تعمیر و نوسازی مبلمان منزل

تعمیر و نوسازی مبلمان منزل


مبلمان منزل یکی از وسایلی هستند که برای زیبایی خانه بسیار با اهمیت هستند و همه افراد در انتخاب و خرید آن و همچنین در نگهداری آن ها وسواس زیادی به خرج می دهند. ممکن است بعد از گذشت چند سال از عمر مبلمان، دچار خرابی و یا شکستگی و یا خراشیدگی و ... شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند. آسمونی در این بخش نکات و ترفندهایی برای تعمیر و نوسازی مبلمان برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

مبلمان پس از گذر سال‌ها نیازمند بازسازی، تعمیر و نوسازی است. بنابراین هنگامی‌كه به دنبال وسایلی برای چیدمان خانه‌تان هستید، موشكافانه به زوایا، اندازه و شكل كلی آن توجه كنید، رویه و جنس آن را لمس كرده و به دقت به بررسی اتصالات، وزن و قیمت آن بپردازید.

مبلمان پس از گذر سال‌ها نیازمند بازسازی، تعمیر و نوسازی است. بنابراین هنگامی‌كه به دنبال وسایلی برای چیدمان خانه‌تان هستید، موشكافانه به زوایا، اندازه و شكل كلی آن توجه كنید، رویه و جنس آن را لمس كرده و به دقت به بررسی اتصالات، وزن و قیمت آن بپردازید.

یادتان باشد مبلمانی كه تحت شرایط ایده‌آل تهیه و در بهترین و مناسب‌ترین نقطه خانه قرار داده می‌شود، زمانی فرسوده و كهنه خواهد شد یا با توجه به شرایط زندگی ساكنان منزل یا تصمیم‌گیری‌های جدید، آماده تغییر شكل‌های كامل یا جزئی می‌شود؛ در این صورت باید به فكر بازسازی مبلمان باشید. حتی شاید بعد از مدت كوتاهی از شكل و سبك مبلمان‌تان خسته شوید و بخواهید آن را تغییر دهید.

روش‌هایی برای بازسازی (Remodeling) مبلمان وجود دارد كه در این جا به متداول‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. این روش‌ها اغلب توسط خود سازندگان مبلمان یا طراحانی كه كار بازسازی انجام می‌دهند صورت می‌گیرد كه نیازمند صرف هزینه و دقت است. اما شما هم می‌توانید برای بهبود شرایط محیط مسكونی‌تان دست ‌به كار شوید و مبلمانی متفاوت از آنچه داشته‌اید، درست كنید.

ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین كارهایی كه برای مبلمان و نوسازی آن انجام می‌شود، سمباده‌زنی و رنگ مبلمان اعم از كاناپه، تختخواب، كابینت، بوفه،‌ كتابخانه، میز تلویزیون و از این قبیل است.

1- ابتدا قسمت‌های شیشه‌ای (در كتابخانه) یا پارچه‌ای (در كاناپه) و هر عضو اضافه ‌دیگری را جدا كنید و با یك سمباده چوب تمامی قسمت‌های چوبی را سمباده بزنید تا رنگ‌ زیر ریخته شود و ناصافی‌ها از بین برود. در قسمت‌هایی كه آسیب‌ دیده یا شكاف یا سوراخی در آن به وجود آمده كمی بتونه استفاده كنید و روی آن را هم دوباره سمباده بكشید. برای كاری كه در منزل انجام می‌دهید یك رنگ آستری و سپس رنگ‌ نهایی كافی‌ست. گاه كشیدن سمباده بر روی چوب برای زدودن لایه ‌جلا كه با سیلر، كیلر یا روغن جلا اجرا شده و آوردن رنگ قبلی روی آن، جلوه‌ای هنری به كار می‌بخشد كه با پولیش‌های فراوان كارگاه‌های مبل‌سازی تفاوت دارد.

2- در روشی دیگر به عوض كردن رویه مبلمان نیاز داریم. این كار برای كاناپه‌ها، تختخواب‌ها و صندلی‌هایی كه قسمت پارچه‌ای یا چرم‌كوب دارند مصداق پیدا می‌كند. بدین صورت كه پارچه مبل یا صندلی را با پارچه جدید و نویی عوض می‌كنیم. البته عوض كردن پارچه مبل در منزل كار سختی است اما برای صندلی‌ها در صورتی كه زیرسازی كفی صندلی به هم نخورده باشد می‌توان كفی را از صندلی جدا كرده، مبل را با پارچه موردنظر روكش و دوباره در جای خود ثابت كرد.repair-of-furniture3

3- از دیگر مواردی كه در بازسازی مبلمان به ما كمك می‌كند و امروزه هم جایی در صنعت مبلمان به خود اختصاص داده است، تغییر افكت یا جلوه چوب مبلمان است. این تغییر جلوه اغلب (و نه همیشه)، با رنگ انجام می‌شود. می‌توانید یك یا دو عدد مبل كلاسیك نامرغوب و ارزان‌قیمت كه شبیه به مدل كلاسیك ساخته شده تهیه كنید، به این روش آن‌ را تغییر دهید و دو عدد مبل كلاسیك آنتیك و باارزش بسازید و در گوشه یا زاویه‌ای از فضا (مثل كنار شومینه) قرار دهید. انواع وایت‌واش‌ها، ورق طلا (نقره، مس)‌ها و پتنیه‌های مختلف از این‌گونه‌اند.

به عنوان مثال در روش‌ ورق طلا: قسمت‌های چوبی مبل را طبق روش 1 آماده‌سازی كنید، روی كار را رنگ روغنی اُخرا بزنید و یكی دو روز فرصت خشك شدن كامل به آن بدهید. بعد چسب ورق طلا را كه در بازار موجود است روی كار بزنید و حدود پنج دقیقه فرصت دهید تا روی كار كاملا خشك شود. بعد ورق طلا را به دقت بر‌دارید و با قلم‌موی نرم یا پارچه بسیار نرم روی كار بچسبانید. اگر قسمتی از رنگ اُخرا از زیر و بین ورق‌های طلا مشخص شود ایرادی ندارد. روی ورق طلا می‌توانید شاپن قهوه‌ای سوخته با دستمال تنظیف بكشید تا جلوه طلایی آنتیك به كار بدهد. برای نهایی كردن كار نیز روی آن لاك الكل بزنید. به این صورت می‌توانید مبلی با جلوه آنتیك داشته باشید. این روش برای قاب آینه‌های بزرگ و كنسول و میزها هم به كار می‌رود. در صورتی كه روی كار كنده‌كاری باشد می‌توان آن را با آبی كپكی و كشیدن دستمال، كمی قدیمی‌تر جلوه داد.

4- چهارمین روش، تكنیك «پاپیه ماشه» است. شاید این اسم در كارهایی با حجم كوچك مثل قلمدان یا گلدان به گوشتان آشنا باشد. اما این روش و روش‌های مشابه می‌تواند یك صندلی كهنه و بلااستفاده را به یك شیء دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز تبدیل كند. اصل كار «پاپیه ماشه» چسب كاغذ و خرده‌های روزنامه است. در این روش باید سطح كار را كاملا با خرده‌های روزنامه بپوشانید. به طوری كه از سطح كار فقط روزنامه به چشم آید. این كار را با سریش انجام دهید كه چسب بسیار محكمی‌ست و كار را هم سبك و ترد می‌كند. كار موردنظر را چند دور با خرده روزنامه بپوشانید تا ضخامتی در آن به وجود آید. بعد از خشك شدن كامل چسب‌ها، روی كار را با یك سمباده نرم صاف كنید. در آخر بتونه بزنید و بعد از خشك شدن سمباده بكشید تا یك سطح صیقلی و شكننده به وجود آید. حال می‌توانید روی آن را رنگ كنید یا نقاشی زیبایی بكشید و یك صندلی با نقش و نگار موردعلاقه خودتان داشته باشید.

5- در روش پنجم می‌توان از انواع استنسیل‌ها و شابلون‌هایی كه در بازار موجودند استفاده كرد. به این صورت كه روی طلق شفاف نقشی را می‌كشید و با كاتر دور آن را می‌برید. حال یك شابلون دارید كه می‌توانید در تاج تخت، كناره‌ها، دسته‌‌های مبل یا صندلی یا حتی قاب پنجره یا در منزل آن را به كار گیرید. با یك اسفنج كه كمی رنگ اكریلیك روی آن زده‌اید روی شابلون بزنید تا نقشی از آن روی كار چاپ شود. حال این نقش می‌تواند با رنگی بسیار نزدیك به رنگ زمینه باشد كه خیلی زننده جلوه نكند یا برعكس می‌تواند از رنگ‌های كاملا ‌متضاد استفاده شود.

از دیگر كارهایی كه روی مبلمان مثل كمد، میز یا دراور می‌توان انجام داد، نقاشی كردن است. یعنی یك منظره یا موضوعی خاص بر روی كار نقاشی شود. در این روش استفاده از سبك نقاشی تاثیر زیادی در جلوه كار دارد. در این روش معمولا نقاشی‌هایی با سوژه‌های دلنشین خطوط نرم و نازك مثل نقاشی‌های سبك شرقی (چین) استفاده می‌شود.

اگر نقاش خوبی نیستید، استفاده از تكنیك دكوپاژ می‌تواند جلوه بصری و در بسیاری موارد سبك آنتیك مطلوبی به كار بدهد. در اتاق كودكان دكوپاژ تصاویر فرشتگان بر روی تختخواب جلوه لطیفی دارد. هم‌چنین بر روی میز یا عسلی‌ها یا حتی مبل یا صندلی‌هایی كه چوب ساده‌ای دارند و خواهان تنوعی در آن هستید می‌توانید از تكنیك دكوپاژ استفاده كنید. در تكنیك دكوپاژ، می‌توانید تصویر دلخواه خود را روی سطح كار بچسبانید و دور آن را سمباده بكشید تا اختلاف سطح نداشته باشد و برجستگی ایجاد نكند. بعد می‌توانید روی كار را برای جلوه متفاوت‌تر ترك بیاندازید یا جلا بزنید.

یكی دیگر از كارهایی كه بیشتر برای مبلمان ویلایی یا فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهره‌گیری از موادی برای پوشاندن سطح مبلمان است كه بیشتر در میز و عسلی كاربرد دارد. شما می‌توانید میز كوچك یا عسلی كه مورد استفاده نیست را انتخاب كرده و سطح روی آن را با سرامیك متفاوت كنید. استفاده از سرامیك، گوش‌ماهی، خرده‌سنگ و... سطح میز را كاملا عوض می‌كند.

تغییر كاربری از دیگر مواردی است كه در تعمیرات و نوسازی به كار می‌آید و از یك شیء، وسیله دیگری با مورد استفاده متفاوتی می‌سازد. وقتی با دراوری مواجهید كه جایی برای استفاده از آن ندارید و كهنگی آن هم مانع استفاده مجدد آن می‌شود، چه می‌كنید؟ یكی از راه‌ها این است كه دیگر از آن به عنوان دراور استفاده نكنید. كشوها را درآورید و از هر كشو در جهتی استفاده كنید، مثلا فلاورباكس یا باكسی برای دیوار اتاق كودك و... . یا وقتی لوستر منزل بلااستفاده می‌ماند یكی از روش‌ها استفاده از قطعات و تزئینات روی آن است كه می‌تواند در قسمت‌های دیگر منزل به زیبایی به كار آید. حتی می‌توان از چوب‌های به جامانده از مبلمان قدیمی و پایه‌های آن، چراغ تزئینی برای ورودی طراحی كرده، به زیبایی آن را رنگ كرد و مورد استفاده قرار داد.

مزیت استفاده از این روش‌ها این است كه با انتخاب درست رنگ (توجه به رنگ غالب محیط و هارمونی رنگ‌ها با یكدیگر)، تزئینات مرتبط و موتیف‌ها و نقش‌مایه‌های تكرار شده و استفاده از خلاقیت شادی‌آور در فضا، هم در هزینه صرفه‌جویی كرده‌اید و هم بی‌واسطه و به دست خود مبلمان‌تان را جانی دوباره بخشیده‌اید.

ترفندهای تعمیر خراشیدگی مبل

وسایل و مبلمان چوبی به خاطر زیبایی ظاهری و استحکام شان بسیار طرفدار دارند و مورد استقبال افراد هستند. تنها مشکل این گونه مبلمان و اثاثیه این است که دچار خراشیدگی می شوند. خراشیدگی های کوچک روی وسایل ممکن است زیبایی دکوراسیون داخلی خانه را تحت تاثیر قرار دهد اما ترفند ها و راه حل های سریعی وجود دارد که در عرض پنج دقیقه همه این خط و خراش ها را از بین می برد. اگر این مطلب آسمونی را بخوانید با تمام این راه حل ها آشنا می شوید.

سس مایونز را فراموش نکنید

اگر چوب شکاف برداشته و خراشیدگی خیلی عمیق است، می توانید از مقداری سس مایونز استفاده کنید. سس مایونز را به آرامی در شکاف بریزید تا آن را پر کند و سپس مقدار اضافی را به آرامی پاک کنید. حالا اجازه دهید یک تا سه روز به حال خود باقی بماند تا به خوبی در شکاف رخنه کند و بعد از آن میزان اضافی را از سطح پاک کنید.

از گردوها کمک بخواهید

گردوها خراشیدگی های نسبتا عمیق را تعمیر و ترمیم می کنند. روغن طبیعی موجود در گردوها باعث می شود که نه تنها خراشیدگی های فعلی شان برطرف شود، بلکه مبلمان شما را در برابر خراشیدگی های بعدی هم مقاوم می کند.

خراشیدگی مبلمان زیر سیگاری های مناسب

از این به بعد به جای دور ریختن خاکستر سیگارها از آنها برای از بین بردن خراش ها استفاده کنید. به این صورت که مقداری واکس تیوبی مخصوص را روی خراشیدگی ها بزنید و سپس خاکستر گرم سیگار را روی آن بریزید و آن را فشرده کنید و بگذارید کمی بماند. سپس دوباره روی آن را واکس بزنید تا به سطحی صاف و هموار برسید.

مداد ابرویی برای پر کردن خراشیدگی مبلمان

لوازم آرایشی موارد استفاده دیگری هم دارند؛ مثلا از مداد ابروهای روغنی تان می توانید برای پر کردن خط و خراش های نسبتا نازک و نه چندان عمیقی که روی مبلمان تان افتاده استفاده کنید. مطمئن باشید تنوع رنگی مدادهای ابرو آنقدر زیاد است که به راحتی رنگی هماهنگ با مبلمان تان را پیدا می کنید.

چسب های پودری به کمک تان می آیند

مقداری چسب پودری را با آب مخلوط کنید و به آرامی روی سطح مورد نظرتان بکشید. دقت کنید که تمام خراشیدگی ها را پر کند.

از پاستل ها غافل نشوید

سازندگان مبلمان چوبی از پاستل های مخصوص چوب برای ایجاد رنگ، سایه و نقش روی چوب استفاده می کنند؛ پس چرا ما وقتی پاستل های رنگی در دسترس مان است، باید هزینه اضافی برای تعمیر این گونه وسایل بپردازیم؟ یک پاستل با رنگ متناسب و نزدیک به رنگ مبلمان یا وسیله چوبی تان انتخاب کنید و به آرامی و دقت آن را در محل خراشیده بکشید و بعد به وسیله دستمالی نرم آن را جلا دهید. فقط در انجام این کار افراط نکنید زیرا ممکن است خراش روی چوب نمایان شود.

به توانایی خمیردندان ها اعتماد کنید

استفاده از خمیردندان نیز راهکار دیگری است که اگر هیچ کدام از موارد بالا در دسترس شما نبود، می توانید حسابی روی توانایی شان حساب کنید.

ثبت نظر درباره «تعمیر و نوسازی مبلمان منزل»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید