مشخصات چوب روسی

مشخصات چوب روسی

چوب روسی یکی از انواع چوب است که از کشور روسیه از قسمت شمال ایران وارد کشور می شود. چوب روسی کاربردهای بسیار زیادی دارد از جمله ساخت پارکت و سقف و کابینت و ... . اگر می خواهید در مورد چوب روسی بیشتر بدانید این بخش آسمونی را مطالعه کنید چرا که اطلاعات کاملی در مورد چوب روسی و کاربردها و ویژگی های آن برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که در ادامه می خوانید.

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی میشود و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی کند در حالیکه این چوب سفید خود شامل گونه های کاملا متفاوت چون نراد، نوئل و انواع کاجها می شوند. همچنانکه گفته شد یکی از گونه های چوبی که به چوب روسی معروف است Abies یا نراد است که نام رایج آن در دنیا Fir و Sapen است.

این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند

این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.

این چوب به علت خاصیت ارتجاعی و استحکام آن چوب مورد علاقه نجاران میباشد.در ضمن این چوب هم بعلت بافت نرم آن جهت استفاده در قسنت های رنگی کار توصیه نمیگردد.

چوب روسی از کشور روسیه که در شمال کشور ایران قرار دارد تهیه می گردد. چوب روسی از درخت کاج بوده که در جنگلهای روسیه بریده می شود و بعد به کارخانه برده شده و به ابعاد مختلفی برش داده می شود و به صورت پالت بسته بندی می گردد و به کشورهای مختلف صادر می شود. موقع قطع درختان در روسیه از اردیبهشت ماه شروع می شود و تا شهریور ادامه دارد و این بدان علت است که درمابقی سال جنگلهای روسیه یخبندان است و افراد قادر به کار کردن در جنگلها نیستند.

انواع چوب و تخته روسی :

در قدیم فقط چوب های کاج از مرز روسیه وارد ایران می شدند . و اصطلاحا وقتی صحبت از چوب روسی می شود ، نجاران اول به چوب کاج فکر میکنند .

چوب روسی شامل : انواع تخته ، گره ، الوار از گونه های مختلف چوبهای کاج ، راش ، بلوط و غیره می شود .

  • چوب راش روسی :

چوب راش روسیه بدلیل پرورش و تجهیزات استاندارد خشکن باعث شده تا از مرغوبیت نسبتا خوبی برخوردار باشد.

  • کاربرد های چوب روسی

امروزه از چوب برای ازاره سازی، کف سازی‌های پارکت، قاب سازی‌های سقف و دکورسازیها و کابینت‌های چوبی و بخصوص درهای چوبی با روکش‌های زیبا بهره کافی گرفته می‌شود. همچنین از وجود چوب برای ساختن دیوارهای جدا کننده و در مجموع انواع قالب بندی‌های کفراژ جهت کارهای بتونی و انواع داربستهای باربر و مقاوم استفاده می‌شود و به طور کلی پس از سنگ، آجر، گچ و آهک، چوب نیز یکی از مصالح بسیار موثر در امر ساختمان سازی می‌باشد.

چوب روسی شامل : انواع تخته ، گره ، الوار از گونه های مختلف چوبهای کاج ، راش ، بلوط و غیره می شود .

  لمبه ، قرنیز ، دیوارپوش و فرآورده های چوب روسی وچوب نراد است.

استفاده از چوب طبیعی ( غیر مصنوعی ) علاوه بر خواص گوناگون هر چوب بر روی جسم و روان انسان ؛ در محیط بعنوان یک عنصر منحصر بفرد برای ایجاد طراوت و شادابی بکار میرود .

چوب کاج با رنگ و فرم آرامی که در دکوراسیون داخلی منزل ( دیوار کوب و سقف کاذب ) ، دکوراسیون خارجی و نماس ساختمان ( آلاچیق ، پرگولا ، حفاظ و..( ایجاد میکند یک گزینه آرگونومیک برای ساختمان است . بخصوص محققان و روانشناسان چوب کاج خود رنگ را برای اتاق کودکان و نوجوانان یک عامل آرامش بخش و تاثیر گذارمیدانند.

چوب روسی به دلیل رنگ روشن و یکنواخت خود و قابلیت شکل پذیری بالا در میان چوب های مورد استفاده در نما و محوطه سازی بیشتر مورد نظر قرار گرفته است.

انواع لمبه ، قرنیز ، دیوارپوش و ملزومات را از مناسب ترین چ ها برای فضا سازی داخلی و خارجی ساختمان و ساخت سونا

انواع لمبه در اندازه و برش های مختلف ، قرنیز ، دیوار کوب ، چوب چهارتراش ، فیتیله ، نبشی ، دیوارپوش های چوبی طرح شیار ، طرح کنج ( سه گوش ( چوب کلبه سازی ، تخته بنایی

 لمبه چوب روسی , قرنیز چوب ,دیوارکوب ,نیمکتی ,فضاسازی داخلی ,نمای خارجی ,کامپوزیت ,سونا , ...

  • تکنیک رفع فرورفتگی چوب روسی

 میزان مقاومت چوب در برابر نفوذ یک جسم را سختی چوب مینامند . سفتی و سختی دو امر متمایز است. (سفتی یعنی مقاومت در برابر گسیختگی و شکست) باید بدانیم میزان سختی چوب با وزن مخصوص آن رابطه مستقیم و با افزایش رطوبت رابطه معکوس دارد و میزان سختی چوب عامل بسیار مهمی می باشد .

  و یکی از محاسن چوب مقاومت مکانیکی نسبتا خوب و خاصیت ارتجاعی واقعی درمقابل  ضربه می باشد .

 يکي از مشکلاتي که معمولا براي چوب هايي با بافت نرم مثل  نراد (سفيد روسي) پديد مي آيد، ضرب خوردگي و خراش در اثر برخورد با اجسام تيز يا سنگين است.

در اين مطلب آموزشي ساده و آسان براي حل اين مشکل به شما معرفي خواهيم کرد.

براي انجام اين کار نيازبه  اتو ,آب و دستمال پارچه اي داريد.

مقداري آب را بر روي قسمتي که ضربه خورده است بريزيد و منتظر بمانيد تا جذب چوب شود.در اين حالت آب خود را به بخش هاي فشرده شده زيرين چوب ميرساند.

دستمال پارچه  اي را بر روي همان قسمت قرار دهيد و باز هم کمي آن را مرطوب کنيد.

اتو را روي پارچه قرار دهيد و به مدت 10 دقيقه عمليات گرمادهي را انجام دهيد تا آب موجود در زير چوب تبخير شود تا بافت های فشرده شده را آزاد کنید و به بالا برگرداند.

با این ترفند می توانید مقداری از ضربه ی وارد شده را به حالت اول برگردانید.

معمولا این ترفند مناسب چوب هایی با بافت نرم مثل سفید روسی (نراد) هست که امیدوارم مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

  • تکنیک رفع شکاف محل اتصال چوب روسی

با توجه به تنوع مصنوعات چوبي که در ايران با چوب های روسی عرضه مي شوند و البته از محبوبيت لازم در بين مردم نيز برخوردار است، برآن شديم تا به پاره اي از ابهامات موجود در مورد اينگونه مصنوعات چوبي پاسخ دهيم .

در ابتدا بايد به اين نکته توجه شود که ايجاد شکافهاي سطحي، خصوصا در محل اتصال مصنوعات چوبي ساخته شده از چوب روس يک امر طبيعي و به دليل تغيير درجه دماي محيط مي باشد، چرا که طبق اصل انبساط و انقباض مواد، چوبها هم در محيط هاي سرد و گرم دچار تغيير اندازه مي شوند، که البته اين انبساط و انقباض در چوبهاي روس شديدتر بوده و در نتيجه معمولا در محل اتصال اينگونه مصنوعات چوبي ترکهاي سطحي و بندرت شکافهاي عميقي ايجاد مي گردد. حال با ذکر اين مقدمه ميتوانيد از روش هاي زير براي تعمير مصنوعات چوبي خود استفاده نمائيد:

حالت اول: اگر ميزان شکاف به حدي باشد که وسيله مورد نظر تراز خود را از دست بدهد نياز به تعمير اساسي داشته و مي بايست وسيله چوبي از محل اتصال موردنظر باز شده و پس از قرار دادن مقداري چست چوب در بين اتصال، آنرا با پيچ دستي بسته و به مدت يک ساعت در محلي که فشار يا تکاني به آن وارد نشود نگهداري نمائيد.

حالت دوم: اگر شکاف ايجاد شده چندان محسوس نباشد، مي توان از آن چشم پوشي نمود، چراکه اين مورد کاملا طبيعي است؛ حال در صورت تمايل شما به رفع اين شکافها، مي بايست اقدامات زير را با دقت دنبال نمائيد:

1) ابتدا مقداري مل (خاک بتونه)، سيريش و پودر زرد رنگي بنام گل ماشين بمقدار خيلي كم (که در صنعت چوب کاربرد دارد) را با آب مخلوط نموده تا ماده خمير گونه اي که تقريبا به رنگ چوب روس خودرنگ مي باشد، بدست آيد.

2) در اين لحظه بوسيله خمير حاصله، شکاف هاي مورد نظر را پر نمائيد.

3) در مرحله آخر براي همرنگ شدن رنگ تعمير شده با چوب روس از اسپري کيلر فوري استفاده نمائيد. براي اين کار بعد از خشک شدن سطح بتونه شده، مقدار از اسپري را بروي سطح خشکي پاشيده و بوسيله قلموي ريز بروي بتونه بکشيد. البته در اکثر موارد نيازي به استفاده از اسپري کيلر نيست زيرا خمير بدست آمده تقريبا همرنگ چوب روس مي باشد.

ثبت نظر درباره «مشخصات چوب روسی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید