نکاتی درباره (سرعت و کیفیت در مطالعه)

نکاتی درباره (سرعت و کیفیت در مطالعه)

Untitled-1چگونه كيفيت مطالعه را بالا ببريم؟
1. كيفيت مطالعه را بالا ببريد. به روخواني سطحي در حالت پراكندگي فكر قناعت نكنيد. با مفهوم ومعناي مطلب ارتباط برقرار سازيد تا آنچه را كه مورد نياز است به خوبي درك كنيد.
2. حجم مطالعه حواس شما را پرت نكند. مطالعه بيش‌تر و سريع‌تر تنها بهانه‌هايي براي بيش‌تر دانستن است. پس ابتدا آنچه را مي‌خواهيد بدانيد و بفهميد برداشت كنيد و آن گاه با كلمات «سرعت» و «بيش‌تر» وسوسه شويد.
3.قبل از آن كه از موضوع اصلي كتاب منحرف شويد و به مطلب ديگري بپردازيد، قسمت‌هايي را كه دوست داريد به خاطر بسپاريد، مشخص كنيد.
4. حتماً براي مطالعه خود برنامه‌ريزي داشته باشيد. اين كه قصد يادداشت برداري داريد يا خير، در مورد چه موضوعي بايد تمركز كنيد، چه سؤالاتي در ذهن داريد كه در اين كتاب جواب آن‌ها را مي‌جوييد و... همه بايد از قبل برنامه‌ريزي شده باشد.
5. بايد كتابي كه مطالعه مي‌كنيد مختص به خود شما باشد تا به راحتي در آن علامت‌گذاري و نكته نويسي كنيد. استفاده از مداد يا ماژيك رنگي به شما امكان مي‌دهد تا در مراجعه مجدد به كتاب بهره بيش‌تر ببريد. هر چند نبايد اين خطوط رنگي استفاده شما از ساير خطوط كتاب را كاهش دهد.
6. هنگام مطالعه همواره يك قلم در دست داشته باشيد؛ زيرا مطالعه آنگاه كارآيي مطلوب مي‌يابد كه همراه با مطالعه سؤالات ذهن خود را با آموزه‌هاي كتاب تطبيق دهيد و در حاشيه آن يادداشت كنيد.
7. ميان مطالعه و ساير كارهاي خود تعادلي به وجودآوريد كه هم از خواندن خسته و دلزده نشويد و هم تجربه و عمل را به بهره‌وري مطالعه خود بيفزاييد.
8. مطالعه پراكنده باموضوعات متنافر و متناقض موجب كاهش بهره‌وري شما مي‌شود. حتي الامكان در نوع كتابي كه براي مطالعه انتخابي مي‌كنيد مطالعات قبلي خود را در نظر آوريد تا نظم فكري شما به هم نخورد.
9. اگر بتوانيد از هر كتابي كه مي‌خوانيد نكات مهم و كليدي آن را خلاصه‌برداري كنيد، بر كارآيي مطالعه شما مي‌افزايد. اين راهكار آنگاه ارزشمندتر مي‌شود كه خواننده به زبان و عبارات خودش مطالب را يادداشت كند.
10. به ياد داشته باشيد علاقه و انگيزه در مورد مطلبي كه براي مطالعه انتخاب كرده‌ايد به بهره‌وري شما از آنچه مي‌خوانيد بسيار مي‌افزايد.
11. گاه مقرر ساختن يك پاداشِ مشروط براي مطالعه حجم خاصي از كتاب به هيجان و لذت مطالعه مي‌افزايد و نوعي اثر تشويقي بر فرد مي‌گذارد. اين پاداش‌ها مي‌تواند ديدن يك برنامه تلويزيوني، رفتن به مكاني خاص، انجام يك فعاليت مورد علاقه يا حتي خوردن يك خوراكي محبوب باشد؛ مشروط بر آن كه ميزان تعيين شده مطالعه شده باشد!
12. رنگ كاغذ، رنگ قلم، نحوه نشستن، فاصله چشم با كتاب، نور محيط و ساير شرايط مكاني نيز - همان گونه كه مي‌دانيد - در كارآيي مطالعه شما كاملاً مؤثر است.

Untitled-1سرعت مطالعه را افزايش دهيد!
1. دكتر فيل ريس پيشنهاد مي‌كند، اگر قصد داريد سرعت مطالعه را افزايش دهيد، حتماً ابتدا به فهرست مندرجات كتاب نظري دقيق بيندازيد تا كليت كتاب را به دست آوريد.
2. تند خواني هميشه مناسب نيست. در مطالبي كه به تعمق و تأمل نياز دارد اصلاً نبايد به كار گرفته شود.
3. مغز ما هميشه تندتر از بيان ما كلمات را دريافت مي‌كند. براي افزايش سرعت سعي كنيد عادت بلند خواني كتاب راترك كنيد.
4. تمرين كنيد، به جاي درك لغت به لغت يك جمله، به درك گروهي لغات عادت كنيد.
5. به نظر نويسنده كتاب «تسريع در خواندن و درك» يكي از عوامل كندخواني برگشت است؛ يعني آن كه فرد مرتب نگاه خود را به خطوط پيشين بر گرداند. اين كار تمركز فرد را از ميان مي‌برد و وقت زيادي را تلف مي‌كند. هنگام مطالعه چشم بايد به طور مستقيم و به موازات صفحه حركت كند و از پريدن به سطور بالا و پايين دوري جويد.
6. كساني كه با انگشت خط مورد مطالعه را دنبال مي‌كنند، بايد اين عادت را ترك گويند؛ زيرا در تند خواني فقط چشم كار مي‌كند نه دست و نه زبان.
7. نويسنده كتاب «مطالعه روشمند» بر اين باور است كه حتي تكان دادن سر هنگام مطالعه از سرعت مطالعه مي‌كاهد. پس بهتر است اين گونه بگوييم: در تند خواني فقط چشم كار مي‌كند نه دست، نه زبان و نه سر. براي ديدن همه صفحه كتاب اصلاً به حركت سر نيازي نيست. صفحه، خود در دامنه بينايي قرار دارد.
8. ايشان از مشكل ديگري به نام «خالي خواني» نام مي‌برد كه عبارتست از سرگرداني چشم در حاشيه سفيد كتاب يا لابه‌لاي خطوط و يا هر قسمت غير مفيد صفحه. اين حالت را ديدن غير مفيد نيز مي‌گويند و موجب كاهش سرعت مطالعه مي‌شود.
9. حتي نوع ورق زدن نيز به صرفه‌جويي در وقت كمك مي‌كند. ورق زدن درست آن است كه با دست چپ واز گوشه بالايي صفحه صورت گيرد و چند لحظه قبل از پايان صفحه براي تورق آماده باشد. كساني كه با دست راست و از گوشه پاييني صفحه ورق مي‌زنند، از سرعت و تمركز خود مي‌كاهند.

Untitled-1كتاب را مي‌چشيد يا مي‌بلعيد و يا...
1. به قول آدريل جانسون، خوب كتاب خواندن را نمي‌توان از خواص مادرزادي دانست. براي قرائت، بدون شك پرورش خاصي لازم است.
2. بهترين روش كتابخواني در مجموع روشي است كه خواننده در اين كار بتواند زيبايي‌هاي چيزي را كه مي‌خواند دريابد و به هنگام لزوم معايب آن‌ها را بفهمد و اين البته از راه پرورش و ممارست حاصل مي‌گردد.
3. در معاني كلماتي كه براي نخستين بار به آن‌ها بر مي‌خوريد دقت كنيد. بيهوده تصور نكنيد كه سياق مطلب آن معاني را براي ما كشف مي‌كند. همان زمان بهترين وقت براي رفتن به سراغ فرهنگ لغت است.
4. اميل فاگه، نويسنده فرانسوي، عقيده دارد كه بايد در خواندن كتاب استقامت داشته باشيم. استقامت لجاجت نيست بلكه نوعي بردباري است كه ذوق ما را مي‌پرورد و درك ما را عميق مي‌كند.
5. مون تني، دانشمند شهير فرانسوي، در باره انتخاب كتاب و روش كتابخواني نظرهايي بسيار بديع و زيبا دارد. يكي از اين عقايد آن است كه براي وصول به عمق معناي يك كتاب خوب بايد آن را دوبار بخوانيم و با آن تماس دائمي داشته باشيم. يك اثر پربها ما را مدت‌ها سعادتمند مي‌سازد. نمي‌توانيم با يك بار خواندن به اين درجه از خوشبختي برسيم؛ هر چند در اين يك‌بار دقت فوق العاده به كار بريم.
6. همچنين وي معتقد است، اگر بخواهيم از كتابي كه خوانده‌ايم نظر صائبي پيدا كنيم بايد راجع به آن گفت و گو كنيم. كتب خوب باب گفت‌وگوهاي پرثمر را به روي ما مي‌گشايند. اين همان چيزي است كه ما آن را مباحثه مي‌ناميم.
7. در كتاب «500 نكته درباره مطالعه» آمده است كه يكي از روش‌هاي خوب مطالعه استفاده از يادداشت برداري است. فقط توجه كنيد كه به جاي يادداشت، رونويسي نكنيد! طرح‌هاي گوناگون بريزيد. نكات مهم يادداشت را برجسته‌تر بنويسيد. اگر مطلبي را درك نمي‌كنيد، به صورت سؤال يادداشت برداريد.
8. در كتاب «روش‌هاي تسريع در خواندن و درك» پيشنهاد شده است هنگام مطالعه ابتدا خلاصه مطلب را كه اغلب در ابتداي مقاله يا كتاب آمده است، بخوانيد. سپس عنوان‌ها و فهرست اجمالي كتاب را مطالعه كنيد سپس چند سطر از ابتداي هر عنوان را مطالعه كنيد؛ زيرا مهم‌ترين مطالب معمولاً در همين خطوط اوليه هستند. در نهايت ساير توضيحات و تفاسير كتاب را بر اطلاعات خود بيفزاييد.
9. از همان زمان مطالعه، براي به كار بستن آنچه مي‌آموزيد برنامه‌ريزي كنيد. به قول تولد: «مطالعه و عمل نكردن مانند شخم زدن و بذر نپاشيدن است».
10. بيكن جمله زيبايي در اين باره دارد: «برخي كتب را بايد چشيد، بعضي ديگر را بايد بلعيد و قليلي را هم بايد جويد و هضم كرد!».

ثبت نظر درباره «نکاتی درباره (سرعت و کیفیت در مطالعه)»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید