رنگ سبز ، رنگ صلح و دوستی

رنگ سبز ، رنگ صلح و دوستی

رنگ سبز

 

آیا شما هم جزء کسانی هستید که رنگ سبز را در چیدمان منزل ، انتخاب لباس و یا هر کار دیگری برمی گزینید ؟ پس روانشناسی رنگ سبز را که آسمونی برای شما انتخاب کرده مطالعه کنید .

رنگ سبز ، از رنگ‌هاي فرعي است كه از تركيب دو رنگ اصلي آبي و زرد به وجود مي‌آيد. اين رنگ آرامش بخش‌ترين رنگ در بين رنگ‌هاست و نشانه‌ي طبيعت است. هر چه سبز كم رنگ‌تر باشد ، آرامش بيشتري به فرد مي‌دهد. رنگ سبز ، كامل‌ترين رنگ است و نشانه‌ي زندگي ، رشد ، دوست داشتن ، اميدواري ، آرامش ، خوشبختي و سلامتي است و احساس صلح و دوستي و هماهنگ بودن را به انسان مي‌دهد. رنگ سبز نيروي شفا بخشي بسيار زيادي دارد و به وسيله‌ي آن مي‌توان ذهن و روح انسان را آرام كرد. هم چنين اين رنگ تعادل بين دانش و ايمان را نشان مي‌دهد. براي نگاه كردن به رنگ سبز ، نيازي به تنظيم شبكيه‌ي چشم نيست و اين رنگ بدون اين كه تجزيه و شكسته شود ، به راحتي ديده مي‌شود. به همين دليل موجب تقويت بينايي مي‌شود. رنگ سبز نشانه‌ي سلامتي است و غذاهايي كه به رنگ سبز هستند ، به نظر مردم سالم‌ترند. رنگ سبز به ايجاد تعادل كمك مي‌كند ، به همين دليل در بين رنگ‌ها ، از همه خوشايندتر است. اين رنگ نشان دهنده‌ي ثبات عقيده و خودشناسي است و در فرد احساس امنيت و احترام به خود را به وجود مي‌آورد.

   

رنگ3

   

روانشناسان بر اين باورند كه رنگ سبز تفكر مثبت ايجاد مي‌كند و ثبات و امنيت را به وجود مي‌آورد. سبز آرام بخش‌ترين رنگ براي چشم انسان است. عدسي چشم رنگ سبز را به طور خيلي دقيق روي شبكيه چشم متمركز مي‌كند. هنگام روز ، زماني كه تعداد زيادي سلول دريافت كننده نور كنار هم فعال هستند ، حساسيت زيادي به نور سبز مايل به زرد از خود نشان مي‌دهند. شايد ارتباط اين رنگ با ثبات و آرامش ناشي از درك و دريافت راحت آن باشد. رنگ سبز احساسات مثبت و منفي را در برمي‌گيرد و كساني كه تحت تاثير اين رنگ هستند ، مي‌تواند دو سوي مشكل را ببينند و خير و شر اخلاقي را به شدت رعايت كنند. در گذشته سالن‌هاي نمايش تئاتر ، در پشت صحنه داراي اتاقي به نام " اتاق سبز " بودند. اين مكان در حقيقت اتاق انتظار بازيگراني بود كه وارد صحنه و يا از آن خارج مي‌شدند. انواع سبز زمردي و سبزهاي مايل به زرد ، روحيه را بالا برده و متعادل مي‌كنند. رنگ سبز زماني بهترين و بيشترين تاثير را دارد كه رنگ نارنجي را در كنار خود داشته باشد. در اين صورت رنگي فعال و پر شور و در عين حال لطيف است. كساني كه تحت تاثير رنگ سبز قرار دارند ، زماني كه براي بر آوردن خواسته‌ها و نيازهاي عاطفي‌شان ، بر سر دو راهي قرار مي‌گيرند ، سرسختي و اراده‌ي لازم را دارند كه آهسته و با اطمينان اين مشكل را حل كنند.

 

رنگ4

   

در محيطي با نور سبز همه چيز نو ، مفيد و تازه به نظر مي‌رسند. به همين دليل سبز رنگي بسيار مناسب براي بسته‌بندي مواد غذايي و مخصوصا غذاهاي داراي سبزيجات مي‌باشد. افراد تحت تاثير فضاهاي سبز رنگ ، با استعداد و صبور به نظر مي‌رسند و ديگران آن‌ها را انسان‌هايي خوش قلب و مهربان مي‌بينند. استفاده بيش از حد از رنگ سبز باعث رشد احساسات منفي مانند بهانه‌جويي ، حرص ، حسادت و شكاكيت در افراد مي‌شود. سبز روشن آرام بخش‌ترين و تسکین دهنده‌ترين رنگ است و متعادل كننده‌ي كل وجود هستي مي‌باشد. اين رنگ تا حدي باعث دو دلي و كند شدن حركات مي‌شود. سبز روشن ، بهار ، طبيعت ، زندگي و انرژي جواني را به خاطر مي‌آورد. اين رنگ نشانه‌ي اميد ، در عشق‌هاي تازه مي‌باشد ، ولي سبز تيره‌تر نشانه‌ي حسرت و احساسات منفي ناشي از عشق شكست خورده است. هم چنين رنگ سبز جنگلي يا رنگ سبز درختان ، ثبات و رشد را نشان داده و به افراد اين احساس را القا مي‌كند كه مي‌توانند وضعيت اقتصادي خوبي دشاته باشند و به موفقيت برسند. سبز مايل به آبي نشان دهنده‌ي قدرت اراده و تلاش است و كساني كه به اين رنگ توجه دارند ، مي‌توانند به راحتي خود را با شرايط و موقعيت‌ها هماهنگ كنند. پژوهشگران دريافته‌اند كه رنگ سبز توانايي خواندن را بالا مي‌برد. برخي از دانش آموزان و دانشجويان با قرار دادن يك برگه‌ي شفاف سبز رنگ بر روي صفحه كتاب ، مي‌توانند مطالب را با سرعت بيشتري بخوانند و درك كنند ، پس استفاده از اين رنگ در پس زمينه‌ي كتاب‌ها مناسب مي‌باشد.

    از کتاب روانشناسی رنگ ها منیره دانایی   منبع : آسمونی        

" همه چیز در مورد رنگ بنفش "

                   

ثبت نظر درباره «رنگ سبز ، رنگ صلح و دوستی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید