بهره‌برداری از فاز دوم باغ پرندگان تا یک ماه دیگر

بهره‌برداری از فاز دوم باغ پرندگان تا یک ماه دیگر

به گزارش آسمونی:شمارش معکوس برای بهره‌برداری کامل از مجموعه تفریحی و گردشگری باغ پرندگان تهران آغاز شده است و به‌زودی در آن به روی گردشگران گشوده می‌شود.
شهردار منطقه4 تهران با اعلام این خبر گفت: عملیات نصب کابل و توری در محدوده دشتچر باغ پرندگان که از ابتدای سال‌جاری آغاز شده، هم‌اکنون با پیشرفت بسیار خوبی در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود تا یک‌ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

سیدامیرعباس بهاری با اشاره به بازدید شهردار تهران از فاز نهایی این مجموعه تفریحی گفت: با توجه به تأکید دکتر قالیباف مبنی بر اجرای کیفی این پروژه و تسریع در اجرای آن جهت بهره‌مندی شهروندان و گردشگران در ایام تابستان، سرعت اجرای فاز نهایی باغ پرندگان در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به ویژگی‌های فاز یک و دو باغ پرندگان تهران گفت: در فاز نخست این مجموعه تفریحی و گردشگری که مساحت آن 16هکتار است و محدوده آبچر نام دارد، بیش از 7هزار قطعه پرنده جمع‌آوری شده‌است. فاز دوم این پروژه نیز که در حدود 7هکتار وسعت دارد، محدوده دشتچر نام دارد و پرندگانی با محدودیت پرواز به این مجموعه بی‌نظیر اضافه خواهند شد.

بهاری افزود: در فاز دوم این پروژه که مربوط به ستون، کابل و تورها برای سقف فضای پرندگان است، فضای مربوط به پرندگان دشتچر با فنس و توری با ارتفاعی حدود 50متر پوشیده می‌شود و پرندگان به‌صورت آزاد در این محدوده پرواز می‌کنند. وی اضافه کرد: در ساخت این پروژه از محصولات داخل کشور استفاده شده‌است و ارتفاع سازه‌های مقاوم داخلی به‌کار رفته در این پروژه ملی، 35 تا 50 متر است و با 12ستون اصلی به یکدیگر متصل می‌شوند.

شهردار منطقه4 گفت: با توجه به نیاز گردشگران به مکان‌های فرهنگی و مذهبی، احداث مسجد در فضایی به مساحت 200مترمربع در این مجموعه در دستور کار قرار گرفت و آماده بهره‌برداری است.بهاری خاطرنشان کرد: احداث باغ گل و گیاه و کاشت 200هزار اصله از 80 گونه گیاهی در فضایی به مساحت 40هزار مترمربع از دیگر اقدامات قابل توجه در این پروژه ملی است.

در فاز 2 این مجموعه 7هکتاری و در محدوده دشتچر باغ پرندگان تهران، 14 آبریز با حجمی در حدود 400مترمکعب احداث شده‌است.
همچنین در فاز نهایی باغ پرندگان، آبشار شرقی با حجم 235مترمکعب و ارتفاع 8متر، آبشار غربی با ارتفاع 19متر و آبشار شمال غربی با ارتفاع 21متر از دیگر ویژگی‌های این مجموعه تفریحی است.

خدمات ویژه برای بازدیدکنندگان

بیش از 360نیمکت و آلاچیق به همراه 44چشمه سرویس بهداشتی در مجموعه 7هکتاری فاز دوم باغ پرندگان ساخته شده‌است.
به‌منظور رفاه حال افراد سالخورده و افراد کم‌توان جسمی، بهسازی و مناسب‌سازی محدوده 16هزار مترمربعی فاز2 باغ پرندگان اجرا شد و به پایان رسید. بیش از 2هزار مترمربع جدول‌گذاری و 7هکتار از محوطه باغ کابل و توری در مسیر پروازی پرندگان نصب شده‌است.
همچنین بیش از 1000مترمربع آلاچیق و سایه‌بان چوبی در فاز2 باغ پرندگان ساخته شده‌است.

باغ جهان‌نما و گل و گیاه در فاز2

باغ پرندگان تهران به‌عنوان یکی از پروژه‌های شاخص کلانشهر تهران در کنار داشتن سازه‌های کابلی عظیم، مجموعه‌های دیگری را همچون باغ جهان‌نما، باغ گل و گیاه، نورپردازی و محوطه‌سازی‌ برکه‌ها و همچنین بزرگ‌ترین آبشار پایتخت را در خود جای داده ‌است.

باغ جهان‌نما: این باغ ازجمله فضاهای تفریحی و گردشگری است که در محدوده فاز دوم باغ پرندگان طراحی و اجرا و برای نخستین‌بار در کشور ساخته شده‌ است. نصب ماکت برج‌ها و اماکن مشهور دنیا ازجمله برج ایفل، برج پیزا، اهرام مصر، تاج محل، برج آزادی، دیوار چین و... در فاز2 باغ پرندگان به‌اجرا درآمده است. باغ جهان‌نما در واقع بخشی از فاز دوم باغ پرندگان است و به‌منظور آشنایی شهروندان با نمادهای شهرهای مختلف جهان طراحی و ساخته شده‌است.

باغ گل و گیاه: باغ گل و گیاه از دیگر فضاهایی است که در محدوده باغ پرندگان طراحی و ساخته شده‌است. در این محدوده بیش از 200هزار اصله از 80گونه گیاهی در فضایی به مساحت 40هزار مترمربع کاشته شده و هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است. با بهره‌برداری از فاز دوم باغ پرندگان، باغ گل و گیاه نیز به روی شهروندان گشوده خواهد شد.

بزرگ‌ترین آبشار پایتخت: یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین آبشارهای پایتخت به ارتفاع 210متر در باغ پرندگان طراحی و ساخته شده‌است. در کنار این آبشار بزرگ در فاز2 باغ پرندگان تهران، برکه‌های بسیار زیبا نیز طراحی و ساخته شده‌است. 9برکه به همراه 2منظرگاه بسیار زیبا برای تماشای گردشگران ساخته شده که از جاذبه‌های تفریحی این پروژه تفریحی است.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد

باغ پرندگان تهران مساحتی در حدود 23هکتار دارد. این مجموعه بزرگ در شمال شرق تهران و جنوب بزرگراه بابایی قرار گرفته و بخشی از بوستان جنگلی لویزان با وسعت 84 هکتار است. هنگامی که برای نخستین‌بار در سال90 طرح ساخت باغ پرندگان مورد توجه قرار گرفت، محدوده شرقی جنگل‌های لویزان، فضایی برای شکل‌گیری آسیب‌های اجتماعی بود.

اما با مطالعات گسترده طرح ساخت بزرگ‌ترین باغ پرندگان کشور در دستور کار قرار گرفت. باغ پرندگان شامل بخش‌های مختلفی است که در 2فاز مورد بهره‌برداری قرار گرفته؛ در فاز اول، محوطه پرندگان آبچر به مساحت کلی 6هکتار، محوطه پرندگان و گیاهان گرمسیری به مساحت 2هکتار و محوطه پرندگان شکاری به مساحت 8هکتار طراحی و ساخته‌شده‌است. برای ساخت فاز دوم باغ پرندگان سازه‌های عظیم فولادی طراحی شده و به اجرا درآمده که در این پروژه به‌عنوان طرح برتر سازه فولادی کشور در سال95 معرفی‌شده ‌است.

منبع: همشهری آنلاین

ثبت نظر درباره «بهره‌برداری از فاز دوم باغ پرندگان تا یک ماه دیگر»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید