ورزش فوتبال ساحلی

ورزش فوتبال ساحلی

ورزش فوتبال ساحلی یکی از انواع ورزش فوتبال است که در ساحل و یا بر زمینی پوشیده از ماسه برگزار می‌شود. آسمونی در این بخش به معرفی ورزش فوتبال ساحلی می پردازد. دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

ورزش فوتبال ساحلی

انجام بازی فوتبال در ساحل سابقه طولانی دارد اما برگزاری مسابقات رسمی و تدوین قوانینی برای این رشته ورزشی به سال 1992 و بنیان‌گذاری نهادی به نام فوتبال ساحلی جهانی در این سال باز می‌گردد.

نخستین مسابقات آزمایشی با مقررات فوتبال ساحلی جهانی در میامی، فلوریدا، آمریکا برگزار شد و اولین رقابت‌های حرفه‌ای فوتبال ساحلی نیز در سال 1993 با حضور تیم‌هایی از ایالات متحده آمریکا، برزیل، آرژانتین و ایتالیا در لس آنجلس برگزار شد.

این ورزش به سرعت در برزیل و به‌ویژه ریو دوژانیرو محبوبیت یافت و حضور ستارگان فوتبال جهان همچون اریک کانتونا فرانسوی، خولیو سالیناس اسپانیائی و روماریو، زیکو و جونیور برزیلی سهم به‌سزایی در افزایش پوشش رسانه‌ای این ورزش داشته، به‌طوری‌که مسابقات فوتبال ساحلی در 170 کشور دنیا پخش تلویزیونی شده و این رشته نوپا یکی از سریع‌ترین رقم‌های رشد را در میان ورزش‌های حرفه‌ای داراست.

مقررات ورزش فوتبال ساحلی

مسابقات فوتبال ساحلی با 5 بازیکن (یک دروازه‌بان) و توپ فوتبال در 3 وقت 12 دقیقه‌ای برگزار می‌شود. تعداد تعویض‌ها نامحدود است و مساوی وجود ندارد. به این ترتیب در صورت مساوی در پایان مسابقه، 1 وقت اضافه 3 دقیقه‌ای برگزار می‌شود و پس از آن ضربات پنالتی تکلیف برنده را مشخص خواهد کرد.

در صورتی که یکی از تیم‌ها قبل از ضربات پنالتی برنده شود، 3 امتیاز و اگر در ضربات پنالتی برنده شود تنها دو امتیاز می‌گیرد.

در ضربان پنالتی 2 تیم 3 پنالتی می زنند و اگر مساوی شد یکی یکی ضربات زده می شود تا برنده مشخص شود.

لازم به ذکر است پیش از سال 2013 در فوتبال ساحلی هر تیمی که در پایان یک ضربه از حریف جلو می افتاد برنده محسوب می شد.

خطاهای ورزش فوتبال ساحلی

هر خطا با یک ضربهٔ آزاد به سمت دروازه جریمه می‌شود که باید توسط بازیکنی که بر روی او خطا شده زده شود (مشابه بسکتبال)، به استثناء خطایِ هندِ رقیب که هر بازیکنی می‌تواند ضربه را بزند.

در صورت دریافت کارت قرمز بازیکن خطاکار به‌کلی از زمین اخراج شده و پس از دو دقیقه هم حق ورود به زمین را ندارد، اما بازیکن دیگری می‌تواند پس از دو دقیقه جایگزین او شود (مشابه کارت قرمز در فوتسال).

زمین ورزش فوتبال ساحلی

پوشش کف زمین منحصراً از ماسه کنار ساحل است و بایستی خالی از ریگ، صدف و هر نخاله دیگری باشد. زمین شکل مستطیل دارد، طول آن بین 35 تا 37 متر و عرض آن 26 تا 28 متر است. خط محوطه جریمه نیز به فاصله 9 متر از دروازه قرار دارد.

ثبت نظر درباره «ورزش فوتبال ساحلی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید