حیوانات در حال انقراض جهان

حیوانات در حال انقراض جهان

گونه های جانوری بسیار زیادی در جهان وجود دارند اما بعضی از این گونه ها در معرض خطر انقراض قرار دارند. برای حفظ این حیوانات و جلوگیری از انقراض آن‌ها راه‌هایی وجود دارد. در این بخش آسمونی قصد داریم کمیاب ترین حیوانات جهان که ممکن است تا چند وقت دیگر اثری از آن‌ها روی زمین باقی نماند را به شما معرفی کنیم.

به ترتیب از آخر:

  1. وشق ایبری

وَشُق ایبری که گاهی به غلط سیاهگوش ایبری نامیده می‌شود یکی از گونه‌های کمیاب جهان است که در جنوب غربی اروپا یافت می‌شود. این حیوان که از رده پستانداران و تیره گربه‌‌سانان محسوب می‌شود به عنوان یک گونه نادر در حال انقراض طبقه بندی شده است.

  1. حشره خوار سائوتومه

حشره خوار سائوتومه شدیدا در معرض خطر انقراض قرار دارد. از این گونه کمیاب فقط چند نمونه باقی مانده و تنها زیستگاه این جانور جزیره سائوتومه، کشوری کوچک در خلیج گینه در آفریقاست. این جانور شکم و دندان‌های سفیدی دارد و طول آن حدود 7 سانتی‌متر است. حشره خوار سائوتومه از انواع حشره‌ها تغذیه می‌کند.

  1. وُمبَت شمالی

این جانور کیسه‌دار که کمی شبیه به خرس است نادرترین گونه ومبت‌ها بوده و شدیدا در معرض خطر انقراض قرار دارد. ومبت شمالی حدود نیم‌متر طول دارد و با اینکه سریع‌تر از سایر گونه‌های ومبت زاد و ولد می‌کند اما این مزیت هم جلوی خطر انقراض او را نگرفته است. ومبت‌های شمالی در منطقه‌ محافظت شده‌ای به وسعت 750 هکتار در جنگل‌های کوئیزلند زندگی می‌کنند و به تازگی تعدادی از آن‌ها به یکی از پناهگاه‌های تازه تاسیس در سنت‌جورج انتقال داده شده‌اند. در حال حاضر تنها 130 نمونه از این جانور در دنیا وجود دارد.

  1. میمون شبگرد هندی

بر اساس جدول سازمان بین‌المللی حفاظت محیط زیست که در سال 2008 منتشر شد، میمون شبگرد هندی یکی از گونه‌های جانوری است که شدیدا در معرض انقراض قرار دارد. دولت مالزی این جانوران را در منطقه‌ای محافظت شده در بورنئو، جایی که برای نخستین بار تعداد زیادی از آن‌ها یافت شدند نگهداری می‌کند. این جانوران به مراقبت شدیدی نیاز دارند اگرنه در آینده‌ای نه چندان دور اثری از آن‌ها باقی نخواهد ماند.

  1. اُکاپی جانوری از خانواده زرافه‌ها

اکاپی‌ها جانورانی کم‌یاب از خانواده زرافه‌ها هستند که در جنگل‌های گرمسیری کشور کنگو زندگی می‌کنند. این جانوران گونه و پیشانی برجسته‌ای دارند که آن‌ها را از زرافه‌ها متمایز می‌کند. اما وجه شباهت اکاپی و زرافه‌ها طرز راه رفتن آن‌هاست یعنی اکاپی همانند زرافه به هنگام راه‌رفتن پای جلو و عقب یک سمت را هم‌زمان حرکت می‌دهد و برخلاف سایر سم‌داران دارای زبان سیاه درازی است که در خوردن جوانه‌ و برگ‌ها و تمیز‌کردن بدنش به او کمک می‌کند.

  1. گرگ قرمز

گرگ قرمز پسر عموی گرگ خاکستری است. تصور می‌شد که آخرین نمونه گرگ قرمز در سال 1980 از بین رفته باشد اما خوشبختانه دقیقا 20 گرگ قرمز توانسته بودند از انقراض جان سالم به در ببرند. حامیان حفاظت از محیط زیست تعداد این جانوران را به 207 عدد افزایش دادند و امروز حدود 100 گرگ قرمز زنده و سرحال در طبیعت زندگی می‌کنند.

  1. کرگدن جوان

کرگدن جوان یکی از پنج گونه کرگدن موجود در دنیاست که از لحاظ ژنتیکی همانند کرگدن هندی اما از نظر جثه از آن‌ها کوچک‌تر است. در گذشته تعداد کرگدن‌های جوان در اندونزی و جنوب شرق آسیا بسیار زیاد بود اما در حال حاضر تنها 60 عدد از آن‌ها در طبیعت وجود دارند.

  1. کرگدن سوماترایی

وضعیت کرگدن‌های سوماترایی بسیار بحرانی‌تر است. تنها 6 دسته از این گونه کرگدن‌ در دنیا وجود دارند که 4 دسته از آن‌ها در سوماترا، یکی در بورنئو و یکی دیگر در مالزی زندگی می‌کنند. از آنجا که کرگدن‌های سوماترایی به صورت انفرادی زندگی کرده و پراکنده هستند شمارش آن‌ها کار آسانی نیست اما ظاهرا کم‌تر از 100 نمونه از این جانور در دنیا وجود دارد و شدیدا در معرض انقراض هستند.

  1. گوریل شرقی

گوریل‌های شرقی تمایل به زندگی اجتماعی دارند و معمولا در گروه‌های 5 تا 30 نفره زندگی می‌کنند. این گروه‌ها شامل یک گوریل پشت‌نقره‌ای و چند گوریل نر تابع هستند. گوریل پشت‌نقره‌ای از سایر گوریل‌های نر قوی تر بوده از بقیه گروه محافظت می‌کند و همچنین برای یافتن غذا گروه را رهبری می‌کند. گوریل‌های نر زمانی‌که به سن بلوغ می‌رسند کم‌کم از گروه جدا شده و برای چند سال به مکانی دیگر سفر می‌کنند و هنگامی‌که آماده شدند برای جفت‌گیری و تشکیل گروه باز می‌گردند.

  1. دلفین واکوئیتا

دلفین واکوئیتا که در خلیج مکزیک زندگی می‌کند به زودی از بین خواهد رفت. در سال 2007 اعلام شده بود که فقط دو سال برای حفظ این گونه کمیاب فرصت باقی مانده است. دولت مکزیک اقدامات مثبتی در این زمینه انجام داده است. از جمله این اقدامات ساخت یک زیستگاه مخصوص در محدوده کالیفرنیا و رودخانه کلورادو بوده که این زیستگاه را به این گونه از دلفین‌های در حال انقراض اختصاص داده است. اما متاسفانه صیادان همچنان اقدام به گرفتن این ماهی‌های نایاب کرده و روند انقراض آن‌ها را سرعت می‌بخشند.

زیباترین حیوانات وحشی در حال انقراض

پلنگ برفی

پلنگ برفی یک گربه وحشی بزرگ است که در کوهستان‌های آسیای مرکزی زندگی می‌کند. جمعیت این پلنگ‌ها مابین 3 هزار و 500 تا 7 هزار عدد برآورد می‌شود.

فلامینگو

فلامینگوها گروهی از پرندگان آبی از خانواده Phoenicopteridae هستند که در کل چهار گونه دارند. 2 گونه در آمریکا و دو گونه در سایر قاره‌ها زندگی می‌کنند.

پاندا

گمان می‌رود که تنها یک هزار و 590 عدد از این پانداهای بزرگ در حیات وحش وجود داشته باشد.

خرس قطبی

خرس قطبی درون محوطه قطبی در اطراف اقیانوس منجمد شمالی زندگی می‌کند. از 19 گونه شناخته شده خرس‌های قطبی، هشت گونه در حال نابودی، سه گونه ثابت و یک گونه در حال افزایش جمعیت هستند. از هفت گونه دیگر اطلاعات کافی در دست نیست.

آرووانا

آرووانا از ماهی‌های استخوان‌داراز خانواده Osteoglossidae هستند که در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند.

مارخور

مارخور، بزرگ‌ترین عضو خانواده بزهاست که در شمال شرقی افغانستان، شمال هند و شمال و مرکز پاکستان زندگی می‌کند. شمار آن‌ها کم‌تر از 2 هزار و 500 عدد است و روند رو به کاهش آن‌ها هنوزهم ادامه دارد.

پلنگ پنتر

پلنگ پنتر عضو خانواده گربه سانان و کوچک‌ترین گربه از چهار گونه موجود است. سه گونه دیگر شامل ببر، شیر و جاگوار است.

روباه سرخ

روباه سرخ یک عضو کوچک اندام از خانواده سگ سانان است که در شمال آمریکا و اوراسیا و همچنین شمال آفریقا زندگی می‌کند.

پنگوئن ماژلان

پنگوئن ماژلان یک پنگوئن آمریکایی است که در سواحل آرژانتین و شیلی زندگی می‌کنند. گروهی نیز به برزیل مهاجرت کرده‌اند.

گرگ هیمالیان

گرگ هیمالیان از خانواده سگ سانان، یکی از گونه‌های در حال انقراض است. شمار این گونه حدود 350 عدد است.

منقار شاخی نارکوندام

منقار شاخی نارکوندام که از خانواده Bucerotidae است در جزایر نارکوندام هند زندگی می‌کند.

نظرات 2


ثبت نظر درباره «حیوانات در حال انقراض جهان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید