ریو؛ فرصتی برای تاریخ سازی وزنه‌برداری ایران/ صید طلا با هرکول، کیانوش و سهراب

ریو؛ فرصتی برای تاریخ سازی وزنه‌برداری ایران/ صید طلا با هرکول، کیانوش و سهراب

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزنه‌برداری ایران اگر از حاشیه‌سازی‌ها رهایی پیدا کند، شاید بتواند در ریو روزهای خوبی را برای علاقه‌مندان به این رشته رقم بزند. در سال‌های گذشته وزنه‌برداری ایران روزهای خوب کم نداشته که الان هم پتانسیل تکرار این روزها را دارد. سه وزنه‌بردار بسیار خوب در ترکیب 5 نفره در ریو حضور دارند که می‌توانند روزهای پرافتخار وزنه‌برداری را تکرار کنند.

139503161159066597866444

 دوطلای ارزشمند سیدنی و شاهکار لندن

وزنه‌برداری ایران با دو مدال طلای حسین توکلی و حسین رضازاده بهترین نتیجه ممکن را در بازی‌های المپیک 2000 سیدنی با مدیریت علی مرادی و سرمربیگری ایوانف به دست آورد. نتیجه‌ای که می توانست خیلی بهتر هم باشد، اما بدشانسی مدال را از کوروش باقری گرفت و مسائل پشت پرده هم از شاهین نصیری‌نیا. با این وجود نتیجه سیدنی بهترین نتیجه تاریخ بود؛ نه قبل از آن چنین نتیجه‌ای به دست آمده بود و نه بعد از آن چنین نتیجه‌ای تکرار نشد.

در لندن البته وزنه‌برداری خوش درخشید؛ طلای بهداد سلیمی در دسته فوق‌سنگین و نقره سجاد انوشیروانی در همین دسته و نواب نصیر شلال در دسته 105 کیلوگرم و یک برنز کیانوش رستمی که همین هفته پیش آن هم به نقره تبدیل شد، نتیجه خوبی بود که در لندن ثبت شد. حالا بعد از 4 سال وزنه‌برداری ایران در شرایطی قرار گرفته که شاید بتواند باز هم نتایج خوبی را رقم بزند.

ترکیبی که لحظه آخر نهایی شد

کیانوش رستمی در دسته 85 کیلوگرم، علی هاشمی و سهراب مرادی در دسته 94 کیلوگرم، محمدرضا براری در دسته 105 کیلوگرم و در نهایت بهداد سلیمی در دسته 105+ کیلوگرم ترکیب پنج نفره وزنه‌برداران المپیکی ایران در ریو 2016 را تشکیل می‌دهند. خط خوردن بهادر مولایی در لحظه آخر و حواشی بعد از آن و در پایان تصادف دردناک این وزنه‌بردار تا چند روز تمرکز ملی پوشان را تحت تاثیر قرار داده بود. با توجه به رکوردهای ثبت شده از کیانوش رستمی و سهراب مرادی و همچنین شرایط مساعد بهداد سلیمی برای موفقیت، کسب 2 مدال طلا در ریو قطعی به نظر می‌رسد که اگر چنین باشد، موفقیت سیدنی در ریو تکرار خواهد شد، اما اگر این دو مدال طلا بنا به هر دلیلی محقق نشود، نتایجی شبیه به لندن متصور خواهد بود. حال باید منتظر ماند و دید که ریو برای وزنه‌برداری ایران سیدنی می‌شود یا لندن؟

افزایش شانس کسب مدال با حذف روس‌ها

بعد از مثبت اعلام شدن دوپینگ تعداد زیادی از وزنه‌برداران سرشناس روسیه و محرومیت آنها، شانس سایر وزنه‌برداران حاضر در المپیک، خصوصا نمایندگان ایران افزایش پیدا کرده است. پیشتر که لوچف بعد از شکستن رکورد رضازاده، دوپینگی اعلام و محروم شد و در ادامه هم بخش دیگری از ملی‌پوشان وزنه‌برداری روسیه در پی موج محرومیت ورزشکاران این کشور به دلیل دوپینگ و عمدتا مصرف ماده ملدونیوم از سفر به ریودوژانیرو باز ماندند.

رکورددار جهان و رویای اول شدن

کیانوش رستمی عجیب‌ترین وزنه‌بردار تیم ملی است. او به تنهایی و خارج از اردوی تیم ملی تمرین کرد با این حال با شکستن رکورد دنیا در مسابقات جام فجر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. رستمی با ثبت رکورد 220 کیلوگرم رکورد دنیا را 2 کیلو افزایش داد تا مدعی جدی طلای المپیک باشد. دوپینگ برخی چهره‌های مطرح از جمله وزنه‌بردار روس «آپتی آیوکادوف» باعث شد تا کیانوش در شرایط و روحیه خوبی به این بازی‌ها برود. کیانوش با رکورد 395 کیلوگرمی که در مسابقات جام فجر به ثبت رساند، 4 کیلوگرم بیشتر از رکورد قهرمانی جهان در مسابقات 2015 را ثبت کرد و این یعنی اگر به همین روند ادامه بدهد، می‌توان به طلای او امیدوار بود.

بازگشت سهراب با طلا

برای همه ایرانیان در ریو وزنه‌ زدن سهراب مرادی مزه دیگری خواهد داشت. غیبت سه ساله او در میادین جهانی باعث شد تا حالا بازگشت او به روی تخته آن هم با این رکوردهایی که در اردوها به ثبت رسانده دیدنی باشد. سهراب در اردوهای تیم ملی در یک ضرب 190 کیلوگرم را بالای سر برده و در دو ضرب 230 کیلوگرم را ثبت کرده که رکورد دو ضرب جهانی آمریکا در دسته 105 کیلوگرم هم بود. با توجه به رکوردهایی که در آمریکا ثبت شده باید سهراب را قهرمان ریو بدانیم.

در مسابقات جهانی آمریکا «وازدیم استرالتسوف» از بلاروس با 175 کیلوگرم در یک ضرب، 230 کیلوگرم در دو ضرب و405 کیلوگرم در مجموع به مدال طلا رسید. بعد از او «الماس یوتشیف» از قزاقستان در یک ضرب 172 کیلوگرم و 230 کیلوگرم در دو ضرب و 402 در مجموع را ثبت کرد تا در رده دوم قرار بگیرد. «ژاسلان خدربایف» قزاق که یک وزنه‌بردار یک ضرب زن بود، با ثبت 178 کیلوگرم در یک ضرب و 221 کیلوگرم در دو ضرب با مجموع 399 کیلوگرم در رده سوم قرار گرفت.

بعدها دو وزنه‌بردار قزاق که دوم و سوم جهان شده بودند دوپینگی اعلام شدند، اما هنوز نام آنها وارد لیست محرومان فدراسیون جهانی نشده که اگر چنین شود این رکوردها به هم خواهد ریخت. با همه اینها اگر سهراب مرادی بازنشسته اعلام نشده بود به راحتی می‌توانست سال گذشته قهرمان جهان شود و حالا با تکرار احتمالی همین رکوردها در ریو سهراب به مدال طلای المپیک می‌رسد.

در همین دسته علی هاشمی در ترکیب تیم ملی حضور دارد اما از او نمی‌توان انتظار کسب مدال را داشت، البته اگر دو قزاق دوپینگی مجوز حضور در ریو را به دست نیاورند آنگاه شاید شانس هاشمی هم برای رفتن به روی سکو افزایش پیدا کند.

شک و تردید براری

محمدرضا براری هم بعد از 2 سال به ترکیب تیم ملی برگشته است. او در قهرمانی آسیا با 180 کیلوگرم در یک‌ضرب و 221 کیلوگرم در دوضرب به مدال طلا رسید. براری هنوز نتوانسته حضورش در ریو را قطعی کند، اما اگر خوش شانسی نواب نصیر شلال در 2012 لندن هم به سراغ او بیاید، می‌تواند شانس کسب مدال باشد. در مسابقات جهانی آمریکا «آلکساندر ژایشکوف» قزاق با رکورد مجموع 421 کیلوگرم، 191 کیلوگرم در یک‌ضرب و 230 کیلوگرم در دو ضرب به مدال طلا رسید. «دیوید بدژانیان» با ثبت 180 کیلوگرم در یک ضرب، 231 کیلوگرم در دو ضرب و مجموع 411 کیلوگرم نقره گرفت. مدال برنز هم با 179 کیلوگرم در یک ضرب، 226 در دو ضرب و مجموع 405 کیلوگرم به «آرتور پلیسنیکس» از لیتوانی رسید.

چهار سال پیش در بازی‌های لندن نواب نصیر شلال یک مدال نقره غیرقابل پیش‌بینی را در این وزن گرفت، اما در این دوره در حالی‌که بعد از عملکرد ناامید‌کننده در مسابقات جهانی و کنار رفتن از اردوی تیم ملی بار دیگر با سلام و صلوات به تیم برگشت، اما در روزهایی که تاماش آیان در ایران بود و از دوپینگ‌های پکن و لندن صحبت می‌کرد، او به دلیل مصدومیت از ناحیه کمر مجبور شد برای همیشه از وزنه‌برداری خداحافظی کند!

بازگشت هرکول

بهداد سلیمی شاید بتواند بهترین و مهمترین اتفاق مسابقات وزنه‌برداری بازی‌های المپیک باشد. مصدومیت بهداد به دلیل پارگی رباط صلیبی در نزدیک به 10 ماه پیش این ابهام را به وجود آورده بود که او به بازی‌های المپیک نخواهد رسید، اما در کمال تعجب او حالا به یکی از شانس‌های مدال در ریو تبدیل شده است.

جراحی بی‌نقص دکتر کیهانی و همچنین نبوغ بهداد سلیمی باعث شده تا روند بهبودی را این با سرعت بیشتری سپری کند، از طرفی محرومیت «لوچف» وزنه‌بردار روس که در مسابقات جهانی موفق به شکستن رکورد جهان و کسب مدال طلا نیز شده بود، روحیه‌ای مضاعف به بهداد برای تکرار مدال طلای لندن بخشیده است.

بهداد با ثبت 205 کیلوگرم در یک ضرب و و 225 کیلوگرم در دو ضرب با 430 کیلو گرم به مدال طلای مجموع جام فجر که به میزبانی ایران برگزار شد، رسید. مهم‌ترین مشکل بهداد بعد از مصدمیت در زدن قیچی بود که با رفع کامل این مشکل تا روز روی تخته رفتن، او هم می‌تواند یک طلای ارزشمند کسب کند.

در هر صورت با توجه به اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر در رشته وزنه‌برداری چه در ایران و چه در سطح جهان رخ داده است، می‌توان امیدوار بود تیم ملی وزنه برداری ایران بتواند در کمترین جالت درخشش المپیک قبل (2012 لندن) را تکرار کند.

ثبت نظر درباره «ریو؛ فرصتی برای تاریخ سازی وزنه‌برداری ایران/ صید طلا با هرکول، کیانوش و سهراب»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید