌ها چه معنايي دارد و تا چه اندازه مهم است. دلم مي‌خواهد شاهد بازي خوب ملي پوشان برزيل باشم »

مسی یا رونالدو؟

من از این واقعیت که مسی در حال حاضر بهتر از هر زمان دیگری در حال بازی کردن است شگفت زده شدم. اوفعال تر شده است. به عقب می آید. کارهایی که قبلا آن ها را انجام نمی داد. روزی یک نفر از من پرسید کدام را انتخاب می کنی: مسی یا رونالدو؟ من گفتم رونالدو. چون او تعیین کننده تر است اما حالا مسی بیش از پیش به من نشان داده که چقدر تعیین کننده است و اگر امروز من با آن سوال روبرو می شدم در جواب نام مسی را می گفتم.

در برزیل تنها به نیمار باید اتکا کرد

اما ریوه لینو در ستایش از تیم کنونی کشورش محتاط تر عمل می کند. آن ها پس از یک جام جهانی فاجعه، در کوپا آمه ریکا به دنبال کسب اعتبار مجدد بودند که البته برای رسیدن به این اعتبار مهره های تاثیرگذار کمی در اختیار داشتند. ریوه لینو معتقد است: نیمار بدون شک بهترین بازیکن این روزهای برزیل است. فکر نمی کنم بازیکنی در برزیل داشته باشیم که به اندازه نیمار خوب باشد. به نیمار می توان اعتماد کرد اما اگر او نباشد واقعا به چه کسی می توان به عنوان مرد اول نگاه کرد؟ ویلیان؟ کوتینیو یا اسکار؟ صادقانه بگویم بازیکنی که ظرفیت چنین عنوانی را داشته باشد را در برزیل نمی بینم. امیدوارم این موضوع به زودی تغییر کند. اما در حال حاضر این گونه نیست. منبع: اختصاصی آسمونی 

ثبت نظر درباره «ریوه لینو ، مشهورترین سبیلوی دنیای فوتبال»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید