کف پوش منازل

 

 

 

پوشش کف اتاق در دکوراسيون داخلي از چنان اهميت بالايي برخوردار است که کف اتاق را پايه اصلي اتاق مي‌نامند. بسياري از دکوراتورها، دکور اتاق را بر مبناي پوشش کف انجام مي‌دهند. هنگام انتخاب پوشش کف بايد الگوهاي رفت و آمد را نيز در نظر داشت. به‌طور معمول در مکان‌هاي پر رفت و آمد از کف‌پوش‌هاي سخت و بادوام و در جاهاي کم ‌رفت و آمد از کف‌پوش‌هاي تزييني استفاده‌ مي‌شود.

 

کف پوش لمينت( Laminate)

 laminate بسيار شبيه به کف پوش هاي چوبي است، اما laminate مانند کف پوش هاي چوبي تنوع بافت ندارند و تنها مشخصه متمايز کننده آنها رنگشان است .

موقع انتخاب laminate همانند انتخاب ساير کف پوش ها به ياد داشته باشيد که رنگ کف منزل، پس زمينه و فونداسيون کل دکوراسيون شما خواهد بود . اگر مبلمان تيره داريد از کف پوش هايي با رنگ هاي روشن تر استفاده کنيد و اگر مبلمان شما روشن است يک کف پوش با رنگ ميانه يا تيره انتخاب مناسب تري خواهد بود .

از نظر ضخامت انواع مختلفي از اين کف پوش ها وجود دارد و با در نظر گرفتن بعد مقاومت و داوم بهتر است کف پوش هاي ضخيم تر را انتخاب نماييد و البته واکس زدن اين کف پوش ها را نبايد فراموش نمود.

 

کف پوش بامبو

کف پوش بامبو يکي از انواع کف پوش هاي چوبي محسوب مي شود. بايد توجه داشت که درحقيقت بامبو يک چوب سخت نبوده و نوعي ني مي باشد. اين نوع کف پوش مزاياي زيادي از جمله سختي و استحکام ، مقاومت و ظاهر شيک دارد .

از نظر مقاومت کف پوش بامبو به سختي چوب بلوط مي باشد که معمول ترين چوب مصرفي براي کف پوش است، البته ممکن است ظاهر کف پوش بامبو سست باشد اما در اصل بسيار مقاوم است . مهم ترين خصوصيات بامبو اين است که نسبت به ساير کف پوش هاي چوبي کمتر منبسط مي شود و از همين رو براي هر نوع آب و هوايي مناسب است .

بامبو به دو رنگ طبيعي بلوند و کهربايي وجود دارد . قطعات کف پوش بامبو مي توانند به صورت عمودي يا افقي بريده شوند كه ترکيب آنها در حالت افقي بسيار زيباتر مي باشد .

 

کف پوش مرمر

تا چندين سال پيش کف پوش هاي مرمر به عنوان نمادي از ثروت و شکوه به حساب مي آمدند و نسبت به کف پوش هاي معمول قيمت بسيار بالايي داشتند، اما در حال حاضر قيمت کف پوش هاي مرمر در حد متوسطي قرار دارد و نماي لوکس و زيبايي به اتاق مي دهد.

نماي سنگ پوش هاي مرمر بسيار آرامش بخش است. مرمر سنگ خنکي است و حرارت را به راحتي جذب نمي کند و در اتاقي با سنگ مرمر اصولا دما پايين مي باشد و براي مناطق گرمسير بسيار مناسب است.

از کف پوش مرمر مي توان در نقاط مختلف منزل مثل اتاق خواب، پذيرايي، حمام، آشپزخانه و حتي محوطه هاي خارجي منزل استفاده نمود.

 بايد به طور مرتب اين کف پوش ها را با پاک کننده هاي ملايم تميز نمود .

 

 

کف پوش Vinyl PVC

Vinyl به علت ويزگي هاي ممتاز خود يکي از بهترين گزينه ها براي كف پوش مي باشد.

نصب و نگهداري اين کف پوش ها بسيار آسان است . تميز کردن اين کف پوش نيز آسان بوده و مقاومت بالايي هم دارد و تحت شرايط سخت همچنان سالم مي ماند.

از مهم ترين ويژگي اين کف پوش ها ضد آب بودن و راحتي راه رفتن با پاي برهنه بر روي آن است.

طرح و مدل هاي Vinyl نيز بسيار متنوع مي باشد و با توجه به طرح انتخابي قابل کاربرد در قسمت هاي مختلف خانه مثل اتاق خواب، اتاق نشيمن، اتاق کار، اتاق بازي، ورودي، پاسيو و تمامي نقاط پر رفت و آمد مي‌باشد.

در مورد اين کفپوش قابل ذکر است که علاوه بر دوام بالا ، خاصيت ارتجاعي خوبي نيز دارد . اين پوشش ها عايق حرارتي هستند و کف اتاق را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه مي دارند. اشياي بلوري و چيني نيز در برخورد با آنها به راحتي شکسته نمي شوند .

 

كاشي هاي كف چرمي

اين نوع از كاشي ها نيز در رنگ ها و سايزهاي مختلفي وجود دارد. آنها مي توانند خيلي زيبا و شيك باشند و عايق هاي بسيار خوبي براي صدا محسوب مي شوند. در زير پا خيلي نرم و لطيف احساس مي شوند و ظاهري بسيار لوكس و گران قيمت دارند. در طول زمان شكل چرم عوض مي شود و رنگ و جنس آنها تغيير مي كند و هميشه دست نخورده و تازه به نظر نمي آيد. استفاده از كف پوش هاي چرمي زياد مقرون به صرفه نيست اما بسيار زيبا و فريبننده هستند.

 

 مــوزائيـــك

هنگامي كه قطعات كوچك و رنگين شيشه، سنگ و يا كاشي كنار هم قرار مي گيرند و تصاوير گوناگون يا طرح هاي تزييني پديد مي آيد، به اين كار موزائيك گفته مي شود. اين هنري باستاني است كه همواره در حال كشف مجدد است.

 

موزائيك هاي آماده

روشي ارزان براي پوشش كف ؛ استفاده از موزائيك هاي آماده براي خلق مرزها و عناصر تزييني است. پس زمينه مشبك مي تواند براي هرگونه پوشش كف استفاده شود؛ گرچه استفاده از سنگ رايج تر است.

امواج پيچشي، درختان مو يا برگ هاي پاييزي برخي اوقات حاشيه يك طرح ساده را تشكيل مي دهند. مي توانيد با تدبير و تمهيدي كه مي انديشيد، عناصر تزييني موزائيك را داخل كاشي هاي سراميك يا حتي درون كفپوش هاي چوبي درج نماييد تا در كل يك جنس مخلوطي مطابق با سليقه تان به وجود آيد.

مثلاً شايد تمايل داشته باشيد تصويري رنگي در كف آشپزخانه نقش بزنيد.

در نظر بگيريد چه هيجان انگيز خواهد شد اگرموزائيك هاي شيشه اي داخل قطعات سنگ مرمر قرار گيرند، اين قطعات شيشه اي مانند جواهري گرانبها از سطح كدر و مات اتاق بازتاب مي كنند.

 

مـــوکـــت

موکت، از ديرباز به دليل راحتي و آسايشي که با خود همراه دارد، از اولين انتخاب‌هاي هر خانواده‌اي بوده ‌است. موکت‌ها با هر نوع سبک مبلمان و دکوري کاملا هماهنگ هستند و از لحاظ تجملي نيز در سطح بالايي هستند. موکت ثابت سراسري، رنگ و بافت و نقش را به اتاق‌هاي شما مي‌آورد. 

به علاوه، بافت موکت‌ عايق حرارت و صوت است به همين دليل در مکان‌هاي پر سر و صدا و سرد استفاده از موکت بسيار مناسب است.

هم موکت‌ و هم فرش، به خاطر بافت ملموس و لطيفي که دارند، باعث تلطيف خطوط راست و معماري هندسي اتاق‌ مي‌شوند.

از آنجايي که موکت‌ها در بافت، رنگ و طرح‌هاي متنوع در دسترس هستند، هماهنگ کردن آن‌ها با انواع دکوراسيون نيز به راحتي صورت مي‌گيرد. به‌طور معمول اتاق‌هاي کم اثاثيه را موکت مي‌کنند تا مبله‌تر به نظر برسد. موکت‌ براي پوشش اتاق‌هايي که کف چندان زيبايي ندارند، بسيار مناسب است.


ثبت نظر درباره «کف پوش منازل»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید