وزیر بهداشت: از همکاری عربستان تشکر می‌کنم

وزیر بهداشت: از همکاری عربستان تشکر می‌کنم

minister-of-health-i-thank-the-cooperation-of-saudi-arabia

1394/07/15

به گزارش آسمونی به نقل از خبرنگار اجتماعی میزان،هاشمی وزیر بهداشت در خصوص همکاری عربستان با ایران درمرحله شناسایی و تحویل اجساد گفت: ما تقریبا همه روزه با وزارت بهداشت عربستان به صورت تلفنی در ارتباط هستیم و از همکاری پزشکی قانونی عربستان تشکر می‌کنم که شبانه روز در کنار همکاران ما کار می‌کنند. تاکنون همکاری خوبی با ما داشته اند و امیدوارم بعد از این نیز که کار شناسایی سخت‌تر شده است همکاری داشته باشند تا نگرانی خانواده‌های ایرانی را رفع بکنند.

وی اظهار داشت: ایران اولین کشوری است که پیکرهای جان باختگان خود را از دولت عربستان تحویل گرفته است. عربستان چه در زمانی که در آن کشور حضور داشتم و چه الان نهایت همکاری را با ما داشتند و امیدوارم این همکاری استمرار داشته باشد.

هاشمی در خصوص شایعاتی که پس از حادثه مطرح می‌شد گفت: سکوت طولانی عربستان شایعات را بوجود آورد. در این میان دست‌هایی هم که علاقمند به ارتقاء روابط کشورهای اسلامی نبودند به این شایعات دامن زدند. این چنین نیست که اجساد را با لودر و لیفتراک حمل کرده باشند و این ادعا صحت ندارد. ممکن است بسته‌های فلزی اجساد را که انسان قادر به حمل آنها نیست با لیفتراک جابجا کرده باشند و به قفسه ها در سردخانه ها منتقل کرده باشند ولی اینکه اجساد را اینگونه حمل کرده باشند چنین چیزی نبوده است

وی افزود: نگاه آنها از نظر مذهبی به این جان باختگان به عنوان شهید است. بنابراین همه مطمئن باشند چنین رفتاری نشده است و این مسئله از روی پیکرهای اجساد هم مشخص است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: البته شایعات دیگری هم مطرح شده است که همه باید بررسی شود. دوربین‌های منا همه وقایع را ثبت کرده است. هر کسی ممکن است حرفی را بزند که تا زمانی که ثابت نشود نشر آن دور از انصاف است.

هاشمی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری به عربستان مبنی بر رعایت انصاف و عذرخواهی از ملت‌های مسلمان، گفت: این انصاف برای همه است و ما نیز نباید مطالبی را که صحت ندارد و در حد شایعه است بر زبان بیاوریم، اسنادی می‌شود که در روابط دو کشور تاثیر منفی می‌گذارد.

وی افزود: آنچه را که واقعیت دارد باید بیان کرد اما قصه‌هایی که افراد از ظن خودشان بیان می‌کنند را نباید منتشر کنیم. بسیاری از کسانی که می‌توانستند این حادثه را روایت کنند در بین ما نیستند و آنچه که زوایای تاریک را روشن می‌کند دوربین‌ها هستند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: عربستان باید توجه داشته باشد که همه کشورهای اسلامی را دعوت کند و این فیلم ها را به نمایش بگذارد و اصل واقعه را تشریح کند و آنجا که قصوری صورت گرفته است عذرخواهی کند و متناسب شان کشور عربستان از آسیب دیدگان دلجویی کند.

وزیر بهداشت گفت: دولت همان مسیری را می‌رود که رهبر اعلام کردند و شخص رئیس جمهور چندین بار در بیاناتش همان مسائل را اعلام کرد. ما کارهای تخصصی را برای برطرف کردن نگرانی‌های مردم انجام می‌دهیم.

وی افزود: سازمان حج و زیارت و هلال احمر نیز نمایندگان ایران در عربستان هستند و تلاش بسیار زیادی برای پیشبرد امور در عربستان انجام دادند. در عین حال دولت به این نکته که هنوز بسیاری از کارها انجام نشده است و باید پیگیری شود واقف است.

هاشمی خاطرنشان کرد: بخشی از کارها امور حقوقی است که بعد از این مرحله بعد از اطلاع کامل از سرنوشت همه حجاج کشور توسط وزارت امور خارجه آغاز خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: دکتر روحانی شخصا پیگیر موضوع است و تقریبا هر روز از من درباره اقدامات صورت گرفته گزارش می‌گیرد.

وی افزود: طبیعی است که زبان دولت باید دیپلماتیک باشد و با سایرین متفاوت باشد اما حساسیت آن کمتر از بقیه نیست و در حال انجام وظیفه است.

هاشمی در خصوص شائبه عمدی بودن این فاجعه گفت: عمدی بودن این فاجعه با عقل جور درنمی آید. افتخار عربستان به میزبانی حجاج است و برای کشوری مثل عربستان بسیار باعث سرشکستی است که چنین اتفاقی در دوران حج اتفاق بیافتد. ممکن است گروه‌های سیاسی از چنین اتفاقاتی که رخ می‌دهد بهره برداری سیاسی کنند اما اینکه با قصد قبلی چنین اتفاقی را برای حذف همدیگر برنامه ریزی کرده باشند بسیار بسیار بعید می‌دانم.

وی خاطرنشان کرد: انصاف حکم می‌کند تا اعلام علل وقوع حادثه توسط عربستان صبر کنیم. آنچه که خواست همه مسلمانان است آن است که پیشگیری شود و صرف محکومیت مشکلی را حل نمی‌کند. هر سال حج را داریم و قطعا سال های بعد با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد. باید تمام هیئت هایی که به حج می‌آیند از این حادثه درس بگیرند و به گونه ای تهمیداتی اندیشیده شود تا شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

ثبت نظر درباره «وزیر بهداشت: از همکاری عربستان تشکر می‌کنم»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید