کلاهبرداری جدید با عنوان : سازمان امداد خودرو مرکزی

کلاهبرداری جدید با عنوان : سازمان امداد خودرو مرکزی

به گزارش آسمونی: در روزهای اخیر افراد سودجو به بهانه ها و شیوه های متفاوت در صدد کلاهبرداری بر می آیند و با راههای مختلف برای متقاعد کردن شما به خرید یا استفاده از خدماتشان تلاش می کنند. در این گزارش به چند روش کلاهبرداران اشاره می شود.

شما برنده سهمیه امداد خودرو شده‌اید «شما برنده سهمیه امداد خودرو شده‌اید» این جمله، مقدمه‌ای برای کلاهبرداری شرکت‌های بی‌نام و نشان از صاحبان خودرو در کشور است. در نبود نظارت کافی بر فعالیت برخی شرکتها، بسیاری از مردم گول حرف‌های اپراتورهای شرکت‌های بی‌نام و نشان را خورده و هر ماه پول هنگفتی را نصیب این نوع بنگاه‌های کاذب می‌کنند. اپراتور یکی از این شرکتها تحت عنوان شرکت امداد خودرو سراسری مرکزی، در تماس با خبرنگار اقتصادی فارس، ضمن ذکر نام کامل و اعلام مدل خودروی او، عنوان کرد که شما برنده سهمیه امداد خودرو شده‌اید. این اپراتور در پاسخ به این سؤال که آیا از امداد خودروی ایران خودرو تماس گرفته‌اید؟ گفت: خیر، ایران‌ خودرو زیر نظر ما فعالیت می‌کند! وی ادامه داد: آدرس و شماره تلفن منزل یا محل کار خود را به ما بدهید تا همکاران ما کارت امداد را برای شما بیاورند و متقابلاً شما نیز مبلغ 65 هزار تومان به همکاران ما پرداخت کنید. وی در مورد خدمات قابل ارائه از طریق این کارت امداد نیز گفت: تمام خدمات خودرو با 20 درصد تخفیف ارائه می‌شود و علاوه بر این، از تخفیف 40 درصدی بیمه بدنه و تخفیف 20 درصدی بیمه شخص ثالث برخوردار خواهید شد. این اپراتور در پاسخ به این سؤال که شما مجوز فعالیت خود را از کجا دریافت کرده‌اید؟ گفت: این مجوز را از اداره حمل و نقل و راهنمایی و رانندگی گرفته‌ایم. وی در پاسخ به این مسئله که شماره تماس و مشخصات شخصی ما را از کجا به دست آورده‌اید؟ گفت: این اطلاعات در سایت ما ثبت شده و وقتی سند خودرو برای شما صادر می‌شود، مشخصات شما در اختیار ما قرار می‌گیرد. این حرف‌ها در حالی از سوی اپراتور یک شرکت بی‌نام و نشان مطرح شد که خبرنگار فارس در تماس با شماره تلفن این شرکت که بر روی تلفن همراهش افتاده بود، از اپراتور این شرکت پرسید که نام شرکت شما چیست؟ ولی اپراتور این شرکت حاضر نشد، نام یا مشخصاتی را به خبرنگار فارس ارائه دهد. جلوگیری از کلاهبرداری این شرکت‌های بی‌نام و نشان نیازمند نظارت دقیق پلیس و قوه قضائیه است تا راه برای فعالیت دوباره آنها و افزایش روزافزون تعداد این نوع شرکت‌ها بسته شود.

هشدار امداد خودرو ایران به چند سازمان با فعالیت غیر قانونی

شرکت امداد خودرو ایران وابسته به ایران خودرو، سه ماه به شرکت های متفرقه در زمینه امداد جاده ای و خودرو، مهلت داده تا تمام فعالیت های غیر قانونی خود را جمع کنند و خودروهای فعال در این زمینه تنها باید تحت پوشش امداد خودرو سایپا با شماره تلفن 09655 و امدادخودرو ایران با شماره 09644 ساماندهی شوند.

مهندس سید علی جعفری مدیرعامل شرکت امداد خودرو ایران، با اعلام این مطلب در پاسخ به پرسش خبرنگار ما تاکید کرد: چنانچه یکی دو سازمان مسوول این فعالیت غیر قانونی، به ساماندهی امدادهای جاده ای و خودروهای تحت پوشش اقدام نکنند، بعد از مهلت داده شده، نام این شرکت های غیر قانونی را اعلام عمومی خواهیم کرد و از آنها شکایت خواهد شد.

وی افزود: ازنظر شرکت های خودروساز، فعالیت در زمینه امداد جاده ای محصولات این شرکت ها، تنها در چارچوب دو شرکت امداد خودروی سایپا و امداد خودروی ایران با شماره تلفن های خاص آنها قانونی است و هر شماره تلفن و امدادی غیر از این، غیر قانونی محسوب می شود.

وی ادامه داد: تمامی شرکت ها و کانون ها و خودروهایی که به محصولات ایران خودرو، امداد جاده ای می دهند باید در چارچوب فعالیت امداد خودروی ایران عمل کنند و آموزش ببینند و از طریق شماره تلفن امداد خودروی ایران و ثبت ساعت و زمان و مکان امداد صورت گرفته کار کنند.

وی افزود: در صورتی که مشتریان و این شرکت های غیر قانونی به این نکات توجه نکنند و زیر نظر امدادخودرو فعالیت نکنند، احتمال هر گونه تخلف و خدشه دار کردن حقوق مردم، از نظر مادی ومعنوی، و لطمه زدن به جان و مال و ناموس مردم در جاده ها متوجه کسانی است که فعالیت خود را با ثبت و ضبط قانونی و در چارچوب مقررات امداد خودرو دنبال نکرده اند و دراین زمینه هشدار می دهیم که با فعالیت غیر قانونی خودروهایی که در جاده ها به کار امداد مشغول هستند، مقابله وبرخورد خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد که تخلفات احتمالی این گروه متخلف، به مالکان محصولات ایران خودرو لطمه بزند و از مشتریان نیز تقاضا داریم که تنها با شماره تلفن 09644 تماس بگیرند.

مدیرعامل امداد خودرو ایران در مورد امداد موتور سیکلت نیز گفت: برنامه اصلی اجرای طرح امدادرسانی با موتورسیکلت در سال آینده با حضور در پنج تا شش شهر اجرایی می شود. طرح امدادرسانی با ناوگان موتورسیکلت از ابتدای امسال سامان دهی شده است و هم اکنون حدود 26 امدادرسان موتورسوار به صورت آزمایشی در تهران فعال هستند.

به گفته وی، ایجاد این امدادرسانی با توجه به تحقیقاتی که انجام دادیم و با توجه به اینکه در یکی دو سال آینده با این حجم خودرو، امکان امداد خودرویی وجود ندارد و نمی توان به موقع به مشتریان خدمات ارائه کرد، شکل گرفته است.

جعفری تاکید کرد: امداد رسانی موتوری با مشکلاتی همراه است که چنانچه این مشکلات موجود در این بخش برطرف شود در پنج تا شش شهر بزرگ دیگر که از ترافیک های سنگینی برخوردار است، این طرح را اجرا خواهیم کرد.

مدیرعامل امداد خودرو ایران یادآور شد: امداد رسانی در روزهای بارانی و ممنوعیت حرکت موتورسواران در برخی اتوبان ها که راهور برای موتور سواران تعیین کرده از جمله مشکلات بر سر راه امدادرسانی موتوری است.

جعفری با بیان اینکه کار اصلی ما برای امداد موتوری سال 91 است، گفت: در آینده با توجه به افزایش خودروها، ترافیک به جایی می رسد که امداد رسانی به موقع با امداد خودرو امکان پذیر نیست.

وی تصریح کرد: در نظر داریم تمام تدابیر را برای تردد موتورهای امداد در روزهای بارانی را با تغییر نوع موتورها و هم درباره تردد موتورها در بزرگراه ها با راهور صحبت و مشکلات را حل کنیم.

  • جشنواره خدمات پس از فروش از عید قربان تاعید غدیر

اولین جشنواره خدمات پش از فروش ایران خودرو با رویکرد رضایت هرچه بیشتر مشتریان از 15تا 25 آبان ماه جاری و در فاصله دو عید قربان تا عید غدیر به همت کارکنان شرکت ایساکو در سراسر كشور اجرا می شود.

ظهیری مدیرعامل ایساکو، روز شنبه در سلسله برنامه های مدیریت ارتباطات ایران خودرو برای بررسی بخش های مختلف گروه صنعتی ایران خودرو، اظهار داشت: خدمات ویژه این جشنواره که به مناسبت اعیاد قربان تا غدیر تدارک دیده شده است به تمامی دارندگان خودروهای دارای گارانتی و بدون گارانتی توسط نمایندگی های برتر ایساکو تعلق خواهد گرفت

به گفته وی، جشنواره بزرگ خدمات پس از فروش ایساکو در دامنه بزرگی از ارایه خدمات متنوع، جوایز و تخفیفات قابل توجه فروش قطعات و به عنوان عیدانه ایساکو برای مشتریان گروه صنعتی ایران خودرو در نظر گرفته است و بعد از قرعه کشی مشتریان مراجعه کننده، چند دستگاه خودرو بین برندگان توزیع خواهد شد

در این برنامه خبری که با حضور نمایندگان رسانه های گروهی مختلف و با شرکت مهندس جعفری مدیرعامل امداد خودرو ایران و مدیران و معاونان ایساکو برگزار شده بود،

ظهیری در پایان خاطرنشان کرد: از مهمترین مزایایی كه در این جشنواره برای مشتریان در نظر گرفته شده است، اجرت رایگان تعویض قطعات بسته زمستانی(برف پاکن، منبع آب شیشه شور، دسته راهنما، کمربند ایمنی، شمع و فیلتر هوا)، تخفیف 50 درصدی در اجرت بسته خدمات بازدید ویژه زمستانی و تنظیم موتور، تخفیف 10درصدی در اجرت تمام خدمات پس از فروش (به جز صافکاری و نقاشی که براساس توافق صورت می گیرد)، تخفیف ویژه در خرید تجهیزات جانبی سفارشی خودرو و تخفیف 20درصدی در خرید کارت های طلایی امداد خودرو است.

یادآور می شود لیست نمایندگی هایی که در این طرح حضور دارند در وب سایت WWW.ISACO.IR قرار می گیرد.

مدیر عامل ایساکو در واکنش به وجود قطعات چینی در شبکه نمایندگی های ایران خودرو گفت: به جرات باید بگویم که در سال جاری و تاکنون هیچ قطعه چینی برای شبکه ایران خودرو خریداری نشده است.

خدمات "کارت طلایی" امداد خودرو بدون مجوز بیمه مرکزی غیرقانونی است

بيمه مرکزی جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد :خدمات كارت طلایی شركت امداد خودرو از مصاديق بارز پوشش‌های بيمه بدنه و شخص ثالث اتومبيل محسوب می‌شود و ارائه آن بدون دريافت مجوز بيمه مركزی ؛ غيرقانونی و ممنوع است. به نقل از اداره كل روابط عمومی بيمه مركزی، شورای عالی بيمه در پاسخ به استعلام بيمه مركزی مبنی بر اينكه آيا فعاليت شركت امداد خودرو ايران در زمينه خسارت تصادفات، سوانح و حوادث و سرقت خودرو به مشتركان دارای کارت طلایی، فعاليت بيمه گری محسوب می‌شود؟ اعلام كرده است: خدمات اين شركت كه با دريافت وجه در قالب كارت طلایی انجام می‌شود طبق قانون، عمليات بيمه‌ای به حساب می‌آيد و اين خدمات از مصاديق بارز پوشش‌های بيمه بدنه و شخص ثالث اتومبيل بوده و ارائه آن بدون مجوز بيمه مركزی غيرقانونی و ممنوع است.

اين ممنوعيت شامل خدمات دوره تضمين(گارانتی) كه طبق قانون بر عهده خودروسازان است، نمی‌شود.

"خدمات رایگان"؛ روش جدید کلاهبرداری های امداد خودرویی

"فقط 59 هزار تومان بپردازید و تمام عمر از خدمات رایگان امداد خودرویی استفاده كنید"، این جمله از راهكارهای عوام فریبانه ای است كه این روزها برخی سودجویان برای جمع آوری پول از شهروندانی كه خوش شانس بودن به آنها باورانده می شود، استفاده می كنند. به گزارش آسمونی، در دنیایی كه از آشفته بازاری، بساطی بر بساطی نیست و هر روز شاهد انواع و گونه های نادر و جدید از سواستفاده های مالی از اعتماد شهروندان هستیم، اخیرا مشاهده شده برخی شركت های سود جو كه هیچ گونه تعهدی به مشتریان ندارند از طریق تماس تلفنی با شهروندان و با دادن وعده های غیرقابل باور، مبالغی را برای انجام خدمات امداد خودرویی از مردم دریافت می كنند بدون آن كه حتی كوچكترین نشانه و آدرسی از خود بر جای گذارند و شما می مانید با پولی كه پرداخته اید و خدماتی كه دریافت نمی كنید و اگر نیز دریافت كنید باید بهای چند برابری برای آن بپردازید.

بعنوان نمونه، یكی از این شركت های به اصطلاح امداد خودرویی كه حتی از ذكر نام آن نیز خودداری می كنند در اقدامی عجیب از “طرح همت” بعنوان طرح ویژه این شركت برای امدادرسانی خبر می دهد و هزینه اشتراك یكساله آن را تنها پنج هزار تومان اعلام می كند و مدعی می شود كه مشاغل آزاد می توانند از 20 درصد و مشاغل دولتی از 30 درصد تخفیف این طرح برخوردار شوند.

كه با این حساب خدمات این شركت برای مشاغل آزاد چهار هزار تومان و برای مشاغل دولتی سه هزار و پانصد تومان می باشد.

همچنین این شركت كه دادن هر گونه اطلاعاتی را بعلت انجام تغییرات در سایت به اواخر مرداد ماه منوط می كند از طرح ویژه این شركت خبرداد كه طبق آن كلیه خدمات امدادی با دریافت 85 هزار تومان برای مدت یكسال كاملا رایگان در اختیار مشتركان قرار می گیرد كه با احتساب میزان تورم موجود در جامعه و هزینه های سربه فلك كشیده ای كه هر روز شاهد آن هستیم قبول چنین اظهاراتی را دور از منطق و عقل كامل انسانی نشان می دهد.

از جمله ترفندهای جالب دیگری كه این گونه شركت ها در تماس با شهروندان استفاده می كنند این است كه شما از سوی دولت بعنوان برنده خوش شانس استفاده از تخفیفات ویژه خدمات رسانی امداد خودرویی آن هم به طور مادام العمر انتخاب شده اید.

و زمانی كه شما دلیل انتخاب خود را از آنان جویا می شوید اظهار می كنند: هزار و 430 نفر از افرادی كه در پرداخت حق بیمه خوش حساب بوده اند و تصادف نیز نداشته اند از سوی بیمه مركزی برای بهره گیری از این تسهیلات معرفی شده اند.

شما برنده خوش شانس! می توانید از اقبالی كه به شما روی آورده بسیار خشنود و خرسند باشید زیرا حتی در صورتی كه شما با یك نام جعلی نیز با این گونه شركت ها تماس بگیرید بلافاصله بعد از چك لیست چند ثانیه ای در فهرست برندگان بخت آزمایی قرار می گیرید و حتی در صورتی كه صادقانه از تصادف خودروی خود یا عدم پرداخت به موقع حق بیمه خود خبردهید آنان به شما آرامش داده و با زدودن احتمال هرگونه نگرانی به شما می گویند كه این لیست از سوی بیمه اعلام شده و بنابراین شمردن دندان اسب پیش كشی كار هم درستی نمی باشد!

البته نكته قابل ذكر دیگر در اعلام لیست هزار و 430 نفری آن است كه علی رغم تعداد اعلام شده در تماس تلفنی، در سایت این شركت تعداد كارت های فعال شده 831 هزار و 268 نفر ذكر شده است كه جای شكر آن باقی است كه این خوشبختی علاوه بر شما نصیب دیگر هموطنان نیز گردیده است و شما نه تنها در غم بلكه در شادی هموطنانتان نیز شریك هستید.

ما كه هنوز در كف افزایش 581 برابری لیست اعلام شده مانده ایم به بررسی بیشترسایت شركت مذكور می پردازیم كه متوجه می شویم مدیرعامل شركت فوق موفق به دریافت گواهینامه ی ایزوی مدیریت برتر نیز شده است آن هم از”مركز كنفرانس بین المللی IRIB”كه به تعبیر ما باید همان مركز همایش های بین المللی صدا و سیما باشد.

البته شگفتی های سایت مذكور به همین جا ختم نمی شود و لینك های این شركت در قسمت مربوط به پرتال كاربران و مشتركین و سایر اطلاعات ضروری تا اطلاع ثانوی در دست تدوین و بازنویسی است اما لینك های مربوط به كارت های اشتراك و اعطای نمایندگی كه مربوط به دریافت پول هستند فعال می باشند.

به گزارش آسمونی، شركت های این چنینی همچنین در تماس با شهروندان از قابل انتقال بودن خدمات این كارت ها به افراد خبر می دهند و می گویند این كارت های امدادی دائم العمر بوده و به نام اشخاص صادر می شود و در صورت فروش خودرو نیز خدمات آن به شخص صاحب كارت ادامه می یابد.

قیمت این نوع كارت ها نیز 110 هزار تومان اعلام شده كه ادعا می شود 51 هزار تومان آن از سوی دولت پرداخت شده و برندگان جایزه خوش حسابی باید تنها برای یكبار در طول عمر خود 59 هزار تومان به نماینده این شركت ها كه به صورت حضوری به درب منزل آنها مراجعه می كند، بپردازند و سالانه نیز 30 هزار تومان بعنوان حق تمدید استفاده از خدمات پرداخت كنند.

طیف وسیع ادعایی خدمات این گونه شركت ها نیز قابل ذكر است و به غیر از پنچرگیری و سوخت رسانی، تعمیر خودرو به صورت نقد و اقساط، تعمیر كلی خودرو اعم از موتوری،صافكاری،نقاشی، خدمات خانگی و غیره را شامل می شود.

برخی از این شركت ها نیز ادعای دولتی بودن و همكاری با شركت های خودروسازی را نیز دارند و مدعی هستند در صورت مراجعه مشتركان به هر یك از نمایندگی ها و تعمیرگاه های مجاز كه البته كدام نمایندگی و تعمیرگاه نیز اصلا مشخص نیست، نماینده شركت به صورت حضوری در نمایندگی یا تعمیرگاه مورد نظرحاضر می شود و موارد پیش آمده برای خودرو را بررسی می كند.

  • به شركت های خصوصی نمایندگی نداده ایم

یك مقام مسئول در امداد خودرو سایپا، ضمن رد هر گونه همكاری این شركت با چنین شركت های امدادرسانی خصوصی، اعلام كرد چنین شركت هایی از سوی ما مجوز همكاری ندارند و به هیچ عنوان تحت حمایت ما نیستند.

وی افزود: برخی شركت های خصوصی نیز كه در این زمینه فعالیت می كنند باید از سوی ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت و راهور ناجا مجوز داشته باشند كه باید نظارت بیشتری در اعطای این مجوزها صورت گیرد.

وی تاكید كرد: سیستم خدمات رسانی ما مجزا است و به هیچ شركت خصوصی نمایندگی اعطا نكرده ایم.

  • قانون در خصوص وضعیت این شركت ها باید شفاف شود

یك مقام آگاه در ایران خودرو نیز با اشاره به اقدامات افراد فرصت طلبی كه با سوء استفاده از نام تجاری امدادخودرو ایران با مشتریان تماس می گیرند، از مشتریان خواست فریب این امدادهای خودرویی غیراستاندارد را كه هزینه های بالایی را به مشتریان تحمیل می كند، نخورند.

وی افزود: با توجه به سو استفاده های امدادهای متفرقه و غیراستاندارد از نام و نشان امداد خودرو ایران این شركت تنها راه تماس را برای اعزام امدادگر از سراسر كشور را شماره 09644 معرفی می كند.

وی یادآور شد: پیش از این نیز، امدادهای متفرقه با استفاده از نام امداد خودرو اقدام به ارسال پیامك به هموطنان با مضمون “جهت اخذ اشتراك رایگان با ما تماس بگیرید” كرده و شماره تماس دیگری جهت ارتباط مردم را توصیه می كردند، این درحالی است كه پیشنهاد ارائه شده از یك شركت حمل كننده با نام امداد خودرو به صورت مدت اشتراك 10 روز رایگان امداد سیار بود.

این مقام گفت: چنین شركت هایی با نام خدماتی ثبت می شوند و به راحتی می توانند قانون را دور بزنند بنابراین لازم است سازمان های متولی مانند ستاد حمل و نقل سوخت،پلیس راهور ناجا و غیره نظارت بیشتری بر فعالیت چنین شركت هایی داشته باشند.

وی تاكید كرد: سازوكار قانونی و شفافی در این خصوص تاكنون ارائه نشده است و طالب آن است كه مجلس شورای اسلامی نیز راهكار قانونی مناسبی برای جلوگیری از انجام چنین تخلفاتی بیندیشد.

ناگفته نماند نقش اساسی هوشیاری شهروندان در برخورد با چنین مواردی را نباید نادیده گرفت زیرا تنها با چند سوال ساده مانند درخواست آدرس این شركت ها به راحتی می توان به ماهیت آنها پی برد و جلوی سواستفاده از سایرین را نیز گرفت تا افراد نادانسته به معجزه خاموش افراد سود جو ایمان نیاورده و بهای گزافی را برای دریافت امدادهای خود خوانده نپردازند.

منبع: آسمونی، بولتن نیوز، ایرنا، تابناک، باشگاه خبرنگاران جوان، پرشین خودرو

نظرات 13


ثبت نظر درباره «کلاهبرداری جدید با عنوان : سازمان امداد خودرو مرکزی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید