زندگی نامه آیت الله مرعشی نجفی

زندگی نامه آیت الله مرعشی نجفی

lmarashi-najafi

مشخصات کامل سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی:

نام کامل: سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی
لقب: آیت الله مرعشی نجفی
زادروز: 1276 ش
زادگاه: نجف 

بیوگرافی سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی:

او در سال 1315 (هجری قمری) در نجف به دنیا آمد. پدرش سید شمس الدین محمود مرعشی از بزرگان فقهای دوران خود بود. سید شهاب الدین پس از فراگیری مقدمات علوم اسلامی، در نجف، در درس خارج فقه و اصول آقا ضیاء عراقی، شیخ احمد کاشف الغطا حاضر شد و از محضر آنان بهره‌های فراوان برد. او در طول زندگی با عالم متقی حضرت آیت‌الله حاج سید محمدتقی غضنفری خوانساری مراوده علمی داشت و از وجود ایشان استفاده میبرد.

او در 27 سالگی به درجه اجتهاد نایل آمد. مرعشی نجفی در نجف، کاظمین، کربلا، سامرا، قم، تهران و کرمانشاه تحصیل کرد و از محضر استادانی چون میرزاابوالحسن طباطبائی بروجردی، میرزا حسین فقیه سبزواری ، حاج شیخ مرتضی طالقانی ، شیخ عبدالکریم حائری یزدی ، محمد علی شاه آبادی استفاده برد. او از برخی از مراجع عظام تقلید اجازه اجتهاد دریافت کردند که برخی از آنها عبارت‌اند از: آقا ضیاء عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ عبدالکریم حایری یزدی و علامی کرمانشاهی(از شاگردان آخوند خراسانی).

lmarashi-najafi(1)

برخی فعالیت‌ سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی:

تأسیس مدارس علمیه یکی از فعالیت‌های وی بوده که مدرسه مهدیه، مدرسه شهابیه از جمله آنهاست.مرعشی نجفی هرگز نتوانست به زیارت کعبه مشرف شود و می‌گفت: استطاعت و تمکن مالی که لازمه وجوب تشرف به خانه خداوند کریم است، ندارم. (چون تمام درامد خود را صرف خرید کتب می‌کرد)

آثار سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی:

کتاب «مشجرات آل رسول الله الاکرام» یا «مشجرات الهاشمیین» و «ملحقات الاحقاق» از مهم‌ترین آثار چاپ شده مرعشی نجفی است. او بر ای نوشتن برخی کتب خود به کشورهای مختلفی سفر کرد و با دانشمندان و علمای ادیان مختلف به گفتگو نشست.

برای دیدن زندگی نامه ی بزرگان دین می توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

زندگی نامه ی بزرگان دین

 

ثبت نظر درباره «زندگی نامه آیت الله مرعشی نجفی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید