موسیقی امبینت

موسیقی امبینت

 

امبينت Ambient: سبكي از موسيقی است كه ارتباط نزديكی با سبكهای آهنگين موسيقی دارد و از اين رو آن را ميتوان از زير دسته هاي سبك New Age،كه تمركز زيادي بر روي ويژگي Timbral از صدا دارد به حساب آورد.

اين سبك كيفيتي اغلب سازمان يافته،ديداري،فاقدجسارت وبه عبارتي Atmosphericدارد و بر همين منوال اجرا مي شود.آمبينت از اويل قرن 21 با تئوري impressionists ،نمو پيدا مي كند و آهنگسازاني چون John Cage و Morton Feldman و minimalist- composers و آهنگسازان بدوي الكترونيك از 1960 و 1970 تا Rockبازهايي چون Brian Eno،كسي كه مبدع عبارت آمبينت بود از اين سبك پيروي ميكردند.

وي در تبليغات يكي از خطوط هوايي ، و آلبومي كه در 1979 كه منتشر كرد نوشته بود: Ambient: Music for Airports

آمبينت و New Age ،تاثير زيادي روي ديگر سبكهاي موسيقي داشته اند.تاثير قابل ملاحظه اي روي برخي اشكال موزيكهاي ريتميك مانند Chill Out Rooms و Ravesها و ديگر رويدادهاي مبتني بر رقص.اين تاثيرات به منظور خلق يك اتمسفر آرام و Realax و گرفتن حالت رقص از Raverها بود.

 

موزيك آمبينت را ميتوان در يك صورت كلي به شكل زير از نظر گذراند:

سرچشمه هاي ادبي آنرا ميتوان در موزيك كلاسيك قرن 20،موسيقي الكترونيك، Psychedelic rock،Kraut Rock ،Space Rockو New Age دانست. سرچشمه هاي فرهنگي آن را در انگلستان و از دهه ي 70 مي دانند. از ابزارهاي موسيقي مرتبط با آن را مي توان به ابزارهاي موسيقي الكترونيك،موسيقي الكترو آكوستيك و هر وسيله ايي كه ارتباط با صدا داشته باشد (شامل تمام ابزارهاي موجود در موسيقي كه پردازش الكترونيكي داشته باشد).

آثار هنرمندان کلاسیک/آوانگارد مانند اریک ساتی و کلود دبوسی نیز تاثیر مهمی در بسط ساختار موسیقی اَمبینت داشتند. مفهومی که ساتی از نوشتن قطعه‌های ساده برای تکنوازیپیانو یا اجرا توسط نوازندگان محدود در نظر داشت، همجنسی شگفت‌آوری با تعریف اِنو از موسیقی اَمبینت دارد: «ایجاد فضای خوشایند موسیقایی که صداها به‌جای این‌که به زور محیط را احاطه کنند، به شیوه‌ای دلپذیر در آن پراکنده شده‌اند.»

نظرات 2


ثبت نظر درباره «موسیقی امبینت»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید