6 فیلم مساله‌داری که حوزه هنری اکران نمی‌کند اعلام شد

6 فیلم مساله‌داری که حوزه هنری اکران نمی‌کند اعلام شد

دوئل تحریمی‌ها!

با اعلام اسامی شش فیلمی که حوزه هنری روی پرده سینماهای زیر مجموعه‌اش نمی‌‎برد، سازندگان این شش فیلم از مرگ سینمای اجتماعی خبر دادند.

حوزه هنری که از ابتدای سال 91 اعلام کرد با اکران 15 فیلم سینمایی جشنواره فجر مشکل دارد، از همان روزهای اول برخی فیلم‌ها مانند «گشت ارشاد»، «خصوصی»، «پس کوچه‌های شمرون»، «نامزد آمریکایی من» و «خوابم می‌آد» را در سینماهای زیر مجموعه خود اکران نکرد.

حوزه هنری که هیچ وقت اسامی 15 فیلم را رسما اعلام نکرد، بالاخره با پادرمیانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه‌ای اسامی فیلم‌هایی را که با اکران آنها مشکل دارد به سازمان سینمایی اعلام کرد.

همین مساله سبب شد مشکل حوزه هنری و شورای صنفی نمایش بعد از گذشت پنج ماه حل شود و سینمای ایران در اکران عید فطر یادآور روزهای اوج شود. با این همه تکلیف چند فیلمی که حوزه هنری در آینده با اکران آنها مخالفت خواهد کرد، معلوم نشد.

با وجود گمانه‌زنی‌ها در خصوص اسامی این فیلم‌ها، حوزه هنری هیچ حدس و گمانی را تایید یا تکذیب نکرد؛ اما فارس دوشنبه 27 شهریور در خبری عنوان کرد: حوزه هنری طی نامه‌ای اسامی شش فیلم مشکل‌دار را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده است.

فیلم‌های «برف‌روی کاج‌ها» پیمان معادی،«من همسرش هستم» مصطفی شایسته، «پل چوبی» مهدی کرم‌پور «بی‌خود و بی‌جهت» عبدالرضا کاهانی، «پذیرایی ساده» مانی حقیقی و «من مادر هستم» فریدون جیرانی در این لیست قرار گرفته‌اند.

در پی اعلام اسامی این شش فیلم، سازندگان این فیلم‌ها در بیانیه‌ای مشترک عنوان کردند «این شرایط منجر به حذف بخش خصوصی و مرگ سینمای اجتماعی ایران می‌شود.» در متن این بیانیه‌ مشترک آمده است: «در شرایطی که سینمای ایران بیش از پیش به سمت دولتی شدن پیش می‌رود،‌ تعدادی فیلم‌های مستقل وجود دارد که در بخش خصوصی و با بودجه شخصی ساخته شده‌اند. این فیلم‌ها با تمام سوءتفاهم‌هایی که براي آنها اتفاق افتاد‌، سرانجام توانستند از مجاری سخت مجوزهای ارشاد بگذرند و آماده نمایش عمومی شوند.»

این سینماگران با انتقاد از برخی رفتارهای مدیران حوزه هنری نوشته‌اند که در بهترین شرایط خواستار ممیزی مجدد و مکرر این فیلم‌ها برای نمایش در سینماهای حوزه هستند و متاسفانه هیچ فرد و گروهی نیز پاسخگوی این مدیریت چندگانه فرهنگی نیست. هشدار می‌دهیم این قبيل حرکات افراطی که فردا گریبانگیر دیگر همکارانمان هم خواهد شد منجر به حذف بخش خصوصی و مرگ سینمای اجتماعی ایران می‌شود.»

این سینماگران در پایان از همه اهالی سینمایی‌، نهادهای صنفی‌، اصحاب رسانه و مطبوعات و دوستداران سینمای ایران برای بقای سینمای ایران یاری طلبیده‌اند. این بیانیه به امضاي سازندگان فیلم‌های سینمایی: «برف روی کاج‌ها» پیمان معادی کارگردان و سید جمال ساداتیان تهیه‌کننده، «بی‌خود و بی‌جهت» عبدالرضا کاهانی کارگردان و تهیه‌کننده، «پذیرایی ساده» مانی حقیقی کارگردان و تهیه‌کننده، «پل چوبی» مهدی کرم‌پور کارگردان و علی سرتیپی تهیه‌کننده، «من مادر هستم» فریدون جیرانی کارگردان و غلامرضا موسوی تهیه‌کننده، «من همسرش هستم» مصطفی شایسته کارگردان و مرتضی شایسته تهیه‌کننده رسیده است.

ثبت نظر درباره «6 فیلم مساله‌داری که حوزه هنری اکران نمی‌کند اعلام شد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید