پیامبر اسلام در منابع سایر ادیان

پیامبر اسلام در منابع سایر ادیان

حضرت محمد (ص) با اینکه پیامبر دین اسلام هستند اما به دلیل نقش موثرشان در شکل گیری دین اسلام در میان ادیان دیگر هم شناخته شده هستند. آسمونی در این بخش نظرات و دیدگاه های ادیان دیگر در مورد حضرت محمد (ص) را برای شما عزیزان گردآوری کرده است.

كلمات بزرگان درباره پیامبر اسلام حضرت محمد صل الله علیه و آله و سلم:

rene-descartes1رنه دكارت:

پیامبر اسلام از صفات حمیده‌ای برخوردار بوده است

رنه دكارت فیلسوف فرانسوی(1957-1650) به لحاظ زمانی، اولین دانشمندی است كه آرای وی در مورد محمد صلی‌‌الله علیه و آله مورد بررسی قرار می‌گیرد. او در كتاب تاثیرگذار خود به نام «روش گفتار» چنین می‌گوید: ما و مسلمانان باهم زندگی می‌كنیم، آنها به هر دو رسالت عیسوی و محمدی عمل می‌كنند، ولی ما به رسالت دوم عمل نمی‌كنیم. اگر دادگستر بودیم با آنها در كنار هم قرار می‌گرفتیم زیرا در رسالت آنها چیزی وجود دارد كه برای هر زمانی ملایمت دارد و پیامبرشان كسی است كه عرب‌ها از تبری‌جستن از قرآن و فصاحت آن ناتوان مانده‌اند. بلكه تاریخ مردی فصیح‌تر در زبان، بلیغ‌تر در منطق، و بزرگ‌تر در آفرینش مانند او نیاورده بوده، و این نشانه آن است كه پیامبر اسلام از صفات حمیده‌ای كه به او اهلیت یك پیامبر خاتم حلقه‌های انبیا را داده است برخوردار بوده و اكنون صدها میلیون انسان دیانت او را به گردن گرفته‌اند.1

فرانسوا فولتر:

در روح محمد[ص] چیزی نیكو است كه انسان را به شگفتی وا می‌دارد

هموطن وی فرانسوا فولتر(1694-1778) رهبر جنبش مادی‌گرایی، مرد انقلاب علیه سلطه‌گران دینی و تمدنی است. وی نابعه عصر خویش بود و تألیفات متعددی دارد كه یكی از آنها حضرت محمد [صلی‌‌الله علیه و آله] نام دارد كه از شهرت خاصی برخوردار است. در این كتاب آمده است: به درستی كه در روح محمد [صلی‌‌الله علیه و آله] چیز عجیب، نیكو و دست‌اولی كه انسان را به شگفتی وامی‌دارد وجود دارد و قسم به جان خودم كه این مرد یكه و تنها به سوی خدا دعوت كرد و به خاطر این دعوت سال‌های متعددی اذیت و آزار را تحمل نمود و در مقابل امواج مشركان قرار داشت كه در راه كشتن او و اندیشه‌اش می‌كوشیدند... مزیت‌هایی كه حضرت محمد [صلی‌‌الله علیه و آله] را به آنها لقب می‌دهند، هر انتقادی را از میان برمی‌دارد و در عوض چیزی جز اعجاب و تقدیر از شخصیت او باقی نمی‌گذارد.

برتلمی سانت هلیار:

محمد[ص] باهوش‌ترین فرد عرب در عصر خود بود

برتلمی سانت هلیار، استاد فلسفه كالج دی‌فرانس از كشور سوئیس در كتاب خود، «همراه شرق»، چنین می‌گوید: محمد [صلی‌‌الله علیه و آله] باهوش‌ترین فرد عرب در عصر خود بود. بیشتر از آنها تقوا و دیانت داشت. سینه او گشاده‌تر و نسبت به دشمنان خود و دینش نرم‌خوتر بود. امپراتوری او جز به برتری او نسبت به رجال معاصرش پابرجا نشد. دینی كه برای آن دعوت كرده خیر زیادی برای ملت‌هایی كه از آن پیروی نموده‌اند به همراه آورد.

karl-marxكارل ماركس:

بر ماست كه آن مرد عرب را رسول آسمان بر زمین بدانیم

جملات كارل ماركس دانشمند آلمانی در مورد پیامبر اسلام قابل تأمل است. وی از مردان سیاست، فلسفه اجتماعی و نویسنده بیانیه كمونیستی است. در كتاب خود به نام «زندگی» می‌گوید: به درستی كه آن مرد عرب اشتباهات مسیحیت و یهودیت را درك كرد و با همتی كه عاری از خطر نبود در میان اقوام بت‌پرست قیام نمود و آنان را به توحید دعوت فرمود و جاودانی روح را در نهاد آنها كاشت. سزاوار نیست كه تنها در شمار مردان بزرگ تاریخ به شمار آید، بلكه بر ماست تا به پیامبری او اعتراف نموده و او را رسول آسمان بر زمین بدانیم.

لئو تولستوی:

محمد[ص] دست به كار عظیم و انقلاب بزرگی در جهان زد

فیلسوف روسی لئون تولستوی داستان‌نویسی است كه به اصلاح اجتماعی اشتغال داشت و علیه پیشوایانی از قبیل فرمانروایان و اكلیروس قیام نمود و راه را برای انقلاب و نشر اندیشه كمونیستی هموار كرد. وی در كتاب خود «انسان و زندگی» چنین می‌نویسد:

به‌درستی كه محمد[ص] كه اكنون دویست میلیون نفر به رسالت او ایمان دارند به كار بسیار بزرگی قیام كرد. او دیده بت‌پرستان را به نور ایمان روشن ساخت و اعلام فرمود كه همه افراد بشر در بارگاه خدای پاك برابر هستند، و حقیقتی كه شكی در آن نیست آن است كه محمد[ص] دست به كار عظیم و انقلاب بزرگی در جهان زد. وی در كتاب دیگر خود، «حكمت‌های محمد[ص]» می‌گوید: هركس بخواهد درباره تساهلی كه اسلام دارد تحقیق كند بر او لازم است تا در قرآن كریم كتابی كه محمد[ص] آورد امعان نظر كند و آیات شریف آن را كه بر روح پیامبر اسلام نازل شده و آیه ذیل نیز آن جمله است مطالعه كند: همگان به ریسمان خدا چنگ زنید و پراكنده نشوید و از نعمتی كه خدا برای شما ارزانی داشته است، یاد كنید. (آل عمران/103.)

گلدزیهر مجارستانی:

پیامبر عربی، مبادی و مبناهای دینی برگزیده‌ای دارد

گلدزیهر مجارستانی خاورشناسی است كه در برلن، بوداپست و دانشگاه مصر در رشته فرقه‌های اسلامی تحصیل كرد و تعدادی كتاب درباره اسلام نگاشت كه از جمله آنها كتاب عقیده اسلام و شریعت آن می‌باشد. وی می‌نویسد: حضرت محمد[ص] پیامبر عربی، مبادی و مبناهای دینی برگزیده‌ای دارد كه با ادیان یهودیان، مسیحیان و غیره اختلاط داشت و آنها را شایسته‌ بیدار كردن شعور دینی قوم خویش مناسب می‌دانست. این مبانی كه اقتباسی از ادیان دیگر است به عقیده او برای تثبیت انسان بر طبق اراده الهی ضرورت دارند. لذا آنها را به صداقت، امانت و بر اساس الهامی تلقی كرد كه تاثیرات خارجی آن را تایید می‌كردند. وحی الهی بر او نازل شد و او به وحی بودن آنچه به زبان او وحی شده بود باور داشت.

javahilal-nehruجواهر لعل نهرو:

محمد[ص] عزت و مناعت را برای امت خویش مهیا ساخت

جواهر لعل نهرو نخست‌وزیر هند در كتاب خود «نگرشی بر تاریخ جهان» چنین می‌گوید: محمد[ص] برای نشر رسالت خود شتاب نداشت بلكه مدتی در سكوت زندگی كرد. مایه شگفتی و اعتماد هموطنان خود واقع شد تا آنجا كه او را امین لقب دادند او به خود و پیامبری خود باور داشت و با این اعتماد و ایمان، وسایل اقتدار، عزت و مناعت را برای امت خویش مهیا ساخت و آنها را از مردمانی ساكن صحرا به سرورانی مبدل كرد كه نصف جهان شناخته‌شده زمان خود را فتح كردند.

پروفسور آلن دوسیله:

هیچ‌یك از پیامبران نتوانسته‌اند مقامی مانند محمد[ص] داشته باشند

پروفسور آلن دوسیله فرانسوی در كتاب آیینه اسلام شخصیت محمد[ص] را مورد بررسی قرار داده است: به طوری كه همه درباره وی می‌گویند علاوه بر اینكه عرفان آسمانی را بر مردم عرضه می‌كرد اعمال زندگی و جهادهای بزرگ و رسیدگی به امور مذهبی و سیاسی او كاملاً حساب شده بود و آشكار بود كه قدرتی مافوق انسانی، قدرتی كه غیر از نیروی خدایی چیز دیگری نبود از خواسته‌های او پشتیبانی می‌كرد. قرآن هم كه برترین كتاب‌های آسمانی است، این مسائل را بخوبی تایید می‌كند. هریك از حركات و سكنات این پیام‌آور بزرگ حاكی از یك دنیا شگفتی‌های بی‌مانند است او در معاشرت خود با دیگران، در معاملات بازرگانی، در نصایح و اندرزهایی كه به دوستان خود می‌داد و‌000 بالاخره در كوچك‌ترین دقایق زندگی چنان والا و بزرگوار بود كه تاكنون هیچ‌یك از پیامبران نتوانسته‌اند مانند او مقامی چنین بالا و ارزنده داشته باشند. آیا برای شناختن این شخصیت بزرگوار لازم است مسلمان باشیم تا بدانیم او چه انقلاب اخلاقی بوجود آورده است؟ نه هرگز! زیرا شكوفایی قانون او چنان روشنی در جهان بوجود آورد كه همه مردم دانستند فرمان او شامل حقایق تازه‌ای است كه تا آن روز كسی درك نكرده بود.

دوسیله سپس جوانب مختلف رسالت پیامبر را مورد بررسی قرار می‌دهد و چنین می‌نویسد: رسالت محمد[ص] تنها یك رسالت دینی نبود بلكه یك رسالت اجتماعی و اقتصادی هم به شمار می‌آمد. ایجاد یك نهضت اجتماعی و اقتصادی در سرزمینی مثل عربستان در 14 قرن قبل از این با آن رسوم و شعائر كه مختصری از آن ذكر شد، واقعه‌ای فوق‌العاده بوده است و محمد[ص] این رسالت بزرگ را برعهده گرفت. برای نشان دادن این حقیقت در شش هزار و دویست و نوزده آیه قرآن دلایل متعددی وجود دارد.

thomas_arnoldسر توماس آرنولد:

محمد[ص] نمونه كامل یك داعی و مبلغ اسلامی است

سر توماس آرنولد شرق‌شناس انگلیسی، پیامبر و زندگی ایشان را بعنوان یك مبلغ مورد بررسی قرار داده است. وی می‌گوید: زندگی بنیان‌گذار اسلام و موسس تبلیغات اسلامی طبقاتی می‌تواند ما را به مشخصات واقعی فعالیت‌های تبلیغاتی در دین وی، اسلام راهنمایی نماید. از نظر من محمد[ص] نمونه كامل یك داعی و مبلغ اسلامی است.

وی سپس در فصل‌های سیزده‌گانه كتاب خود، تاریخ گسترش اسلام به توسعه و انتشار اسلام در بین ملل و اقوام مختلف دنیا پرداخته است.

جان دیون‌پورت:

پیامبر اسلام عارف و عامی را یكسان تحت نفوذ قرار می‌داد

جان دیون‌پورت انگلیسی بعد از توماس كارلایل، بصیرترین و دقیق‌ترین و منصف‌ترین محققی است كه با فكری روشن و با جوانمردی از اسلام و شارع مقدس آن فاضلانه دفاع كرده است.

وی در كتاب خود «عذر تقصیر به پیشگاه محمد[ص] و قرآن» چنین می‌گوید: چنان قدرت نبوغی در نهاد او به ودیعت گذاشته شده بود كه عارف و عامی را یكسان تحت نفوذ قرار می‌داد. مانند هر دوست و هر همكاری لطیف‌ترین احساسات طبیعی بشری را از خود بروز می‌داد. ولی با اینكه تحت تاثیر عواطف رقیق و احساسات لطیف قرار می‌گرفت و اغلب وظایف اجتماعی داخلی را شخصاً انجام می‌داد، حیثیت و عنوان پیغمبری را به خوبی حفظ می‌كرد. مع‌ذلك این مرد حقیرترین و ناچیزترین كارهایی را برعهده می‌گرفت كه قلم توانای هیچ نویسنده‌ای نمی‌تواند كراهت هر ناچیز بودن آن را مكتوم و مستور سازد. اخلاص و واقعیت دعوت او در راه خیرخواهی و بشردوستی، پس از وفاتش به دلیل خالی بودن صندوق‌هایش ثابت و محقق گردید.

داگهرت فن میكوش:

پیامبر اسلام هستی خود را وقف اهداف والای زندگی نموده است

یكی از ارزیابی‌های مطلوب از زندگی محمد صلی‌الله علیه و آله و دستاوردهای او، كتاب محمد[ص]، تراژدی كامیابی (1932) نوشته داگهرت فن میكوش بود. او در این كتاب شخصیت محمد صلی‌الله علیه و آله را به لحاظ ذاتی، انسانی می‌داند كه سرشار از شور و اشتیاق پارسایی و برخوردار از اصول ناب و متعالی اخلاقی است كه هستی خود را وقف اهداف والای زندگی نموده است.

آر.وی.سی. بادلی:

پیامبر اسلام هنوز در میان مردم خود زندگی می‌كند

از شرح حال نویسان اروپایی كسانی بودند كه سال‌ها در بیابان و در میان اعراب بادیه‌نشین زیستند تا بتوانند احساسات و افكاری را كه می‌توانست شخصیت محمد[ص] را تحت تاثیر قرار دهد، در خاطر متصور و مجسم سازند. نمونه‌ای از این گونه كوشش و تلاش عبارت بود از شرح حالی كه آر.وی.سی. بادلی تحت عنوان پیام‌آور به رشته تحریر درآورد كه خود یكی از توصیفات نادری است كه از چشم‌اندازی همگون با دیدگاه خود مسلمانان به شرح زندگی محمد صلی‌الله علیه و آله پرداخته است.

رودی پارت:

تاریخ‌نویسان نباید پیامبر عرب را با معیار مسیحی بسنجند

قرن بیستم همچنین شاهد احیا و از سرگیری تحقیقات آكادمیك درباره اسلام در غرب بود. دوره‌ای كه در آن شخصیت محمد(ص) با دیدگاه‌های انتقادی و علمی مورد بررسی قرار گرفت كه همگی سعی در اثبات و تایید صحت و اصالت منابع نخستین اسلامی داشتند. نمونه‌ای از این شرح حال‌های انتقادی، محمد[ص] و قرآن نام داشت كه به قلم رودی پارت به رشته تحریر درآمد. وی استدلال می‌كرد كه تاریخ‌نویسان نباید به اشتباه، پیامبر عرب را با معیار مسیحی بسنجند و سرمشقی را كه مسیح به عنوان حاكم دنیای ملكوتی بنیان نهاده بود ملاك ارزیابی محمد(ص) قرار دهند. از نظر او اتهام بی‌صداقتی كه غالباً طی سده‌های متمادی تا دوره اخیر علیه پیامبر مطرح شده است به‌راحتی قابل رد و ابطال است.

prophet-muhammad-in-the-literature-of-other-religionsماكسیم رود منسون:

محمد[ص] نابغه‌ای مذهبی بود، یك اندیشمند بزرگ سیاسی و در عین حال مردی چون شما و من در فرانسه ماكسیم رود منسون در سال 1969 همچنان كه در پاریس مشغول آفرینش شرح حال نابغه خویش از زندگی محمد(ص) بود، مانند مونتگری وات28 به اتخاذ رویكردی جهانشمول و فراگیر در خصوص دین روی آورد. وی كه دانش و آگاهی خود در مورد محمد(ص) و اسلام را در نتیجه سال‌ها مطالعه و پژوهش پیگیر عمدتاً در خود ممالك بدست آورده بود یكی از كارشناسان پیشرو در این عرصه محسوب می‌شود. وی در مقدمه اثر خود «محومت» چنین بیان می‌دارد: محمد[ص] نابغه‌ای مذهبی بود، یك اندیشمند بزرگ سیاسی و [در عین حال] مردی چون شما و من. این‌ها سه جنبه از شخصیت كلی او بودند... . كسانی كه محمد[ص] را به عنوان انسان مذهبی و پیام‌آور كلام خدا را مد نظر دارند از طریق فهم ودرك فعالیت‌های دنیوی او می‌توانند بسیار از او درس بگیرند.

گوته:

محمد[ص]، چشمه‌ای جوشان

در پایان جهت حسن ختام شعری از گوته شاعر بزرگ آلمانی را تقدیم خوانندگان بزرگوار می‌كنیم:

گوته بزرگ‌ترین شاعر آلمان است. او در مقدمه خود بر كتاب «محمدیات» نوشته دیسون آلمانی كه نویسنده شهیر عمر ابوالنصر آن را از زبان فرانسه به عربی برگرداند، تحت عنوان سرود محمد[ص] یا فیض اسلام می‌گوید:

«به چشمه كوه كه پریشان، مملو و صاف است نگاه بینداز، مانند شعاع درخشنده‌ای (گوهری) در بالای ابرها، ملائكه خیر آن را در گهواره‌اش در روزی كه میان شكاف‌های سنگ‌ها لانه گرفته‌اند، رضاع كرده‌اند. به درستی كه آن سخاوتمندانه و پاك از ابر جریان می‌یابد، آنگاه شاد و خوشحال شدیدتر می‌شود.

ثبت نظر درباره «پیامبر اسلام در منابع سایر ادیان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید