خطبه های نماز جمعه تهران 10 مهر 1394

خطبه های نماز جمعه تهران 10 مهر 1394

friday-prayer-1394-07-11

1394/07/11

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم تصریح کرد: آمریکا دشمن شماره یک اسلام است و تا این دشمنی ادامه دارد ما هم با آنها دشمنیم و توافق هسته ای نیز ربطی به این مسائل ندارد چرا که بیزاری ما از دشمنان دین از پایه های اصلی دین ماست.

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی خطاب به مسئولان آمریکایی تأکید کرد :

جمله ای هم با اوباما بگویم که خود ، اسلاف گذشته و کشورش ؛ دست شان به خون بیگناهان ‌آلوده است و ما به این امریکا دست نمی دهیم.

ایت الله موحدی کرمانی اظهار داشت : دست دادن به این معنی است که رابطه ما با آنها خوب است، در حالی که هرگز چنین نیست و رابطه با آمریکای ظالم ، خوب نیست.

امام جمعه موقت تهران همچنین گفت: مردم ما جنایت های آمریکا را فراموش نکرده اند و در هر مقطعی شعار آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو، خون جوانان ما می چکد از چنگ تو  را تکرار می کنند.

آیت الله موحدی کرمانی در ادامه پرسید: مگر کسی شنیده است که شما امریکایی ها یک بار از ملت ایران بابت رفتارهای خودتان عذرخواهی کنید ؛ این از غرور و استکبار و تکبر شما حکایت دارد و این یعنی موضع من همان موضع قبلی است.

وی گفت : ما با دزد و قاتل دست نمی دهیم و  مرسی نمی گوییم.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه همچنین با تسلیت فاجعه خونبار و جانگداز گفت: بی تردید این عزیزان چون به زیارت خانه خدا رفته اند و طواف، سعی، عرفات و مشعر را گذرانده اند؛ پاک شده اند و خدا را با سعادت ، ملاقات خواهند کرد.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: ننگی که این حادثه به دامن آل سعود گذاشته است ، به سادگی پاک شدنی نیست.

وی خطاب به حکومت آل سعود گفت: شما به میهمانان الهی می گویید مرحبا بضیوف الرحمان

(میهمانان خدا خوش آمدید) ؛ اما امسال چه کردید و تا چه اندازه کوتاهی و بی توجهی؟!

امام جمعه موقت تهران با یادآوری حادثه کشیدن خلخال از پای زن یهودی در حمله سپاه معاویه به سرزمین های تحت حاکمیت حضرت علی (ع) افزود: آن حضرت در آن حادثه فرمودند اگر کسی از غم این مسئله بمیرد رواست و پرسش امروز ما هم این است که شما آل سعود در مقابل این حادثه عظیم چه می کنید و چه وضعی دارید؟

آیت الله موحدی کرمانی گفت: اگر جنازه ها به کشورهای خود منتقل شدند ، قضاوت مردم آن کشورها در برابر شما چه خواهد بود؟ اینها میهمان شما بودند و از خود اختیاری نداشتند چرا که هر جا ماموران می گفتند باید می ایستادند یا حرکت می کردند.

وی با یادآوری یکی از سفرهایش به حج افزود: زمانی که برای عرض سلام مقابل قبور دختران پیامبر ایستادم، یکی از ماموران بلافاصله گفت برو، می گفتم می خواهم سلام کنم اما پاسخ گفت می خواهی با حکومت مخالفت کنی؟ این رفتارها نشان می دهد که چقدر اینها افراد خشنی هستند.

خطیب نماز جمعه تهران بر ضرورت مسئولیت پذیرش حادثه منا از جانب مسئولان سعودی گفت: نه تنها مسئول هستید بلکه با مسئولیت پذیری، احضار کاردار و گرفتن مراسم و عذرخواهی هم کار تمام نمی شود، چرا که مسئله بالاتر از این حرفهاست.

آیت الله موحدی کرمانی افزود : اینکه بگویید زخمی ها و جنازه ها را بر می گردانید آن هم بعد از معطلی، این یکصدم کار هم نیست، مسئله این است که باید کشورهای اسلامی از خود نماینده ای انتخاب کنند تا بروند در مکه تحقیق کنند.

وی خاطرنشان کرد : چرا راه را در مسیری به روی حجاج بستید و گفتید کسانی که عقب هستند جلو بیایند و جلو رفته ها به عقب برگردند و در این فشار چه اتفاقی می افتد؟ آیا این کار عقلایی است؟

خطیب جمعه تهران با اشاره به گفته های شاهدان عینی در این حادثه و بی توجهی مأموران آل سعود به زخمی ها و جان باختگان افزود: بسیاری که جان باختند ناله العطش سر می دادند و به یاد حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) العطش می گفتند اما شما تماشاگر بودید و کاری نمی کردید، از آب هم مضایقه کردید مانند کوفیان.

آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد : اگر بخشی از زخمی ها تشنه نبودند جان نمی دادند ایا نمی شد به آنها آب بدهید؟

وی با استناد به گزارش روزنامه الدیار لبنان درباره بخشی از علت های این حادثه افزود: این روزنامه می نویسد یکی از مهمترین علت های فاجعه منا به دلیل بستن مسیر برای عبور کاروان سلطنتی بود بنابراین باید به این مسئله پاسخ دهید و بگویید چرا جنازه ها و زخمی ها را یکجا درون کانتینرها گذاشتید؟

خطیب نماز جمعه تهران با تأکید بر ریشه یابی دقیق فاجعه منا گفت: ابتدا باید عاملان این جنایت شناسایی شوند، مگر می شود ماموران خودسرانه عمل کنند؟ آنها دستور می گیرند، بنابراین پس از شناسایی، باید در محاکم صالحه محاکمه و مجازات شوند و برای مدیریت حج نیز فکری کرد.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: نمی شود با جمعیت عظیم میهمانان خدا این طور رفتار کرد، باید مدیریت حج بی تردید تغییر کند چرا که حکام سعودی ثابت کردند لیاقت مدیریت آن را ندارند و ما هر سال شاهد چنین خسارتی هستیم.

وی خطاب به مسئولان سعودی گفت: اگر توان مدیریت و تدبیر کار را ندارید و درمانده اید ، چرا مشورت نمی کنید؟

خطیب نماز جمعه تهران با یادآوری حادثه حمله به حجاج در سال 66 افزود: آن روزها نیز نقل شد

زمانی که حجاج آسیب دیده را به بیمارستان ها می بردند می گفتند مجروحان را قبول نکنید.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: در تونل منتهی به مسجدالحرام، هتل مکه و سقوط جرثقیل ؛ حوادثی از این دست رخ داده است و آخرین آمارها که از فاجعه منا ارائه شده است حکایت از کشته شدن 470 نفر از هموطنان ایرانی دارد.

وی خاطرنشان کرد: ماموران سعودی ها ، افرادی بی ادب و خشن هستند و برخورد بد و جسارت امیز با روحانیان دارند و اهانت می کنند ، بنابراین باید انسان های شایسته ای را برای این مسئولیت تربیت کنند چرا که این مسائل از دید کشورهای اسلامی و ایران پنهان نیست.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به هشدار رهبر معظم انقلاب به حکام آل سعود گفت: از هشدار ایشان بترسید و آن را آویزه گوشتان قرار دهید چرا که مشکل تنها مشکل سال جاری نیست، همیشه باید با حجاج، مؤدب، مهربان باشید و به حقوقشان احترام بگذارید و دست از خشونت، بی ادبی و جسارت بردارید.

آیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: ایران اسلامی با شما مدارا می کند اما مراقب باشید که گرفتار غضب ایران و رهبر آن نشوید و بیایید با مسلمانان خوب و مهربان باشید و دل به آمریکا و اسرائیل خوش نکنید تا برای شما ننگ نباشد.

وی خطاب به آل سعود گفت: شما به قرآن اظهار علاقه می کنید، اما همان قرآن می گوید که فریب شیطان را نخورید چرا که شما را به حال خودتان می گذارد و رهایتان می کند، پس به جای آن پیوندتان را با امت اسلام قوی کنید.

خطیب نماز جمعه تهران با یادآوری استمرار حملات چند ماهه اخیر آل سعود به یمن و کشتار زنان و کودکان و بی گناهان و حمله به عروسی ها افزود: کجای این رفتار ، اسلامی است؟ از خدا بترسید چرا که سلطنت با کفر می ماند اما با ظلم ماندنی نیست، بنابراین دست از ظلم بردارید و بگذارید مردم یمن خود تصمیم بگیرند.

ایت الله موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به آغاز هفته نیروی انتظامی و همچنین گزارش پیش از خطبه فرمانده ناجا ، با آرزوی موفقیت برای مأموریت های نیروهای خدوم آن در عرصه های مختلف گفت : خوشبختانه نیروی انتظامی در مسائل امنیتی و مبارزه با تحرکات ضد انقلاب جدی است و ما نیز سفارش می کنیم جدیت خود را بیشتر کنند.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: تحمل گناه را نکنید چرا که تحمل کردن گناه در جامعه اسلامی خطرناک است و اگر گناهی را مشاهده کردید با آن برخورد کنید و خدا هم شما را یاری خواهد کرد.

ثبت نظر درباره «خطبه های نماز جمعه تهران 10 مهر 1394»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید