در چه مواقعي نبايد مسواك بزنيم

در چه مواقعي نبايد مسواك بزنيم

teeth-1

 

مسواک زدن در اکثر موارد مفید است ولی در مواردی مضر است

متخصصان انجمن دندانپزشكی آمریكا، توصیه می‌كنند كه حداقل 2 بار در روز دندان‌های خود را مسواك بزنیم؛ البته یكی از این دفعات حتما باید قبل از خواب باشد. اما زمان‌هایی كه در طول روز بیشتر می‌خورید و می‌آشامید، بهتر است كه بیشتر هم از مسواك استفاده كنید. مسواك زدن درست به از بین بردن پلاك‌های دندان كمك می‌كند. باكتری‌های موجود در پلاك دندان عامل ایجاد 2 بیماری مهم دهان و دندان هستند: پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه.

آسیب زننده ها به دندان

به علاوه نكته مهمی كه كمتر به آن توجه می‌شود این است كه بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌های خاص باعث می‌شوند باكتری‌ها در محیط دهان، اسیدی آزاد كنند كه برای مینای دندان مضر است. هنگامی كه شما غذاها یا نوشیدنی‌های شیرین یا حاوی نشاسته می‌خورید، باكتری‌های موجود در دهان اسیدی تولید می‌كنند كه می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند.
 
بنابراین خیلی مهم است پس از خوردن و آشامیدن مواد غذایی از مسواك استفاده كنیم. همچنین انتخاب غذاهای مغذی كه كربوهیدرات و قند كمی دارند و نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز نیز می‌توانند به كاهش تولید این اسیدهای مضر در دهان كمك كنند.

 teeth1

مسواک زدن مضر

اما همین مسواك زدن كه عامل مهم سلامتی دهان و دندان و در نتیجه كل بدن است، گاهی برای مینای دندان كه بخش باارزش دندان است، مضر است. پزشكان متخصص توصیه می‌كنند پس از خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی‌های اسیدی مانند آب پرتقال حداقل تا 30 دقیقه از مسواك زدن خودداری كنید.
 
چرا كه اسید حاصل از این نوع نوشیدنی‌ها، مینای دندان را ضعیف می‌كند و مسواك زدن بلافاصله پس از خوردن چنین مواد غذایی می‌تواند به مینای دندان صدمه بزند. بهتر است اگر از قبل می‌دانید كه قرار است مواد غذایی اسیدی مصرف كنید، اول و قبل از خوردن مسواك بزنید.
 
همچنین در صورتی كه دندان خود را ترمیم كرده‌اید، تا 8 ساعت از مسواك زدن خودداری كنید تا موادی كه دندان پوسیده شما را پر كرده است، خود را بگیرد.
 
البته مسواك زدن به تنهایی نمی‌تواند تمام پلاك‌های دندان را از بین ببرد. متخصصان انجمن دندانپزشكی آمریكا، استفاده از دهان‌شویه‌های ضد میكروب و نخ دندان را نیز توصیه می‌كنند.

استفاده روزانه از نخ دندان

همچنین استفاده از نخ دندان را باید به یك عادت هر روزه تبدیل كرد تا ذرات مواد غذایی كه میان دندان‌ها گیر كرده است تمیز شده و از این طریق، پلاك‌ها و باكتری‌های مضر در محیط دهان كاهش یابند. در ضمن مراجعه به دندانپزشك و مشورت با او را نیز فراموش نكنید.
 

ثبت نظر درباره «در چه مواقعي نبايد مسواك بزنيم»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید