رفع مشكلات مرز خسروى در اولويت است/ وزارت خارجه، پیگیر موضوع لغو روادید با عراق است

رفع مشكلات مرز خسروى در اولويت است/ وزارت خارجه، پیگیر موضوع لغو روادید با عراق است

solving-problems-of-khosravi-border-is-a-priorityبه گزارش آسمونی:

دبیر ستاد مرکزی گفت: باتوجه به اینکه مرز خسروى جزو بهترین مرزهای کشور است، بازگشايى آن در اولويت قرار دارد.

مجید آقابابایی دبیر ستاد مرکزی اربعین درباره آخرین جزئیات ورود و خروج زائران اربعین حسینی از مرزهای سه گانه کشور اظهار داشت: حدود یک میلیون و 860 هزار نفر از زائران ایرانی تا روز گذشته وارد کشور شدند.

وی افزود: ورود زائران اربعین به کشور همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی می‌کنیم روز جمعه با افزایش حجم ورود زائران به کشور مواجه شویم.

آقابابایی ادامه داد: با توجه به اینکه اوج ورود زائران به کشور در روزهای گذشته صورت گرفته، مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد کمااینکه تمهیدات مورد نیاز برای حمل و نقل زائران از جمله اتوبوس در نظر گرفته شده و به محض ورود زائران، اتوبوس‌ها به استان‌های مورد نظر آن‌ها منتقل می‌شوند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین، با اشاره به سانحه اتوبوس زائران ایرانی در کربلای معلی تصریح کرد: طی دو روز گذشته اتوبوس زائران اربعین در نقاط مرزی نزدیک به کشور همچون منطقه کوت دچار سانحه شد و متأسفانه تعدادی از زائران ایرانی هم در این حادثه کشته شدند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار گزارش شده حدود 7 نفر از زائران ایرانی در سانحه اتوبوس کشته و چند تن دیگر از زائران هم زخمى شدند، اما اقدامات مربوط به انتقال اجساد در حال پیگیری است و به زودی آن‌ها را وارد کشور خواهیم کرد.

آقابابایی با اشاره به لغو روادید برای زائران اربعین در سال‌های آینده اظهار داشت: پيگيرى اين موضوع بر عهده وزارت امور خارجه است و وزارت كشور و استاندارى‌ها مسئوليتى در اين زمينه ندارند و وزارت خارجه ايران با همكارى وزارت خارجه دولت عراق، مذاكرات مورد نظر در اين زمينه را ترتيب می‌دهند.

 
دبير ستاد مركزى اربعين گفت: موضوع لغو رواديد براى زائران اربعين حسينى از سال‌ها قبل مطرح بوده و صرفاً وزارت خارجه در اين زمينه به عنوان متولى فعاليت می‌كند. 
 
وى درباره بازگشايى مرز خسروی و سومار و تردد زائران اربعين در سال‌هاى آينده از اين پايانه مرزى تصريح كرد: با توجه به اينكه زيرساخت‌ها، ساختمان پايانه، امكانات و تجهيزات طى سال‌هاى گذشته در مرز خسروى وجود داشته و اين پايانه جزو بهترين مرزهاى كشور شناخته می‌شود لذا بازگشايى و رفع مشکلات مرز خسروى در اولويت قرار دارد.
 
آقابابايى با اشاره به مشكلات امنيتى استان دياله ادامه داد: اگر تا سال آينده مرزها فعال شود، روش‌هاى جايگزين براى اين موضوع در نظر می‌گيريم تا بتوانيم از معبرهاى موقت براى ورود و خروج زائران اربعين استفاده كنيم اما اساساً اولويت نخست كليه دستگاه‌ها مرز خسروى است.
 
دبير ستاد مركزى اربعين در پایان افزود: در حال حاضر در حوزه ارائه خدمات براى ورود زائران اربعين به كشور متمركز هستيم و سازمان مديريت بحران هم به دليل احتمال بارش برف و باران در حالت آماده‌باش قرار گرفته تا اگر مشكلى از لحاظ تردد خودرو به وجود آيد بتواند آن را ساماندهى كند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت نظر درباره «رفع مشكلات مرز خسروى در اولويت است/ وزارت خارجه، پیگیر موضوع لغو روادید با عراق است»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید