تئودور هرتزل ، پدر صهیونیسم سیاسی

تئودور هرتزل ، پدر صهیونیسم سیاسی

teodor-hetrzel

صهیونیسم سیاسی

جنبش صهیونیسم حاصل تفکرات قومی است که خود را یک دین جهانی معرفی میکنند و هدفشان استقرار همه یهودیان جهان در سرزمین فلسطین است تا در این کشور اشغال شده برای خود یک دولت یهودی تشکیل دهند.این قوم روزگاری در ذلتی که خودشان برای سرنوشت خود رقم زده بودند منتظر “ماشیح” بودند تا نجات دهنده آنها از حقارت باشد .
اما ناگهان همه اعتقاداتشان را زیر پا گذاشتند و تصمیم گرفتند بدون حضور “ماشیح” سرافرازی را برای خود بوجود بیاوردند و این تصمیم آغاز کنار گذاشتن تفکرات دینی و بنیانگذاری ایده سکولاری صهیونیسم شد.اصطلاح صهیونیسم اولین بار در سال 1893 توسط ناتان برمبام “Nathan Birmbaum” معرفی شد. اما تئودور هرتزلبه عنوان بنیانگذار ایدئولوژی صهیونیستی ، زمانی که کتاب خود را با عنوان ” دولت یهود ، The Jewish State” در سال 1896 منتشر کرد، به رسمیت شناخته شد.او ادعا میکرد ایجاد یک دولت یهودی برای درمان احساسات آنتی سمیتیزم در جهان لازم است.

hertzell

بیوگرافی تئودور هرتزل

بنیامین زیب بن ژاکوب هرتزل که به اختصار به او تئودور هرتزل می‌گویند، دوم مه 1860 در شهر بوداپست به‌دنیا آمد. وی دومین فرزند خانواده‌‌ای تاجر ثروتمند و یهودی بود که اصالتا اهل صربستان بودند و از اتباع آلمانی‌ زبان امپراتوری اتریش مجارستان محسوب می‌شدند. مادر او بیشتر طرفدار امانیسم آلمانی بود تا شریعت یهود و همین مساله باعث شده بود هرتزل تا جوانی علاقه‌‌ای به آیین یهود نداشته باشد و در نتیجه به عنوان یک آلمانی سکولار و مخالف سنت یهود و به گفته‌‌ آموس الون به‌عنوان یک آتئیست در سال 1878 همراه خانواده‌اش به وین مهاجرت کرد و برای تحصیل در رشته حقوق وارد دانشگاه شد و به عضویت حزب “بورشن شافت” که انگیزه‌های ناسیونال- لیبرالی داشت درآمد و پس از مدتی روزنامه‌نگاری در وین و سالتسبرگ به نمایشنامه‌نویسی در پاریس روی آورد.
مهم‏ترین ویژگى هرتزل اندیشه صهیونیستى وى با رویکرد سیاسى است که از وى یک شخصیت برجسته صهیونیستى در تاریخ تفکر صهیونیست ساخته است.

hetzl teodor

فعالیت‏هاى سیاسى هرتزل براى تحقق ایده صهیونیسم

هرتزل گام نخست فعالیت سیاسى خود را در سفر به قسطنطنیه (1896) آغاز کرد و موفق شد با امپراتورى عثمانى دیدارى داشته باشد. در این دیدار، طرح خود را تسلیم امپراتورى کرد و در قبال واگذارى فلسطین به یهودیان، متعهد شد که یهودیان کمک مالى به دولت عثمانى داشته باشند. اما به دلیل آنکه امپراتورى با این درخواست مخالفت کرد، پیشنهاد کرد دولت یهودى تحت نظر دولت عثمانى تأسیس شود.در سال 1897 به منظور انتشار ایده صهیونیستى خود اقدام به انتشار هفته ‏نامه «داى ولت» کرد تا از این مسیر بتواند به معرفى تفکر صهیونیستى بپردازد.
اما بارزترین فعالیت سیاسى وى را می‏توان همان تشکیل کنگره صهیونیستى با حضور نمایندگان یهودى از اقصا نقاط جهان دانست. این کنگره که در سال 1897 و در شهر بازل سوئیس به ریاست هرتزل آغاز به کار کرد، توانست برنامه جنبش صهیونیستى را بر مبناى این اهداف تدوین کند.

ثبت نظر درباره «تئودور هرتزل ، پدر صهیونیسم سیاسی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید